Polityka humanitarna rządu się sprawdza

zdjęcie ilustracyjne / Capri23auto CC0

  

Polityka humanitarna polskiego rządu się sprawdza, a przyjęta filozofia pomocy na miejscu jest efektywna i dobrze przyjmowana przez społeczności w Syrii - powiedział dziś minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej projekt „Pomoc medyczna ofiarom wojny w Syrii” Michał Woś podkreślił, że dzięki tym działaniom w 2018 roku 302 osoby, głównie kobiety i dzieci, zyskały protezy kończyn, utraconych w czasie ataków bombowych na Syrię.

- Projekt ten, warty blisko 2 mln złotych zmienił życie 302 osobom. Za tę kwotę zakupione zostały protezy i sfinansowana rehabilitacja tych osób

- powiedział Woś. Jak dodał, projekt „zrealizowany został w 95 proc. ze środków budżetu państwa i we współpracy z Polską Misją Medyzną”.

Podkreślił również, że projekt ten został „oceniony i nagrodzony przez jedną z brytyjskich agencji jako jeden z najlepszych projektów na świecie”. To - zdaniem Wosia - „pokazuje, że polityka polskiego rządu się sprawdza, a przyjęta filozofia pomocy na miejscu jest efektywna, najlepiej szanuje tożsamość i kulturę (syryjską) oraz jest dobrze przyjmowana przez społeczności na miejscu”.

Minister ds. pomocy humanitarnej poinformował, że „w tej chwili trwa procedowanie drugiego etapu pomocy medycznej dla Syrii (...) związanego z protezami, ale też z szeregiem innych” działań. Podkreślił jednocześnie, że „tu wchodzi w grę nie tylko ofiarność publiczna, ale też wielka ofiarność Polaków”.

- Polska dokładnie 20 lat temu pierwszy raz stała się donatorem, a nie biorcą pomocy międzynarodowej i od tamtej pory pomagamy na skalę swoich możliwości - wskazał Woś. - A że teraz możliwości są większe, to pomagamy w sposób dalej idący

- dodał. Podkreślił, że w ubiegłym roku polski budżet przeznaczony na wsparcie rozwojowe wyniósł ponad 2,8 mld złotych.

Zaznaczył także, iż działania Polski „pomogły już wielu osobom”, ale - wskazał - potrzeby nadal są ogromne.

Projekt „Pomoc medyczna ofiarom wojny w Syrii” współfinansowany został ze środków Departamentu Pomocy Humanitarnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i zrealizowany we współpracy z Polską Misją Medyczną. Partnerem w projekcie była także organizacja syryjskich lekarzy Balsam Medical Organization, która działa na rzecz ofiar wojny na terenie Syrii i Turcji.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Polskiej Misji Medycznej, szacuje się, że około milion Syryjczyków ma amputowane kończyny, z czego ponad 260 tys. to dzieci. Pozyskane w ramach pomocy humanitarnej fundusze pozwoliły na ponowne otwarcie centrum ortopedycznego w Termanin, w północnej Syrii. Placówka ta została zamknięta rok wcześniej ze względu na brak możliwości finansowania. Zakupiono do niej materiały do produkcji protez i sprzęt medyczny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja: zatrzymano 418 podejrzanych

/ wwwslonpic

  

Turecka policja zatrzymała 418 osób w 29 prowincjach kraju w ramach śledztwa dotyczącego podejrzanych o powiązania z separatystyczną i zdelegalizowaną przez Ankarę Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) - poinformowało w poniedziałek na Twitterze tureckie MSW.

Wcześniej tego dnia resort przekazał, że w związku ze "śledztwami w sprawie terroryzmu" tureckie władze zastąpiły prokurdyjskich burmistrzów miast Diyarbakir, Van i Mardin na południowym wschodzie kraju, mianując na ich miejsce gubernatorów.

Działania te najprawdopodobniej doprowadzą do wzrostu napięcia na południowym wschodzie Turcji, który uchodzi za bastion Kurdów - zauważa agencja Reutera.

Przed marcowymi wyborami samorządowymi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że takie działania mogą być podejmowane wobec wybranych przedstawicieli lokalnych władz, jeśli okaże się, że mają oni powiązania z PKK - przekazał w oświadczeniu resort spraw wewnętrznych.

"Dla dobra śledztw, zostali oni czasowo usunięci ze stanowisk w ramach środków ostrożności"

- dodało MSW, odnosząc się do burmistrza Diyarbakiru - Selcuka Mizrakliego, burmistrza Mardinu - Ahmeta Turka i burmistrz Van - Bedii Ozgokce Ertan.

Troje lokalnych włodarzy zostało oskarżonych o różne przestępstwa, w tym przynależność do organizacji terrorystycznej i szerzenie propagandy tej organizacji.

Telewizja CNN Turk pokazała, jak policja odgradza siedzibę władz Diyarbakiru metalowymi barierkami; przed budynkiem rozmieszczono armatki wodne i samochody oddziałów prewencji.

Po udaremnionym przewrocie wojskowym w Turcji z lipca 2016 roku większość burmistrzów z ramienia prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) i jej regionalnego sojusznika została pozbawiona urzędu z powodu rzekomych powiązań z PKK. Pod zarząd komisaryczny przekazano wówczas 95 ze 106 gmin rządzonych przez HDP i partia ta liczyła na odzyskanie nad nimi kontroli. Tysiące członków HDP trafiło do więzienia.

Przed marcowymi wyborami szef tureckiego MSW Suleyman Soylu powiedział, że wobec 178 kandydatów toczą się śledztwa dotyczące ich rzekomych powiązań z PKK. Erdogan ostrzegał wówczas, że burmistrzowie z HDP mogą zostać ponownie usunięci, jeśli okaże się, że podobnie jaki ich poprzednicy, mają powiązania z bojownikami z PKK.

Erdogan często oskarża HDP o powiązania z PKK.

Partia Pracujących Kurdystanu uznawana jest przez Ankarę, a także Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną. Od lat 80. prowadzi zbrojną walkę o kurdyjską autonomię w Turcji, głównie na południowym wschodzie kraju. W konflikcie kurdyjsko-tureckim zginęło już ponad 40 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl