OBWE: wybory na Ukrainie były swobodne

zdjęcie ilustracyjne / www.facebook.com/mira.iurchuk

  

Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie były spokojne i umożliwiały swobodną rywalizację – oświadczył dziś w Kijowie specjalny koordynator misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Ilkka Kanerva.

- Wybory były spokojne. Kampania wyborcza została przeprowadzona w sposób, który umożliwiał rywalizację. Nadużyć ogółem nie było – powiedział na konferencji prasowej.

- Nasi obserwatorzy pozytywnie ocenili proces głosowania w lokalach wyborczych w dniu wyborów. Głosowanie było bardzo dobrze zorganizowane z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur. Liczenie głosów odbywało się w sposób przejrzysty, jednak nie zawsze przestrzegane były procedury, szczególnie wypełnianie protokołów

– podkreślił.

Kanerva wskazał jednocześnie, że nie we wszystkich przypadkach kampania była finansowana w sposób transparentny. - Finansowanie kampanii nie było na tyle przejrzyste, na ile powinno. Były przypadki, gdy poprzez finansowanie dochodziło do prób wywarcia wpływu na Ukraińców – powiedział koordynator misji obserwacyjnej OBWE.

Dziś po południu Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, iż podliczyła już ponad 70 proc. protokołów z głosowania w formie elektronicznej. Zgodnie z nimi prezydencka partia Sługa Narodu otrzymała w niedzielnych wyborach 42,6 proc. głosów, prorosyjska Opozycyjna Platforma niewiele ponad 13 proc., Europejska Solidarność b. prezydenta Petra Poroszenki 8,4 proc., Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko niewiele ponad 8 proc., a Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka 6,1 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podsumowanie pierwszego tygodnia po wyborach - w niedzielę w "Politycznej kawie"

zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

Afera Amber Gold, co dalej z brexitem i podsumowanie pierwszego politycznego tygodnia po wyborach - to wszystko w "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza. Niedziela, godzina 12.00, Telewizja Republika.

W niedzielnym programie Tomasza Sakiewicza „Polityczna Kawa” (godz.12.00) gośćmi będą: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl