OBWE: wybory na Ukrainie były swobodne

zdjęcie ilustracyjne / www.facebook.com/mira.iurchuk

  

Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie były spokojne i umożliwiały swobodną rywalizację – oświadczył dziś w Kijowie specjalny koordynator misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Ilkka Kanerva.

- Wybory były spokojne. Kampania wyborcza została przeprowadzona w sposób, który umożliwiał rywalizację. Nadużyć ogółem nie było – powiedział na konferencji prasowej.

- Nasi obserwatorzy pozytywnie ocenili proces głosowania w lokalach wyborczych w dniu wyborów. Głosowanie było bardzo dobrze zorganizowane z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur. Liczenie głosów odbywało się w sposób przejrzysty, jednak nie zawsze przestrzegane były procedury, szczególnie wypełnianie protokołów

– podkreślił.

Kanerva wskazał jednocześnie, że nie we wszystkich przypadkach kampania była finansowana w sposób transparentny. - Finansowanie kampanii nie było na tyle przejrzyste, na ile powinno. Były przypadki, gdy poprzez finansowanie dochodziło do prób wywarcia wpływu na Ukraińców – powiedział koordynator misji obserwacyjnej OBWE.

Dziś po południu Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, iż podliczyła już ponad 70 proc. protokołów z głosowania w formie elektronicznej. Zgodnie z nimi prezydencka partia Sługa Narodu otrzymała w niedzielnych wyborach 42,6 proc. głosów, prorosyjska Opozycyjna Platforma niewiele ponad 13 proc., Europejska Solidarność b. prezydenta Petra Poroszenki 8,4 proc., Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko niewiele ponad 8 proc., a Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka 6,1 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tragiczny bilans długiego weekendu

/ Vlad Artist

  

Od środy do niedzieli na polskich drogach zginęło 31 osób, a ponad pół tysiąca zostało rannych - wynika z danych przekazanych w poniedziałek PAP przez Komendę Główną Policji. Policjanci podkreślają, że tegoroczny sierpniowy weekend był bezpieczniejszy od ubiegłorocznego.

W środę o godz. 6, w związku z wyjazdami na długi weekend, policjanci zorganizowali akcję "Bezpieczny weekend", w ramach której prowadzili działania do niedzieli do godz. 22. W tym czasie, każdego dnia na drogi wyjeżdżało około 5 tys. policjantów drogówki. Pierwszego i ostatniego dnia akcji liczba policjantów na drogach przekraczała 5 tys.

Jak poinformowała PAP Komenda Głowna Policji od 14 do 18 sierpnia na polskich drogach doszło do 420 wypadków, co oznacza spadek o 13 wypadków, w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Policjanci odnotowali 31 ofiar śmiertelnych wypadków (w ubiegłym, roku w tym okresie zginęły 43 osoby), z czego do największej liczby wypadków śmiertelnych doszło w niedzielę. Z policyjnych statystyk wynika ponadto, że 505 osób zostało rannych w wypadkach - o 42 osoby mniej niż w roku ubiegłym. Zatrzymano także 1844 osoby, które kierowały pod wpływem alkoholu, czyli o 13 osób mniej niż podczas ubiegłorocznego długiego sierpniowego weekendu.

Z kolei na interaktywnej mapie policji, obrazującej wypadki śmiertelne, pojawiło się 468 pozycji (stan na 18 sierpnia).

"Mimo tego, że tegoroczny weekend był dłuższy od poprzedniego na drogach było znacznie bezpieczniej"

- ocenił w poniedziałek kom. Robert Opas z KGP. Dodał, że policjanci cały czas zwracają uwagę przede wszystkim na wzrost udziału ofiar śmiertelnych w wypadkach oraz na wzrost liczby osób kierujących pod wpływem alkoholu.

Z informacji policji wynika, że liczba kierowców zatrzymywanych za jazdę pod wpływem alkoholu wzrasta. Według danych na 12 sierpnia tego roku, liczba ta sięgnęła prawie 69 tys.

"Wzrost ten niepokoi tym bardziej, że od dawna w tym zakresie nie był notowany"

- mówił w rozmowie z PAP podinsp. Radosław Kobryś.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl