W Polsce jak w Stanach Zjednoczonych? Górniak prognozuje: Podział opozycji wygeneruje ciekawą sytuację

/ screen TVP Info

  

- Podział, który nastąpił w opozycji, wygeneruje ciekawą sytuację. Moim zdaniem, zarówno ta grupa Biedroniowo-Czarzasto-Zandbergowa (blok Lewica), jak i Kukizowo-PSL-owska, nie wejdą do Sejmu i zostaną tylko dwie partie, będzie tak jak w USA - Republikanie i Demokraci. Będzie PiS - PO, może wtedy będzie wszystko jaśniejsze, zdrowsze - prognozuje wynik nadchodzących wyborów w programie Michała Rachonia #Jedziemy publicysta Zbigniew Górniak.

Opozycja dużo mówiła o tym, że do wyborów parlamentarnych pójdzie zjednoczona. Okazało się jednak zupełnie inaczej, jednak niewykluczone jest, że po wyborach politycy startujący z trzech opozycyjnych list - bloku Lewica, Koalicji Polskiej oraz Koalicji Obywatelskiej - połączą siły w parlamencie. Nie wykluczał tego chociażby Włodzimierz Czarzasty, lider SLD, którego zapytano o to, czy możliwe jest w Sejmie porozumienie z Platformą Obywatelską.

Temat podzielonej opozycji komentowali goście programu #Jedziemy Michała Rachonia. 

- Opozycja przez ponad trzy lata opowiadała, co złego się w Polsce dzieje, że żyjemy niemal na wzgórzach Golan. Okazało się, że to było wielkie kłamstwo, ściema, przez trzy lata niezjednoczona opozycja oszukiwała Polaków - nie lecą na Warszawę bomby, demokracja nie jest zagrożona, konstytucja jest przestrzegana. Gdyby tak nie było, to przecież by się zjednoczyli, prawda?

- pytał publicysta "Gazety Polskiej Codziennie", Adrian Stankowski.

- Może okazać się, że podział opozycji jest tylko ściemą. Zobaczymy, czy będzie porozumienie do Senatu. To będzie papierek lakmusowy

- dodał Stankowski.

Marian Kowalski zaznaczył z kolei, że protesty ulicznej opozycji przez lata rządów PiS nie przyniosły efektów w postaci osłabienia notowań rządu, a wręcz przeciwnie. 

-Ta zdobycz dla opozycji jest coraz mniejsza. Jest ostra rywalizacja i Grzegorz Schetyna postąpił racjonalnie ze swojego punktu widzenia

- stwierdził Kowalski, odnosząc się do formuły startu Koalicji Obywatelskiej.

- Opozycja podzieliła się, bo nie mogli się podzielić się stołkami, więc podzielili się na różne frakcje i będą o te stołki walczyć osobno. (...) Podział, który nastąpił w opozycji, wygeneruje ciekawą sytuację. Moim zdaniem, zarówno ta grupa Biedroniowo-Czarzasto-Zandbergowa (blok Lewica), jak i Kukizowo-PSL-owska, nie wejdą de Sejmu i zostaną tylko dwie partie, będzie tak jak w USA - Republikanie i Demokraci. Będzie PiS - PO, może wtedy będzie wszystko jaśniejsze, zdrowsze

- prognozuje publicysta Zbigniew Górniak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nobliści apelują do premiera Kanady. Chodzi o kopalnię piasków w Albercie

Justin Trudeau / By White House - https://twitter.com/WhiteHouse/status/1142802252261994497, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80834884

  

Grupa około 40 laureatów Nagrody Nobla zaapelowała do premiera Kanady Justina Trudeau o zablokowanie proponowanej kopalni piasków bitumicznych Teck Frontier w prowincji Alberta. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym tygodniu.

Apel zaadresowany do Trudeau i wicepremier Chrystii Freeland pojawił się w piątek w brytyjskim dzienniku "The Guardian". Popisało się pod nim 42 noblistów z różnych dziedzin, m.in. medycyny, chemii, fizyki, w tym pisarze Elfriede Jelinek i John Coetzee oraz laureaci pokojowego Nobla Muhammad Yunus i Shirin Ebadi.

Kanadę na liście reprezentuje pisarka Alice Munro i laureat Nobla z medycyny Jack Szostak.

"Projekty, które umożliwiają rozwój paliw kopalnych, to w dzisiejszych czasach afront dla kryzysu klimatycznego, w którym się znajdujemy, i sam fakt, że są w Kanadzie przedmiotem debaty, powinien być postrzegany jako hańba"

- oceniają nobliści. "Są one zupełnie niekompatybilne z niedawnym zobowiązaniem pana rządu do osiągnięcia zero emisji gazów cieplarnianych netto do roku 2050" - dodają.

Jak zaznaczają autorzy, projekt stanowiłby też naruszenie praw Pierwszych Narodów, a to przeczy "rzekomym wysiłkom na rzecz pojednania" z rdzenną ludnością.

"Jako laureaci Nagrody Nobla, wzywamy pana i pana rząd do działania z moralną jednoznacznością, jakiej wymaga stan tego kryzysu, i odrzucenia propozycji kopalni Teck Frontier"

- konludują.

Proponowany projekt ma wartość prawie 21 mld dol. kanadyjskich. Jego właściciel, Teck Resources, podpisał już porozumienia z lokalnymi społecznościami, ale pod koniec stycznia br. plemiona z Alberty i Kolumbii Brytyjskiej, które protestują przeciwko Teck Frontier, wezwały Ottawę, by odrzuciła projekt. Przeciwko niemu jest też grupa parlamentarzystów z kierowanej przez Trudeau Partii Liberalnej.

Pełnomocnik rządu ds. Prerii Kanadyjskich (czyli prowincji Alberta, Saskatchewan i Manitoba) Jim Carr powiedział w piątek w radio CBC, że decyzja w sprawie projektu zapadnie w przyszłym tygodniu. Przyznał, że dla rządu pogodzenie interesów Alberty, dla której projekt to tysiące miejsc pracy i miliardy dolarów przychodów, z głosami działaczy środowiskowych to "skomplikowane wyzwanie".

Na zgodę naciska konserwatywny premier Alberty Jason Kenney, który zagroził, że zablokowanie projektu podsyci separatystyczne nastroje w prowincji. Aby skłonić Ottawę do zgody, w piątek władze Alberty zobowiązały się wprowadzić w życie uchwalony w 2016 roku limit emisji gazów cieplarnianych z piasków bitumicznych na poziomie 100 megaton rocznie. Projekt Teck Frontier emitowałby 4,1 megaton gazów rocznie.

Losy projektu ważą się w momencie, kiedy Kanada boryka się z kryzysem politycznym związanym z innym kontrowersyjnym projektem - gazociągu Coastal GasLink w Kolumbii Brytyjskiej. Trwające już dwa tygodnie protesty przeciwników projektu - dziedzicznych wodzów Indian Wet’suwet’en i wspierających ich grup - spowodowały paraliż ruchu kolejowego w kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts