Harcerze z Lidy uporządkowali grób oficerów KOP

Lidzcy harcerze po zakończeniu prac renowacyjnych / znadniemna.pl

  

Szlachetną akcję, upamiętniającą trzech oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza, rozstrzelanych przez sowietów po 17 września 1939 roku, przeprowadzili harcerze z drużyny, działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Lidzie.

Harcerze podjęli się renowacji i uporządkowania terenu wokół pomnika, postawionego w miejscowości Nowosiółki (3 kilometry od Lidy, przy trasie Lida – Lipniszki – red.) w latach 90. minionego stulecia na miejscu pochówku trzech nieznanych oficerów KOP, którzy padli ofiarami sowieckiej agresji przeciwko Polsce, dokonanej 17 września 1939 roku, w zmowie z niemieckim najeźdźcą. Miejsce spoczynku polskich oficerów wskazali w połowie lat 90. działaczom Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej, miejscowi mieszkańcy. Upamiętnienia poległych podjął się wówczas polski działacz z Lidy Stanisław Uszakiewicz. Od momentu upamiętnienia przez Stanisława Uszakiewicza polskich oficerów, miejsce pamięci było odwiedzane przez miejscowych Polaków, ale sam pomnik i teren wokół niego od wielu lat wymagał gruntownej renowacji. Problem ten w tym roku dostrzegli lidzcy harcerze i postanowili upamiętnieniem się zaopiekować. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: znadniemna.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

"Serce na gwiazdkę". Akcja łódzkiej Caritas

/ Image by Holger Grybsch from

  

Dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich z kilku miast regionu łódzkiego otrzymają w grudniu gwiazdkowe upominki - świąteczną paczkę od Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Akcja "Serce na gwiazdkę", która organizowana jest po raz 17., potrwa do niedzieli 22 grudnia.

W role Mikołajów i aniołów rozdających świąteczne prezenty wcielą się m.in. wolontariusze Caritas.

Rzecznik łódzkiej Caritas Tomasz Kopytowski poinformował, że paczki trafią do 400 dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Łasku, Pabianicach, Aleksandrowie Łódzkim i w Zelowie. Gwiazdkowe prezenty otrzyma też ponad 600 seniorów.

Kopytowski wyjaśnił, że codziennie w grudniowe popołudnia wolontariusze Caritas odwiedzają dzieci i seniorów w ich domach i przynoszą gwiazdkowe prezenty. Goście przebrani są za świętego Mikołaja i anioła. Para odwiedza kilka rodzin jednego wieczoru. Każdy z domowników dostaje podarunek; dzieci - spakowane specjalnie dla nich prezenty, każdy przygotowany indywidualnie: zabawki, słodycze, kosmetyki, artykuły szkolne itp. Dorośli otrzymują paczkę rodzinną, a w niej artykuły spożywcze i chemiczne oraz kosmetyki - to, co w domu potrzebne.

Zdaniem Kopytowskiego gwiazdkowa akcja nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu środowisk. "Patroni honorowi i medialni, darczyńcy i sponsorzy oddają na rzecz akcji swój czas, dobra materialne i pieniądze. Często widzą ludzką biedę i łzy wdzięczności na własne oczy, bo sami udają się do domów dzieci z gwiazdkowymi prezentami" – mówi.

Patronat honorowy nad akcją objęli: metropolita łódzki, wojewoda łódzki, marszałek województwa łódzkiego i prezydent Łodzi.

Początkowo akcja "Serce na gwiazdkę" skierowana była tylko do dzieci w Łodzi, a później rozszerzyła się na inne miasta. W ramach akcji łódzkiej Caritas świąteczne upominki trafiły dotąd do kilkunastu tysięcy dzieci, a paczki - do kilku tysięcy rodzin. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl