W Niemczech presja na zmiany

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

W uważanych za filar międzynarodowego porządku Niemczech rośnie presja, by nadeszły zmiany - pisze dziś "Financial Times". Dziennik podkreśla, że formuła "wielkiej koalicji" się wyczerpuje, a mianowanie Annegret Kramp-Karrenbauer minister obrony to krok ryzykowny.

Niemcy - uważa brytyjska gazeta - to kraj oparty na "stabilności politycznej i odpowiedzialnych rządach", "nie bez przyczyny" uważany za filar międzynarodowego porządku.

"Jednak w Niemczech rośnie presja, by nadeszły zmiany" - czytamy w komentarzu redakcyjnym. Era "długiego i cenionego" panowania kanclerz Angeli Merkel się kończy, a "jej wysiłki w celu zapewnienia sprawnej sukcesji napotykają trudności" - uważa "FT". Gazeta wyjaśnia, że koalicjantom chadeków Merkel - SPD - spada poparcie, a formuła "wielkich koalicji", które od 2005 roku rządziły przez 10 lat, zdaje się wyczerpywać, co wymaga tworzenia "nowych sojuszy".

"Zmieniający się krajobraz polityczny odzwierciedla mianowanie przez Merkel na stanowisko ministra obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK), (...) którą w ubiegłym roku CDU wybrało na swoją liderkę" - pisze redakcja dziennika, zaznaczając, że polityk ta wielokrotnie mówiła, iż nie chce stanowiska w rządzie.

"W zasadzie AKK ma w ten sposób okazję zdobycia doświadczenia w rządzie", zyskania popularności i odparcia krytyki, pojawiającej się także w szeregach CDU, zgodnie z którą nie jest ona odpowiednią osobą, by zostać następczynią Merkel

- zauważa dziennik.

Jednocześnie "FT" podkreśla, że mianowanie AKK minister obrony "nie jest pozbawione ryzyka". "Z jednej strony, jest ona oczywistą następczynią Merkel. Z drugiej strony, jako minister obrony piastuje stanowisko, z którego tylko jedna z 18 osób od II wojny światowej, Helmut Schmidt (...), awansowała na urząd kanclerza" - czytamy.

Zdaniem gazety stanowisko ministra obrony w Niemczech postrzegane jest jako posada, z której ciężko się awansuje. "Połączenie częstych skandali i głęboko zakorzenionego w Niemczech antymilitaryzmu" utrudnia niemieckim ministrom obrony "zabłyśnięcie", jakim mogą się pochwalić niektórzy z ich odpowiedników w innych krajach NATO - pisze "FT". Gazeta dodaje, że AKK na tym stanowisku będzie w pułapce: między nieustannymi żądaniami prezydenta USA Donalda Trumpa, by podnieść niemieckie wydatki na obronę a niechęcią wobec takiego kroku ze strony SPD.

Redakcja dziennika zauważa też, że "zbyt długo zarówno CDU, jak i SPD lekceważyły potrzebę ożywienia swojego programu politycznego i zaprezentowania elektoratowi nowego oblicza". Zdaniem "FT" lepiej uczynili to Zieloni, na fali zaniepokojenia zmianami klimatycznymi. "Partie, które pomogły w odbudowaniu międzynarodowej reputacji Niemiec po 1945 roku, muszą teraz pokazać, że potrafią zastosować nowe idee i nowe sposoby rządzenia w kraju" - podsumowuje brytyjski dziennik.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


COVID-19 na Dolnym Śląsku. Nowe przypadki

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Niemal 4,9 tys. osób na Dolnym Śląsku poddanych jest kwarantannie lub izolacji – podały służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Dziś w regionie potwierdzono 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie jest 338 przypadków zachorowań na COVID-19.

Dziś wieczorem służby prasowe wojewody dolnośląskiego przekazały, że w ciągu dnia potwierdzono 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. "Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia oraz powiatów: lubańskiego, trzebnickiego, górowskiego, kamiennogórskiego, oleśnickiego, wrocławskiego oraz kłodzkiego" - podano w komunikacie.

Łącznie na Dolnym Śląsku jest 338 potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19; z czego – według statystyk resortu zdrowia - zmarło sześć osób. O dwóch zgonach poinformowano w czwartek. W szpitalu w Bolesławcu zmarli 61-letni mężczyzna i 77-letnia kobieta.

Najwięcej przypadków zakażeń jest we Wrocławiu – 134, w powiecie wrocławskim – 27, w powiecie oleśnickim – 22, oraz w powiecie lubańskim – 21. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts