Zapytano Polaków, kto jest najbardziej wpływowym przywódcą w UE. Ponad połowa wskazała jedno nazwisko

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Kogo Polacy uznają za najbardziej wpływowego przywódcę państwa w Unii Europejskiej? Ponad połowa ankietowanych uznała, że jest nim kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Ponad 21 proc. w tej roli postawiło premiera polskiego rządu, Mateusza Morawieckiego.

Jak czytamy dziś na stronach Interii, w sondażu dla portalu ankietowani odpowiadali na pytanie: "Kto jest Pana/i zdaniem najbardziej wpływowym przywódcą państwa na forum Unii Europejskiej?".

55,7 proc. badanych wskazało kanclerz Niemiec Merkel, 21,4 proc. premiera Morawieckiego, 7,1 proc. prezydenta Macrona, a 2,7 proc. premiera Węgier Victora Orbana.

Z sondażu wynika, że na kanclerz Merkel głosowali głównie mężczyźni, mieszkańcy średnich miast (50-250 tys.), osoby zajmujące się prowadzeniem gospodarstwa domowego, w wieku 30-39 lat, z wyższym wykształceniem oraz zarabiające 4000-4999 zł netto miesięcznie.

Na premiera Morawieckiego swój głos oddały głównie kobiety, a także mieszkańcy metropolii (powyżej 500 tys.), osoby uczące się lub studiujące, w wieku 18-29 oraz powyżej 70 lat, osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, zarabiające średnio 3000-3999 zł netto miesięcznie.

"Premiera RP wskazało 38 proc. zwolenników PiS i 2 proc. zwolenników PO (jeśli chodzi o Angelę Merkel, to za najbardziej wpływową uznało ją 46 proc. wyborców PiS i 80 proc. wyborców PO)"

- czytamy na stronie portalu.

Francuski prezydent otrzymał głównie głosy kobiet, mieszkańców metropolii (powyżej 500 tys.), osób prowadzących własną działalność gospodarczą, respondentów w wieku 50-59 lat, z wykształceniem średnim, wyższym i niepełnym wyższym, zarabiających średnio 4000-4999 zł netto miesięcznie.

Na Orbana głos oddały głównie kobiety, a także mieszkańcy wsi, emeryci, osoby w wieku 60-69 lat, z wykształceniem zasadniczym zawodowym i niepełnym średnim, zarabiające średnio 1000-1999 zł netto miesięcznie.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 12-13 lipca metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1100 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

USA potępiają chińską przemoc

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji oświadczył dziś, że USA potępiają "nieuzasadnione użycie śmiercionośnej siły" przez policję podczas ostatnich starć w Hongkongu i wzywają policje oraz cywilów, by "deeskalowali sytuację".

Policja w Hongkongu i cywile są równie odpowiedzialni za deeskalację i unikanie gwałtownych konfrontacji

- powiedział rozmówca Reutera.

Agencja przypomina, że Hongkońska policja postrzeliła w poniedziałek uczestnika antyrządowej demonstracji ostrą amunicją podczas starć w dzielnicy Sai Wan Ho. 21-letni mężczyzna przeszedł operację i jest w stanie krytycznym.

Według źródeł medycznych dziennika "South China Morning Post" postrzelony 21-latek o nazwisku Chow przeszedł operację wątroby i nerki, ale jego stan wciąż jest krytyczny.

Napięcia wzrosły w piątek w związku z doniesieniami o śmierci 22-letniego studenta, który – jak wielu przypuszcza – w nocy z 3 na 4 listopada spadł z wysokości w pobliżu miejsca starć z policją, uciekając przed wystrzelonym przez nią gazem łzawiącym. Demonstrantów dodatkowo rozgniewało aresztowanie kilku prodemokratycznych posłów hongkońskiego parlamentu, którym zarzuca się utrudnianie pracy izby w maju.

Pod presją trwających od czerwca protestów rząd Hongkongu wycofał kontrowersyjny projekt nowelizacji prawa ekstradycyjnego, ale nie przychylił się do żadnego z pozostałych postulatów zgłaszanych przez demonstrantów. Żądają oni m.in. demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji, której zarzucają brutalność i używanie nadmiernej siły.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl