Warszawa stawia na autobusy elektryczne

/ Lord Alpha [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Podpisano umowę na zakup 130 zeroemisyjnych autobusów dla Warszawy. To jeden z największych kontraktów na autobusy elektryczne w Europie - poinformował stołeczny ratusz. Obecnie po stolicy jeździ 31 takich pojazdów.

Wartość zaplanowanej przez miasto inwestycji to ponad 417 mln zł, ale dofinansowanie unijne pokryje prawie połowę kosztów i wyniesie 180 mln zł. Są to środki z programu Infrastruktura i Środowisko. Nowe elektrobusy będą jeździć po Trakcie Królewskim.

"Po raz kolejny jesteśmy w awangardzie zmian. Nasze deklaracje przekuwamy w czyny i kupujemy pojazdy zeroemisyjne. Robimy to w trosce o jakość powietrza i klimat"

- powiedział podczas podpisania umowy prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

"Już wkrótce tradycyjne autobusy napędzane silnikami spalinowymi zupełnie znikną z najbardziej reprezentacyjnej arterii stolicy – Traktu Królewskiego. Będzie tu można spotkać wyłącznie pojazdy napędzane gazem lub energią elektryczną, czyli nisko lub zeroemisyjne. To element Warszawskiego Planu dla Klimatu"

- mówił Trzaskowski.

Jan Kuźmiński, prezes zarządu Miejskich Zakładów Autobusowych, podkreślił przy tym, że "zakup 130 elektrycznych autobusów przegubowych wspomagany z funduszy europejskich to jedna z największych elektromobilnych inwestycji w Europie".

"Cieszymy się, że jesteśmy jednym z liderów we wdrażaniu proekologicznych rozwiązań dla transportu. Według naszych planów już za dwa lata będziemy w posiadaniu floty niemal 400 autobusów zero- i niskoemisyjnych. Ekologiczne autobusy Miejskich Zakładów Autobusowych to recepta na czyste powietrze w stolicy"

- zauważył.

Nowe autobusy dostarczy miastu firma Solaris. "Firma Solaris jest niezwykle dumna z faktu wygrania tak ogromnego przetargu na dostawę autobusów elektrycznych. Od wielu lat konsekwentnie realizujemy naszą strategię rozwoju opartą o pojazdy zeroemisyjne. Dzięki gigantycznemu zamówieniu z Miejskich Zakładów Autobusowych umacniamy się na pozycji europejskiego lidera elektromobilności. Przede wszystkim jednak cieszymy się, że nasza firma, która niezwykle dużą wagę przykłada do rozwoju zrównoważonego transportu, przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy" - powiedział Javier Calleja, prezes zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Pierwsze elektrobusy, których dotyczy podpisana umowa, wyjadą na ulice Warszawy na początku 2020 r. Będą to przegubowe autobusy Solaris Urbino 18 Electric długości 18 m. Pojazdy będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, elektroniczne systemy informacji pasażerskiej oraz biletomat. Będą również przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Syn Banasia zrezygnował z pracy

  

Zakończyłem pracę w Banku Pekao SA. Moja decyzja ma charakter w pełni suwerenny - napisał w oświadczeniu Jakub Banaś. Rzeczniczka banku poinformowała, że takie oświadczenie zostało jej firmie przekazane.

"Oświadczam, że zakończyłem pracę w Banku Pekao SA. Moja decyzja ma charakter w pełni suwerenny. W Banku miałem okazje z sukcesem zrealizować projekty o charakterze strategicznym, które wykorzystywały moje kwalifikacje i pozwoliły mi uzyskać dodatkowe doświadczenie"

- czytamy w oświadczeniu, datowanym na 5 grudnia 2019 r.

Jakub Banaś podziękował bankowi oraz wszystkim koleżankom i kolegom za zaufanie i dobrą współpracę.

"Jednocześnie zwracam się z prośbą o nie łączenie mnie i moich decyzji zawodowych z doniesieniami medialnymi dotyczącymi Banku Pekao SA."

- dodał.

Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Pekao Katarzyna Żądło poinformowała PAP w rozmowie, że takie oświadczenie wpłynęło do banku. "Potwierdzam, że takie oświadczenie pan Jakub nam przekazał" - powiedziała. Dodała, że jego treść jest wiążąca.

Pytana o to, którego dnia Jakub Banaś zakończył pracę w Pekao, odpowiedziała: "Data oświadczenia jest dzisiejsza". Podkreśliła, że to oświadczenie wyczerpuje temat.

Jakub Banaś jest synem Mariana Banasia, prezesa NIK. Od ubiegłego tygodnia dymisji Banasia domagają się politycy PiS. Premier Mateusz Morawiecki mówił w ubiegły piątek, że wnioski z raportu CBA dotyczące oświadczeń majątkowych powinny skłaniać prezesa NIK do dymisji. W środowym oświadczeniu Marian Banaś zapowiedział, że będzie kontynuował misję prezesa NIK. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl