"Desperacka próba włożenia kija w mrowisko". Tusk po swoim wpisie otrzymał istotne pytanie

Donald Tusk / fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

- Desperacka próba włożenia kija w mrowisko - tak wpis Donalda Tuska ocenił w TVP Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości. Były premier, odnosząc się do sobotnich zajść w Białymstoku, napisał wczoraj na Twitterze: "Kibole, antysemici, homofobia - nic nowego. Tragedią jest władza, która jest ich patronem. Wszyscy przyzwoici Polacy, niezależnie od poglądów, muszą powiedzieć: dość przemocy!"

- Ten wpis Donalda Tuska trudno skomentować inaczej niż "skandaliczny"

- ocenił Radosław Fogiel w TVP1.

- Jeżeli dochodziło do jakichkolwiek przestępstw czy aktów przemocy w czasie, gdy Donald Tusk był premierem, to znaczy, że Donald Tusk był patronem?

 - dopytywał. Zdaniem Fogla, wpis byłego premiera jest "desperacką próbą włożenia kija w mrowisko".

Radosław Fogiel podkreślił, że w całej sytuacji PiS stoi "po stronie przepisów prawa".

- Tu sprawa jest dosyć jasna: nie ma przyzwolenia na żadną agresję w życiu publicznym

- podkreślił. "Jeżeli ktoś manifestuje legalnie, to ma do tego prawo" - zaznaczył.

W rozmowie padło również pytanie o słowa szefa MEN Dariusza Piontkowskiego, który stwierdził, że "marsze równości budzą ogromny opór" i dodał, że "w związku z tym warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane".

- Rozumiem, że różne marsze mogą budzić opór różnych środowisk, ale jak mówiłem wcześniej - nawet jeżeli się z kimś nie zgadzamy prawo do demonstracji jest zagwarantowane. I jeżeli jest to legalna manifestacja, to ona ma prawo przejść. To nie jest teraz moment na dyskutowanie o tym, czy coś się powinno organizować czy nie

 - ocenił Fogiel.

W niedzielę rano wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński poinformował, że w związku z wydarzeniami w Białymstoku zatrzymano 25 osób i przedstawiono im zarzuty. Jak doprecyzował rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa, zatrzymano 21 sprawców wykroczeń, z czego 19 ukarano mandatami, a przeciw dwóm osobom skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Dodał, że kolejnych czterech zatrzymanych to sprawcy przestępstw.

W niedzielę po południu funkcjonariusze podlaskiej policji zaczęli publikować wizerunki osób, które są podejrzane, m.in. o udział w pobiciu 14-latka oraz blokowanie ulic.

Do sobotnich wydarzeń odniosła się też szefowa MSWiA Elżbieta Witek, która na Twitterze napisała, że nie było przyzwolenia na chuligańskie zachowania, a każda osoba dopuszczająca się łamania prawa musi liczyć się z konsekwencjami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tusk nie przekonał Johnsona

Boris Johnson / By EU2017EE Estonian Presidency - Boris Johnson, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62286829

  

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o sytuacji po głosowaniu w Izbie Gmin i czeka teraz na list w sprawie przedłużenia brexitu. Johnson z kolei napisał w liście do parlamentarzystów, że zamierza powiedzieć UE, iż dalsze odkładanie brexitu nie jest rozwiązaniem.

"Czekam na list. Właśnie rozmawiałem z premierem Borisem Johnsonem o sytuacji po głosowaniu w Izbie Gmin" - napisał Tusk na Twitterze.

"Nie będę negocjował z Unią Europejską przełożenia terminu. Powiem UE to, co mówiłem brytyjskiej opinii publicznej przez 88 dni mojego urzędowania na stanowisku premiera - dalsze opóźnienie nie jest rozwiązaniem. Jest zupełnie możliwe, że nasi przyjaciele w Unii Europejskiej odrzucą żądanie parlamentu o dalsze opóźnienie (albo nie podejmą decyzji szybko)"

- napisał z kolei Johnson w liście, którego treść cytuje stacja Sky News.

W sobotę Izba Gmin przyjęła poprawkę odkładającą poparcie dla uzgodnionego w czwartek porozumienia z UE do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw związanych z brexitem. W związku z tym Johnson powinien jeszcze w sobotę wysłać do Brukseli wniosek o przełożenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl