PPS przystępuje do lewicowej koalicji

zdjęcie ilustracyjne / TVP Info/printscreen

  

Polska Partia Socjalistyczna zdecydowała o dołączeniu do koalicji lewicowej, którą tworzą Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna Roberta Biedronia i Lewica Razem. Przewodniczący PPS Wojciech Konieczny podkreślił, że jego partia przystępuje do koalicji z optymizmem.

Liderzy trzech ugrupowań: SLD, Wiosny i Lewicy Razem Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń oraz Adrian Zandberg potwierdzili w piątek zamiar budowy bloku (pod szyldem "Lewica") przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu. W sobotę ma zostać powołany sztab wyborczy Lewicy, a w kolejnych dniach - odsłaniane filary programu formacji.

Po posiedzeniu Rady Naczelnej PPS jej przewodniczący Wojciech Konieczny na wspólnej konferencji prasowej z Włodzimierzem Czarzastym i Adrianem Zandbergiem poinformował, że zarząd podjął decyzję o przystąpieniu do lewicowej koalicji. "To oznacza, że Polska Partia Socjalistyczna może z chęcią, z radością i z optymizmem przystąpić do nowej akcji wyborczej, do koalicji, która powstała" - mówił Konieczny. "Chcieliśmy tego, czekaliśmy na to, chcieliśmy tego już w wyborach do europarlamentu, we wcześniejszych wyborach, mamy wreszcie lewicową koalicję" - dodał.

"Dajemy to, co jest w polskiej lewicy najpiękniejsze: dajemy nazwiska, dajemy tradycje, dajemy Piłsudskiego, Limanowskiego, Daszyńskiego, Pużaka, Mulaka. Wszyscy oni na pewno gdzieś tam oglądają to i cieszą się, i wiedzą, że polska lewica naprawdę ma szansę na to, że odzyska swoje miejsce i my będziemy tego częścią z czego się bardzo cieszymy" - mówił szef PPS.

Zandberg podkreślił, że "Polska Partia Socjalistyczna to jest wspaniały symbol, symbol walki o demokrację i sprawiedliwość społeczną, spleconej ze sobą walki o prawa pracowników i konsekwentnego stania po stronie praw człowieka". "Bardzo nas cieszy to wsparcie ze strony Polskiej Partii Socjalistycznej, z środowiska, które zawsze jasno deklarowało się po stronie wartości, które są nam bliskie, wartości, które będą ważne w tej koalicji, po stronie równości, po stronie sprawiedliwości społecznej, po stronie demokracji" - mówił.

Szef SLD zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie powołany wspólny sztab i będą uzgodnione elementy programowe, które będą eksponowane w kampanii. "Idziemy do przodu" - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Włosi chcą silnego przywódcy

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Prawie połowa Włochów chce rządów silnej ręki - podał w piątek Instytut Badań Społecznych Censis publikując swój raport na temat poglądów mieszkańców kraju. Ponad dwie trzecie z nich przyznało, że wzrosła liczba epizodów nietolerancji i rasizmu wobec imigrantów.

W 53. raporcie przedstawiającym sytuację społeczną we Włoszech odnotowano, że 48 procent obywateli chciałoby "silnego człowieka u władzy", który nie powinien liczyć się z parlamentem i wyborami.

Świadczy to, jak zauważa się w analizie sondażu, o "rosnących pragnieniach antydemokratycznych" i "mesjanistycznym oczekiwaniu" na kogoś, kto rozwiązałby wszystkie problemy. Jako przyczynę takich postaw analitycy Censis wskazują kryzys ekonomiczny, nieufność oraz dominujące poczucie niepewności, które ma 65 procent Włochów.

62 procent mieszkańców Italii uważa, że ich kraj nie powinien wychodzić z Unii Europejskiej. Opowiada się za tym jedna czwarta obywateli. Tyle samo również chciałoby powrotu do dawnej waluty, czyli lira.

W dokumencie przedstawionym przez działający od ponad pół wieku Instytut, zwrócono także uwagę na wzrost nienawiści, nietolerancji i rasizmu. O tym, że zjawiska te wzrosły wobec imigrantów w ciągu minionego roku przekonanych jest prawie 70 procent Włochów. 58 procent twierdzi zaś, że doszło do wzrostu antysemityzmu w kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl