Irański dowódca: śledzimy statki USA

/ PH1 Alex Hicks [Public domain]

  

Iran monitoruje wszystkie amerykańskie statki w regionie Zatoki Perskiej i dysponuje zdjęciową dokumentacją ich codziennych ruchów - oświadczył dowódca irańskiej marynarki wojennej, kontradmirał Hosejn Chanzadi.

"Obserwujemy wszystkie wrogie statki, zwłaszcza Ameryki, punkt po punkcie od miejsca, z którego wypłynęły, aż do chwili, gdy wpływają na wody regionu" - powiedział wojskowy, cytowany przez portal irańskiego Klubu Młodych Dziennikarzy.

"Dysponujemy kompletnymi zdjęciami i bogatą dokumentacją codziennych i odnotowywanych chwila po chwili ruchów sił koalicji i Ameryki" - dodał.

Chanzadi zapowiedział też, że po raz pierwszy Iran przeprowadzi wspólne ćwiczenia morskie wraz z państwami sojuszniczymi; mają się one odbyć pod koniec irańskiego roku kalendarzowego, który wypada w marcu 2020 r. Nie sprecyzował, które kraje mają wziąć udział w manewrach.

W czerwcu Iran i USA znalazły się na krawędzi konfliktu zbrojnego, czego powodem było zestrzelenie przez stronę irańską amerykańskiego drona zwiadowczego w regionie Zatoki Perskiej. Po tym wydarzeniu prezydent USA Donald Trump zarządził ataki odwetowe, ale w ostatniej chwili je odwołał.

Napięcia wzrosły w ostatnim czasie także na linii Teheran-Londyn, gdy w piątek Iran przejął w cieśninie Ormuz brytyjski tankowiec Stena Impero. Tłumaczył, że statek wszedł w kolizję z łodzią rybacką, a następnie zignorował wezwania tej jednostki o pomoc. Irańska Gwardia Rewolucyjna argumentowała, że dokonała przejęcia ze względu na "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza", z kolei według właściciela tankowca statek "ściśle przestrzegał zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

Zarówno tankowiec, jak i jego 23-osobowa międzynarodowa załoga, przebywają obecnie w irańskim porcie w Bandar Abbas. Władze Iranu zapowiedziały, że załoga ma pozostać na statku do zakończenia śledztwa.

Przejęcie Steny Impero było najprawdopodobniej odwetem władz w Teheranie za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu 4 lipca irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię. Zarzuty te odrzucił szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Zdaniem Teheranu zatrzymanie statku było bezprawne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Śmiertelny wypadek pod Toruniem

/ pixabay

  

Jedna osoba zginęła i jedna została ranna wskutek zderzenia dwóch samochodów osobowych na drodze krajowej nr 10 w Steklinie koło Torunia. Trasa jest zablokowana - poinformowali dyżurni Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu i oddziału GDDKiA w Bydgoszczy.

Wypadek zdarzył się na 338 km dk 10, na odcinku pomiędzy Toruniem a Lipnem. Utrudniania na trasie mogą potrwać około czterech godzin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl