TdF: Kryzys lidera i wygrana Simona Yates'a

Simon Yates cieszy sie z etapowego zwycięstwa / twitter.com/LeTour

  

Brytyjczyk Simon Yates (Mitchelton-Scott) wygrał 15. etap kolarskiego wyścigu Tour de France. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Francuz Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step), który w niedzielę był jedenasty.

Yates, który najszybszy był także na czwartkowym odcinku, finiszował 33 sekundy przed Francuzem Thibaut Pinotem (Groupama-FDJ). Taką samą stratę miał trzeci Hiszpan Mikel Landa (Movistar).

Alaphilippe siłą imponował w sobotę, ale drugi z rzędu górski etap okazał się dla niego zbyt wymagający. Najpierw nie wytrzymał tempa Pinota, który z grona faworytów prezentuje się teraz najlepiej, a następnie odpadł od grupy z zajmującym drugie miejsce i najlepszym przed rokiem Brytyjczykiem Geraintem Thomasem (Ineos).

Podsumowanie 15. etapu

Nie jest dla mnie niespodzianką, że po dwóch tygodniach ścigania nie wytrzymałem na podjeździe tempa najlepszych "górali"

- przyznał posiadacz żółtej koszulki.

W "generalce" Alaphilippe ma 1.35 przewagi nad Thomasem. Trzeci Holender Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) traci do lidera 1.47, a czwarty Pinot 1.50.

Na poniedziałek zaplanowano dzień przerwy. Losy wyścigu rozstrzygną się w Alpach, po których kolarze będą jeździli od czwartku do soboty. Zakończenie rywalizacji za tydzień w Paryżu.

Klasyfikacja generalna:

  1. Julian Alaphilippe (Francja/Deceuninck-Quick-Step)  61:00.22
  2. Geraint Thomas (Wielka Brytania/Ineos)                  1.35
  3. Steven Kruijswijk (Holandia/Jumbo-Visma)                1.47
  4. Thibaut Pinot (Francja/Groupama-FDJ)                    1.50
  5. Egan Bernal (Kolumbia/Ineos)                            2.02
  6. Emanuel Buchmann (Niemcy/Bora-Hansgrohe)                2.14
  7. Mikel Landa (Hiszpania/Movistar)                        4.54
  8. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)                 5.00
  9. Jakob Fuglsang (Dania/Astana)                           5.27
10. Rigoberto Uran (Kolumbia/Education First)               5.33
...
69. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos)                    1:30.40
133. Łukasz Wiśniowski (Polska/CCC)                       2:35.15

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zagłębiowska pielgrzymka na Jasną Górę

Piesza Pielgrzymka Zagłębiowska na Jasną Górę / mat.pras.

  

Mimo że Zagłębie nazywane jest "czerwonym" z powodu lewicowych tradycji tej części woj. śląskiego w Pieszej Pielgrzymce Zagłębiowskiej na Jasną Górę wzięło udział w tym roku kilka tysięcy pątników z diecezji sosnowieckiej. Pielgrzymka odbyła się w ramach obchodów 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego, również wbrew nieprawdziwej opinii że Zagłębiacy nie angażowali się w powrót Śląska do Macierzy. Pielgrzymce przyświecała też postać związanej z Ziemią Zagłębiowską czcigodnej sługi Bożej, mistyczki Wandy Malczewskiej. Spokrewniona z malarzem Jackiem Malczewskim, patriotka zajmuje szczególne miejsce w sercu Zagłębiaków.

- Wizje, których doznawała Wanda Malczewska, dawały Polakom żyjącym w niewoli pod zaborami pokrzepienie oraz nadzieję na doczekanie wolności. Przede wszystkim jednak wskazywały drogę, jak ustrzec się największych zagrożeń dla Narodu i wytrwać w wierności Chrystusowi. Znamy je z dokumentów ks. Tomasza Olkowicza, jej spowiednika i kierownika duchowego w latach 1871- 1872, oraz z opisu ks. Grzegorza Augustynika, jej wychowanka i pierwszego biografa, apostoła robotników Zagłębia

- tłumaczy Paweł Szopa, przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" w Sosnowcu, jednego z organizatorów pielgrzymki, który prezentował pielgrzymom postać czcigodnej sługi Bożej.

Pielgrzymka Zagłębiowska wyruszyła na Jasna Górę 23 sierpnia, zakończyła się w niedzielę o godz. 19 nabożeństwem dla pielgrzymów na Szczycie. Była to druga część Pieszej Pielgrzymki Sosnowieckiej na Jasną Górę. (Powstała w 1992 r. diecezja sosnowiecka obejmuje ponad 150 parafii, w których mieszka 700 tys. osób, powstała z części ziem dawnej diecezji sosnowieckiej, krakowskiej i kieleckiej). Pierwsza część Pieszej Pielgrzymki Zagłębiowskiej wyszła w tym roku z Olkusza 9 sierpnia, (także wzięło w niej udział ok. tysiąc osób).

Kierownikiem pielgrzymki jest ks. Józef Handerek. Rozpoczęła ją Msza św. w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie- Syberce, którą celebrował bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej. Po niej pielgrzymi wyruszyli w trasę. Tradycją jest, iż pierwszy odcinek razem z pielgrzymami pokonuje Biskup Ordynariusz wraz z innymi kapłanami. Pielgrzymka Zagłębiowska jest krótka: trwa trzy dni intensywnego marszu w kierunku Jasnej Góry. Pierwszego dnia do pokonania mają 26 kilometrów, drugiego 30, a trzeciego ok. 15.

Pielgrzymka Zagłębiowska powstała, kiedy uzyskano zgodę na budowę świątyni w Będzinie-Syberce w 1980 r. Stało się tak dzięki nieugiętej postawie mieszkańców, którzy pojechali osobiście do Warszawy do Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR, (także pochodzącego z Zagłębia) i uzyskali pisemne pozwolenie na budowę
kościoła. Wtedy pątnicy dziękowali za możliwość wybudowania własnej świątyni i utworzenie parafii. Stopniowo do parafii na Syberce dołączały kolejne, by wreszcie wędrowało całe Zagłębie.

W tym roku z domu poświęconego Matce Chrystusa - kościoła Nawiedzenia NMP w Będzinie-Syberce do Tronu Matki na Jasnej Górze wyruszyło 12 grup, w sumie ponad tysiąc pątników. Na wędrujących diecezjan podczas marszu czekały też niespodzianki, np. słodycze, ufundowane przez ks. prał. Jan Szkoca z Sosnowca.

25 sierpnia na Jasnej Górze powitał wszystkich bp Grzegorz Kaszak, który przypomniał m.in. wizytę w Sosnowcu w 1999 r. św. Jana Pawła II. Wówczas śp. ks. bp Adam śmigielski, ordynariusz diecezji sosnowieckiej powiedział, że Zagłębie jest "czerwone", ale od miłości Boga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl