"Mamy kolejne 4 mld dla niepełnosprawnych". Premier o polityce "wrażliwej społecznie"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu poinformował, jakie środki zostały przeznaczone dla osób niepełnosprawnych w trakcie rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Powiększyliśmy środki dla osób niepełnosprawnych o 4 mld w czasach naszych rządów, przez poprzednie trzy lata, teraz mamy kolejne 4 mld. Czy tego nie można określić jako polityka wrażliwa społecznie? – mówił.

Powiększyliśmy środki dla osób niepełnosprawnych o 4 mld w czasach naszych rządów, przez poprzednie trzy lata. Teraz mamy kolejne 4 mld. Czy tego nie można określić jako "polityka wrażliwa społecznie"? (...) Czyż nie jest to najlepszy dowód na to, że jesteśmy wrażliwi na krzywdę, na los ludzi tak poszkodowanych bardzo ciężko przez wypadki, czasami od urodzenia"

– powiedział premier pytany o te zagadnienia na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Prowadzimy działania na wielu polach – dodał. "Tam, gdzie tylko potrafimy wypracować te środki, wyrwać je czasami przestępcom, mafiom podatkowym, mafiom vatowskim, tam dzielimy się solidarnościowo z naszymi współobywatelami" – powiedział.

Morawiecki wielokrotnie podkreślał, że od początku kadencji rząd PiS stara się "usuwać szklane sufity i bariery dla tych grup społeczeństwa, które w poprzednich latach miały zdecydowanie najtrudniej". Do takich grup – jak mówił premier – należą rodziny wielodzietne, seniorzy czy osoby z niepełnosprawnościami.

Wymieniał konkretne działania, które mają na celu polepszenie warunków życia osób z niepełnosprawnościami.

"To co robimy, to zdecydowane podniesienie wypłat z NFZ, związanych z artykułami medycznymi dla osób niepełnosprawnych. Tam przeznaczyliśmy dodatkowy 1mld zł. Podnieśliśmy również rentę specjalną do poziomu minimalnej emerytury 1100 zł"

– powiedział.

Premier zadeklarował dalsze podnoszenie środków dla osób z niepełnosprawnościami. "Jeżeli wyborcy powierzą nam kierowanie rządem, państwem, po wyborach jesiennych, to będziemy w kolejnych latach podnosić te wydatki. To, do czego się zobowiązaliśmy i potwierdziliśmy ustawą w Sejmie, pokazuje, jak bardzo jesteśmy wrażliwi i jak dużą część środków przeznaczamy na rzecz osób z niepełnosprawnościami" – dodał.

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Przyjął też poprawkę PO-KO, dotyczącą zasad uprawniających do świadczenia. Nad ustawą będzie jeszcze debatował Senat.

Według projektu przedstawionego przez rząd o dodatek mogą wnioskować te osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia nieprzekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca tego roku wynosi 1100 zł brutto. Do tej kwoty nie będzie włączany m.in. zasiłek pielęgnacyjny oraz inne dodatki wypłacane wraz z tymi świadczeniami.

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejny przypadek koronawirusa we Włoszech

/ pixabay.com/geralt/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

- We włoskiej Lombardii stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem - podały w nocy władze regionalne. Chory to 38-latek przebywający na oddziale intensywnej terapii w szpitalu koło Mediolanu. To czwarte zachorowanie we Włoszech.

Według informacji przekazanych przez przedstawiciela władz Lombardii, w szpitalu w miejscowości Codogno trwają dalsze badania młodego Włocha, który zgłosił się na tamtejsze pogotowie.

Wyjaśniono, że prowadzone są działania w celu ustalenia jego wcześniejszych miejsc pobytu, a także tego z kim miał kontakt. Wszystkie te osoby zostaną zbadane i poddane wymaganym procedurom.

Trzy pierwsze osoby we Włoszech, u których potwierdzono obecność koronawirusa przebywają w szpitalu zakaźnym w Rzymie. Są to: małżeństwo chińskich turystów z Wuhan - epicentrum epidemii , a także ewakuowany z tego miasta Włoch.

Stan Chińczyków poprawia się, a młodego Włocha określany jest jako dobry. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts