Zmarł człowiek, który "zmienił Włochy"

Zdjęcie ilustracyjne/Francesco Saverio Borrelli / Di sconosciuto - La Stampa, 8 maggio 1993, Pubblico dominio, https://it.wikipedia.org/w/index.php?curid=5985950

  

W wieku 89 lat w Mediolanie zmarł były szef tamtejszej prokuratury, b. prokurator generalny Francesco Saverio Borrelli. Do historii wymiaru sprawiedliwości przeszedł jako ten, kto kierował śledztwem w sprawie afery korupcyjnej Czyste Ręce w latach 90.

Mediolańskie dochodzenie prowadzone przez zespół prokuratorski na czele z Borrellim na początku lat 90. dotyczyło gigantycznej afery korupcyjnej, która rozbiła dotychczasową klasę polityczną zdominowaną przez chadecję i partię socjalistyczną i całkowicie ją przebudowała.

Symbolem skandalu łapówkarskiego wśród polityków stał się były premier Bettino Craxi, który uciekł z kraju i schronił się w Tunezji, gdzie zmarł na wygnaniu w 2000 roku.

"Borrelli zmienił w latach 90. Włochy" - podkreślają w sobotę włoskie media. Przypominają, że zasłynął również z nieprzejednanej postawy, gdy w latach 1999-2002 bronił jako prokurator generalny niezależności wymiaru sprawiedliwości.

Przywoływane są jego słowa ze stycznia 2002 roku, gdy podczas inauguracji roku sądowego wezwał przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, by "stawiać opór, stawiać opór, stawiać opór" wobec projektu reformy forsowanej przez ówczesny rząd Silvio Berlusconiego. Interpretowano ją wówczas jako próbę podporządkowania sądownictwa polityce i interesom szefa rządu, uwikłanego w procesy.

Hołd Francesco Saverio Borrellemu oddał prezydent Sergio Mattarella, który podkreślił, że "z wiernością służył Republice" i był "zaangażowany na rzecz głoszenia wyższości i poszanowania prawa".

Syn Bettino Craxiego, Bobo Craxi, były parlamentarzysta i były wiceszef MSZ, stwierdził po śmierci byłego prokuratora, że "stał on na czele zamachu stanu" i zarzucił śledczym z afery Czyste Ręce kierowanie się politycznymi interesami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podsumowanie pierwszego tygodnia po wyborach - w niedzielę w "Politycznej kawie"

zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

Afera Amber Gold, co dalej z brexitem i podsumowanie pierwszego politycznego tygodnia po wyborach - to wszystko w "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza. Niedziela, godzina 12.00, Telewizja Republika.

W niedzielnym programie Tomasza Sakiewicza „Polityczna Kawa” (godz.12.00) gośćmi będą: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl