Mimo, że minerałów jest niewiele, stanowią one zaledwie około 4% masy naszego ciała. Biorą one udział właściwie we wszystkich reakcjach zachodzących w naszym ciele.  

Codziennie wydalamy minerały  wraz z resztkami. Powinniśmy więc na bieżąco je uzupełniać wraz z jedzeniem i piciem. Mikołaj Choroszyński w swojej książce pt. „Dieta mind. Sposób na długie życie” pisze o wpływie  minerałów na funkcjonowanie mózgu.

Dieta jest kluczowym czynnikiem w utrzymaniu odpowiedniego poziomu minerałów. Zarówno niedobór, jak i nadmiar (uwaga na suplementy) są szkodliwe i prowadzą do stopniowego rozwoju chorób.

Wiele osób wierzy, że jeśli łykają multiwitaminę, mogą nie dbać o to, co ląduje na ich talerzach. Niestety, jest to duży błąd. Badania jednoznacznie pokazują, że wśród osób suplementujących witaminy i minerały śmiertelność wcale nie spada, a w przypadku niektórych składników jest wręcz odwrotnie! 

Badania wykazały, że kluczowe znaczenie na zachorowalność na choroby neurologiczne, takie jak demencja i choroba Alzheimera, ma właściwy poziom spożycia między innymi magnezu. 

Magnez
Potrzebujemy go do produkcji energii, utrzymania prawidłowej gęstości kości, rytmu bicia serca, do funkcji płucnych, regulacji poziomu glukozy, a także do prawidłowej pracy mózgu. I choć jest tak bardzo potrzebny, to jego braki są najczęstszymi spotykanymi niedoborami na całym świecie. Ponieważ we krwi krąży zaledwie 1% całej zawartości w organizmie, niedostatek magnezu jest bardzo ciężko zdiagnozować.

Jeżeli istnieją problemy: z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi, masz problemy z prawidłowym przepływem i ciśnieniem krwi, czujesz się ciągle zmęczony lub zdenerwowany, masz bolesność i skurcze mięśni, masz problemy ze stawami, źle sypiasz, to koniecznie sprawdź, czy w Twojej diecie jest wystarczająca podaż magnezu!

Z badań statystycznych wynika, że blisko ⅔ ludzkości cierpi na jego niedobory. Natomiast 20% osób nie pokrywa nawet połowy zapotrzebowania! Im bardziej nasze otoczenie staje się zanieczyszczone, tym więcej magnezu powinno się pojawiać w naszej diecie. Tymczasem dzieje się zupełnie odwrotnie. A magnez wspomaga detoksykację, przy jego niedoborach nie jesteśmy w stanie pozbywać się toksyn z organizmu.

Magnez wpływa na procesy poznawcze wspomagające zapamiętywanie i uczenie się poprzez wspomaganie wielu skomplikowanych procesów zachodzących w mózgu. Niedobór może objawiać się problemami z zebraniem myśli. Jest jednym z podstawowych czynników spowalniających utratę pamięci spowodowaną wiekiem. Badania wskazują na związek między niedoborem magnezu a pogorszeniem pamięci, jakie zachodzą między innymi w przebiegu choroby Alzheimera. Terapia magnezem ogranicza ryzyko choroby Alzheimera! Większe spożycie magnezu zmniejsza o 36% ilości splątków i płytek powstających w przebiegu choroby w komórkach mózgowych!

Dodatkowo magnez jest bardzo aktywnym pierwiastkiem w obszarze hipokampu, gdzie zachodzą rozmaite reakcje związane z funkcjami poznawczymi. Innymi słowy, magnez długoterminowo wspomaga pracę mózgu.
Prawidłowa praca kory mózgowej oraz zawartych w niej synaps jest uzależniona od odpowiedniej ilości magnezu. Magnez wpływa na nastrój oraz obniża poziom stresu, wpływając odżywczo na układ nerwowy. Uszkodzenia komórek nerwowych wywołane stresem są przyczyną rozwoju demencji oraz depresji.

Gdzie można spotkać magnez w żywności?
Najlepsze źródła magnezu to: produkty pełnoziarniste (kasza gryczana, kasza jaglana, brązowy ryż, płatki owsiane), orzechy oraz pestki (najwięcej mają go pestki dyni, ale także migdały, orzechy laskowe, włoskie, nerkowce, pestki słonecznika, sezam), kakao i gorzka czekolada,  nasiona roślin strączkowych (fasola, cieciorka, soczewica, soja, groch, bób), rośliny zielonolistne magnez wchodzi w skład cząsteczki chlorofilu, a więc substancji barwiącej rośliny na zielono (szpinak, rukola, roszponka, jarmuż, natka pietruszki, kapusta pekińska, kapusta włoska, brokuły, brukselka), wysokozmineralizowane wody skutecznie uzupełniają niedobory nie tylko magnezu, ale także wielu innych cennych minerałów.