Pogrzeb nestora polskiej fotografii sportowej

/ muzeumsportu.waw.pl

  

W czwartek 25 lipca odbędzie się pogrzeb zmarłego w sobotę w Warszawie w wieku 91 lat wybitnego fotoreportera sportowego redaktora Tomasza Prażmowskiego.

Urodzony 1 maja 1928 roku w stolicy Tomasz Prażmowski, ukończył I Miejskie Gimnazjum i Liceum im. generała Józefa Sowińskiego.

W lipcu 1955 roku rozpoczął pracę w magazynie ilustrowanym "Sportowiec". Po siedemnastu latach przeszedł do redakcji "Piłki Nożnej", w której pozostał do 1979 roku, aby potem realizować kolejne życiowe plany w Polskiej Agencji Informacyjnej Interpress.

Tomasz Prażmowski uwiecznił na swoich fotografiach wybitne postaci polskiego sportu

Przez kilkadziesiąt lat towarzyszył polskim sportowcom na wielu imprezach, najczęściej w obiektywie jego aparatu fotograficznego znajdowali się piłkarze, koszykarze, lekkoatleci. Był także entuzjastą sportu motocyklowego.

Polski Komitet Olimpijski uhonorował go w 2012 roku Srebrnym Wawrzynem Olimpijskim za całokształt osiągnięć w dziedzinie fotografii sportowej.

Uroczystości pogrzebowe red. Tomasza Prażmowskiego rozpoczną się 25 lipca o godzinie 14.00 w stołecznym kościele św. Karola Boromeusza przy ulicy Powązkowskiej 14

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: Głos tego miejsca odważniej ruszy w cały świat

/ zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/RonPorter

  

Dzięki współpracy i wzajemnym zaufaniu budowanym na skalę światową, będziemy mogli budować jeszcze więcej i sprawiać, że głos z tego miejsca będzie odważniej, pełniej ruszał w cały świat – mówił dziś dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.

Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnym zaufaniu budowanym na skalę światową w najbliższych latach (...) będziemy mogli budować jeszcze więcej, być może projektów edukacyjnych, sprawiać, że głos z tego miejsca będzie odważniej, pełniej ruszał w cały świat" - powiedział Cywiński. "Dzisiejsza odpowiedź Niemiec jest pierwszą odpowiedzią na to wyzwanie i jestem głęboko za nią wdzięczny. Robimy to dla naszej wspólnej, wzajemnej przyszłości

- podkreślił Cywiński.

Cywiński podziękował wszystkim, którzy wspierali finansowo działanie Fundacji Auschwitz-Birkenau. "Z początku niewiele osób wierzyło, że uda się stworzyć taki międzynarodowy Fundusz jednego miejsca pamięci. Ale pomału różne osoby się do tego zadania włączały. Chciałbym wszystkim bardzo podziękować" - mówił Cywiński.

Dyrektor Muzeum Auschwitz podkreślił istnienie "dwóch idei, które od początku były podwaliną do operowania funduszem: bezpieczeństwo ważniejsze od zysku oraz transparentność". Jak dodał Fundacja ma za zadanie "zachować Muzeum Auschwitz jak najdłużej przez dekady dla kolejnych pokoleń".

Spotykamy się z przedstawicielami krajów (wspierających Fundusz) raz do roku, omawiamy wszystkie dokumenty, rozmawiamy, oceniamy, co zostało zakonserwowane, przedstawiamy priorytety. W ciągu tej dekady powstało trudne do porównania zaufanie między nami, że naprawdę razem możemy zadbać o jutro, które zostawimy naszym dzieciom i dzieciom naszych dzieci

- zaznaczył Cywiński.

W budynku tzw. centralnej sauny w b. niemieckim obozie Auschwitz II odbyły się dziś  uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. W obchodach wzięli udział m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Mateusz Morawiecki, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński i troje byłych więźniów Auschwitz Bogdan Bartnikowski, Barbara Wojnarowska-Gautier i Bronisława Horowitz-Karakulska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl