Estonia - konflikt narasta

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Chickenonline

  

Lider rządowego koalicjanta, nacjonalistycznej partii EKRE, pełniący w obecnym rządzie funkcje wicepremiera oraz szefa MSW Mart Helme, wezwał prezydent Kersti Kaljulaid do ustąpienia z urzędu – podał estoński nadawca publiczny ERR.

Przewodniczący Konserwatywnej Partii Ludowej Estonii (EKRE) ostro zareagował na wywiad estońskiej prezydent opublikowany pod koniec tygodnia w amerykańskim magazynie "Foreign Policy" pod tytułem "Estonia mierzy się z wybranymi w wyborach rasistami”.

Kersti Kaljulaid, sprawująca urząd od jesieni 2016 r. i uznawana za polityka liberalnego, przyznała, że "nienawidzi" polityków partii EKRE "za ich zachowanie". Na łamach magazynu "przeprosiła" za to, jakie "wrażenie" o Estonii może to pozostawić.

Odpowiedziała w ten sposób na pytanie odnoszące się do jej oceny komentarzy i działań partii EKRE (na wiosnę tego roku po raz pierwszy weszła do rządu), które "Foreign Policy" określiła jako "mizoginiczne, antysemickie, homofobiczne czy rasistowskie".

"Ta osoba (prezydent) nie uwzględnia tego, kim jest, jaką pełni funkcję, jakie ma uprawnienia i obowiązki" - przytoczył słowa Marta Helme rzecznik jego partii.

Według Helmego, jeśli prezydent "oświadcza całemu światu, że nienawidzi partii, która otrzymała silny mandat od wyborców, to prawdopodobnie jest coś nie tak z jej systemem nerwowym". Lider EKRE dodał, że "światopoglądy w polityce mogą się różnić, ale ślepą nienawiścią nie osiągnie się nic w polityce”. "Kersti Kaljulaid musi złożyć rezygnację" – oświadczył.

Zdaniem wicepremiera Kaljulaid próbuje wpływać na wewnętrzne sprawy poprzez politykę zagraniczną, wywołując "nacisk" na premiera Juriego Ratasa, lidera Estońskiej Partii Centrum (EKK), aby "rozbić" obecną koalicję". Według Helmego prezydent "nie ma do tego konstytucyjnego prawa" i sama "wznieca nienawiść" oraz "psuje reputację Estonii za granicą".

Konflikt między prezydent a politykami EKRE zaczął narastać po przeprowadzonych na początku marca tego roku wyborach parlamentarnych, w których ugrupowanie to zdobyło blisko 18 proc. głosów i stało się trzecią siłą polityczną w estońskim parlamencie.

Formowanie koalicji rządowej, z pominięciem zwycięskiej Estońskiej Partii Reform (RE), przez dotychczasowego premiera Ratasa wraz z EKRE – partią o charakterze narodowo-konserwatywnym głoszącą hasła eurosceptyczne i antyimigranckie, wywołało kontrowersje, a także protesty obywatelskie w Tallinie w obronie wartości podstawowych i społeczeństwa demokratycznego.

Podczas zaprzysiężenia w parlamencie nowego centroprawicowego rządu (w tym ministrów z EKRE), prezydent Kaljulaid wystąpiła ubrana w bluzę sportową z napisem "Słowo jest wolne", co było tłumaczone jako wyraz krytyki wobec działań polityków EKRE domagających się usunięcia z publicznych mediów niektórych dziennikarzy.

Helme skomentował takie zachowanie prezydent jako "czyn kobiety mającej problemy emocjonalne".

W skład obecnej koalicji rządowej oprócz EKK oraz EKRE wchodzi także mniejsza partia konserwatywno-liberalna "Ojczyzna" (Isamaa). W 101-osobowym jednoizbowym parlamencie Riigikogu rząd dysponuje 55 mandatami. W opozycji pozostają liberałowie i socjaldemokraci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Ośrodek założony przez oszusta... donosi do prokuratury na Jarosława Kaczyńskiego

Rafał Gaweł / Facebook

  

"Poseł Kaczyński publicznie pochwala czyn przestępczy - składamy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa" - poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Chodzi o wypowiedź prezesa PiS, w której broni on słów abp. Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie". Szkopuł w tym, że Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych został założony przez... Rafała Gawła, ściganego listem gończym za oszustwa finansowe.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym w Stalowej Woli (Podkarpackie) zaznaczył, że on sam, ale też wielu innych jest wdzięcznych abp. Markowi Jędraszewskiemu "za to, że w słowach zdecydowanych, jednoznacznych, ujął ten problem" [ataków na Kościół]. "To jest dzisiaj wielki problem dla Polski" – podkreślił lider PiS.

Zauważył też, że trzeba żyć "w wolności" i "nie podlegać temu wszystkiemu, co dzieje się na zachód od naszych granic, gdzie wolność jest likwidowana, gdzie ludzie są już karani nie tylko przez tzw. hejt, ale też są karani poprzez represje administracyjne, czy sądowe, za to, że mówią, to co myślą".

"Żeby to nie przyszło do naszego kraju, Polska musi być wyspą wolności, naszej wolności, polskiej wolności. A polska wolność, to jest właśnie to prawo do tego, aby nasze świętości były szanowane, byśmy mogli żyć tak, jak chcemy"

- powiedział prezes PiS.

Zaznaczył, że "w centrum tego wszystkiego jest rodzina. I tej rodziny, normalnej, polskiej rodziny (...) musimy bronić. Jej właśnie broni ks. arcybiskup (Marek Jędraszewski)”.

- Chcę powiedzieć: "jesteśmy Tobie, Ekscelencjo, najdostojniejszy arcybiskupie, głęboko wdzięczni, z serca wdzięczni". I ja osobiście to mówię, bo jestem wdzięczny - podkreślił Kaczyński.

Co na to lewacki Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych? Na facebookowym profilu tej organizacji ukazała się taka oto informacja:

Poseł Kaczyński pochwalał publicznie czyn księdza, który łamał prawo propagując ideologię zbrodniczego zakazanego totalitarnego ustroju państwa.

W naszej opinii czyn którego dopuścił się poseł Kaczyński wypełnia znamiona przestępstwa z artykułu 255 kodeksu karnego mówiącego:

§ 3. Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa,
podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złoży jutro zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Będziemy domagać się jego ukarania i postawienia go przed sądem.

Jeśli chcecie nam Państwo pomóc w realizacji tego działania, zachęcamy do przekazania wpłaty na rzecz sfinansowania działań prawnych. 

Warto więc przypomnieć, kto jest założycielem Ośrodka. To Rafał Gaweł, któremu na początku tego roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku wymierzył karę 2 lat więzienia za oszustwa związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Oszust nie chciał jednak poddać się karze i uciekł do Norwegii. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zawnioskowała więc w marcu o Europejski Nakaz Aresztowania, a Gaweł... poprosił norweskie władze o udzielenie mu azylu politycznego. Powód? Prześladowanie w Polsce. Teraz założona przez niego organizacja próbuje atakować Jarosława Kaczyńskiego.

Dodajmy, że oszust Gaweł stara się uprzykrzyć życie także abp. Jędraszewskiemu. Otóż kilkanaście dni temu do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez hierarchę. Złożył je właśnie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. 

Jak napisał Ośrodek na swoim profilu facebookowym, abp Jędraszewski "publicznie wypowiadał treści, które, w opinii Ośrodka, można zakwalifikować jako wpisujące się w propagowanie zakazanego totalitarnego faszystowskiego ustroju państwa". "Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pana Marka Jędraszewskiego złożyły również osoby pokrzywdzone jego działaniem - Konrad Dulkowski i Rafał Gaweł. Obaj panowie uważają, że wypowiedź sprawcy znieważała ich publicznie oraz wpisywała się w propagowanie zakazanego totalitarnego ustroju państwa" - zaznaczono.

Ośrodek zauważył, że "segregację ze względu na orientację seksualną prowadzili w Polsce niemieccy naziści, oni też używali retoryki, w której osoby homoseksualne określano jako pasożyty lub zarazę, którą trzeba zwalczać". "Gaweł i Dulkowski złożyli formalnie wniosek o ściganie i ukaranie pana Marka Jędraszewskiego w związku z propagowaniem przez niego idei systemu totalitarnego, który wcześniej stosowany przez nazistów doprowadził do śmierci milionów Polaków, również tych którzy byli homoseksualni" - zaznaczono.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl