Trump dzwoni do premiera Szwecji. Cel? Uwolnienie amerykańskiego rapera. "Ręczę za niego"

/ Chad Cooper [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w sobotę, że rozmawiał z premierem Szwecji Stefanem Loefven na temat aresztowanego w tym kraju w związku z bójką amerykańskiego rapera A$AP Rocky'ego. Poinformował go, że może za niego osobiście ręczyć.

Prezydent Stanów Zjednoczonych napisał na Twitterze, że Loefven zapewnił go, iż A$AP Rocky "będzie traktowany sprawiedliwie".

"Również ja zapewniłem go, że nie ma ryzyka, by A$AP uciekł i zaoferowałem osobiście za niego poręczyć", jeśli zostałby wypuszczony z aresztu za kaucją czy w innych przypadkach - dodał Trump.

Podkreślił, że nadal będzie w kontakcie ze szwedzkimi władzami oraz że uzgodnił z Loefvenem, że "ponownie porozmawiają w ciągu 48 godzin".

Z kolei rzecznik szwedzkiego premiera Toni Eriksson poinformował, że rozmowa przywódców była "przyjazna i pełna szacunku" i trwała około 20 minut, w czasie których Loefven podkreślił, że wymiar sprawiedliwości Szwecji jest absolutnie niezależny od władz wykonawczych. "Wszyscy obywatele są równi wobec prawa, a rząd nie ma ani prawa, ani intencji, by wpływać na postępowanie sądowe" dotyczące A$AP Rocky'ego - dodał.

Ten 30-letni raper, producent i model, który w rzeczywistości nazywa się Rakim Mayers, jest podejrzewany o napaść w związku z bójką, w której brał udział 30 czerwca w Sztokholmie. 3 lipca po koncercie w szwedzkiej stolicy został aresztowany, razem z trzema innymi osobami. Ze względu na "ryzyko ucieczki" jego areszt wydłużono w piątek do 25 lipca. Grozi mu kara do dwóch lat więzienia.

Na opublikowanych w mediach społecznościowych nagraniach z bójki widać, jak raper gwałtownie rzuca kogoś na ziemię. Według adwokatów artysty działał on w samoobronie.

Sytuacją A$AP Rocky'ego zainteresował się prezydent Trump, którego o interwencję poprosiła amerykańska celebrytka Kim Kardashian; kobieta w przeszłości kilkakrotnie była przyjmowana przez Trumpa w Białym Domu.

Jeszcze w piątek lokator Białego Domu napisał na Twitterze, że rozmawiał o sprawie A$AP Rocky'ego z mężem Kardashian i przyjacielem aresztowanego, raperem Kanye Westem. "Tylu ludzi chciałoby, by sprawa została szybko rozwiązana!" - dodał.

Pochodzący z Nowego Jorku A$AP Rocky zasłynął w 2011 roku mixtape'em "Live. Love. ASAP". Dwa lata później wydał swój pierwszy album "Long. Live. ASAP".

Petycję internetową #JusticeForRocky wzywającą do uwolnienia rapera podpisało już blisko 620 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Polsko-amerykańskie porozumienia. Negocjacje trwają! Minister Szczerski ujawnia kulisy

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że trwają negocjacje ws. polsko-amerykańskich porozumień: dotyczącego współpracy wojskowej, rozwijającego porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczącego gospodarki i energetyki. - Ważne jest to, że zamknęliśmy w ostatnim czasie pełen pakiet porozumień dotyczących kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i ruchu wizowego - dodał.

Szef prezydenckiego gabinetu był pytany, czy podczas dwustronnej wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce 2 września przewidywane jest podpisanie polsko-amerykańskich porozumień, czy deklaracji.

[polecam:https://niezalezna.pl/285039-donald-trump-przyleci-do-polski-poznalismy-szczegoly-wizyty-prezydenta-stanow-zjednoczonych]

Szczerski przekazał, że negocjowanych jest "kilka dokumentów, które są możliwe do podpisania podczas wizyty prezydenta Trumpa".

"Jedno dotyczące współpracy wojskowej, rozwijające porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczące gospodarki i energetyki"

- poinformował.

"Ważne jest to, że zamknęliśmy w ostatnim czasie pełen pakiet porozumień dotyczących kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i ruchu wizowego. W związku z powyższym także to będzie pewnie odnotowane przez prezydentów, że pod względem prawnym wszystkie wymogi, które były potrzebne do tego, żeby wejść w przyszłości do programu bezwizowego, te prace są zakończone, tych dokumentów już nie musimy negocjować, one są podpisane, myślę, że to też będzie odnotowane"

- mówił Szczerski.

"W sprawie wiz, poza porozumieniami prawnymi, potrzebny jest jeszcze odpowiedni wskaźnik odmów wizowych. Oczekujemy na wyliczenie tego wskaźnika. Także oczekujemy, że wtedy, kiedy ten wskaźnik spadnie poniżej 3 proc. rzeczywiście Polska do programu ruchu bezwizowego zostanie włączona. Byłoby bardzo dobrze, gdyby prezydent Trump w jakiś sposób także to zasygnalizował podczas swojej wizyty"

- dodał szef gabinetu prezydenta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl