Rośnie popularność programu "Mama 4 Plus"

Zdjęcie ilustracyjne

  

"Do 1139 kobiet w województwie opolskim trafiły decyzje o przyznaniu świadczenia z programu Mama4+" - poinformował rzecznik regionalny ZUS w Opolu Sebastian Szczurek. Rodzinne świadczenie uzupełniające opolski ZUS wypłaca także dwóm mężczyznom.

Jak przypomina rzecznik opolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego uprawnione są nie tylko mamy, ale również ojcowie, którzy wykażą, że zajmowali się dziećmi i dlatego w tym okresie nie mogli być aktywni zawodowo bądź nigdy nie podjęli zatrudnienia. Warunkiem wypłaty świadczenia jest urodzenie bądź wychowanie co najmniej czwórki dzieci.

"Dotychczas w województwie opolskim o świadczenie Mama4+ wnioskowało 10 mężczyzn, zaś w całej Polsce dokumenty złożyło 141 panów. W skali kraju, do końca czerwca pozytywną decyzję z ZUS otrzymało 109 mężczyzn. Co oczywiste, to jednak panie są głównymi beneficjentkami tego programu, a ZUS wydał do końca czerwca 48,3 tys. decyzji przyznających świadczenie rodzicielskie. W skali regionu najwięcej decyzji, bo 953 przyznaliśmy paniom w wieku od 60 do 69 lat. Aż 63 pozytywne rozstrzygnięcia trafiły do kobiet, które ukończyły 80 lat. Opolska jednostka ZUS wypłaca też rodzinne świadczenie uzupełniające czterem mamom powyżej 90. roku życia"

- wylicza Szczurek.

ZUS wydaje zainteresowanym dwa rodzaje decyzji. Dopełniające są dla osób, które otrzymują już emeryturę bądź inne świadczenie, jednak ich wysokość nie przekracza 1100 zł brutto. Takie decyzje trafiły na razie do 738 osób, a przeciętna wysokość świadczenia dopełniającego wyniosła w województwie opolskim 343 zł. Drugi rodzaj decyzji trafia do osób, które do tej pory nie nabyły prawa do świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS. Są to decyzje samoistne i tych opolski ZUS wydał ponad 400. W tym przypadku kwota rodzinnego świadczenia uzupełniającego jest równa kwocie najniższej emerytury, czyli 1100 zł brutto.

"Po rozpatrzeniu około 1250 wniosków z programu Mama4+, wydaliśmy 94 decyzje odmawiające prawa do tego świadczenia. 61 z nich uzasadniliśmy przekroczeniem dochodu, czyli progu 1100 zł brutto, a w 21 przypadkach zainteresowani nie udowodnili wychowania co najmniej czwórki dzieci. W sześciu decyzjach wskazaliśmy, że wnioskodawcy nie osiągnęli wieku uprawniającego do świadczenia, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, zaś pięć decyzji odmawiających uzasadniliśmy zbyt długimi przerwami w wychowywaniu dzieci"

- dodaje rzecznik.

We wnioskach, które dotarły do opolskich placówek ZUS od końca lutego br., zainteresowani najczęściej - w 638 przypadkach - podawali, że urodzili bądź wychowali czworo dzieci. Nie brakowało też wniosków z potwierdzeniem bądź deklaracjami urodzenia powyżej 9 dzieci (59 wniosków), 9 dzieci (16 wniosków), 8 dzieci – 50, 7 dzieci – 66.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Duda w Wilnie: Stajemy tu, by uczcić heroizm i ofiarę naszych poprzedników

Andrzej Duda / Grzegorz Jakubowski/KPRP

  

My, współcześni, stajemy tu, aby uczcić heroizm i ofiarę naszych poprzedników – mówił prezydent Andrzej Duda dziś w Wilnie podczas uroczystości pogrzebowych 20 powstańców styczniowych.

Zwracając się do zebranych, polski przywódca wskazywał, że to wielkie, ogromne i ważne wydarzenie, że "stajemy dzisiaj tutaj razem - Polacy, Litwini, Białorusini, Łotysze, Ukraińcy".

"Jesteśmy tutaj jako przedstawiciele państw Europy Środkowej, ale jesteśmy tutaj także jako depozytariusze wielkiego dziedzictwa Rzeczypospolitej wielu narodów, którą nasi przodkowie kiedyś współtworzyli" - mówił.

"Spotkaliśmy się, aby wspólnie uczcić bohaterów powstania styczniowego, spotkaliśmy się pod znakiem Orła Białego, Pogoni i św. Michała Archanioła, godłami Polski, Litwy i Rusi, które widnieją na pieczęci rządu narodowego"

- dodał.

Duda wskazywał, że zryw z 1863 r. skierowany był przeciwko imperiom carów, które niszczyło nasze wspólne państwo i zniewoliło nasze narody. Dodał, że powstanie styczniowe było "ostatnim akordem tej przepięknej symfonii różnych kultur, języków i wyznań, jaką niegdyś rozbrzmiewała dawna Rzeczpospolita".

Prezydent Duda stwierdził, że w jej dziejach liczących ponad cztery wieki, od zawarcia pierwszej unii polsko-litewskiej po trzeci rozbiór Polski, "słuchać było mowę polską, litewską, ruską, jidysz i wiele innych". Jak dodał, podobnie też słychać je doskonale w dwuletniej dramatycznej historii powstania styczniowego. Powstańcy podjęli wówczas nierówną walkę o wolność, godność i niepodległość - zaznaczył.

"Dzisiaj my, współcześni, stajemy tu, aby uczcić heroizm i ofiarę naszych poprzedników, ale stajemy tu także przede wszystkim po to, aby zamanifestować, że jednoczy nas ta sama, co ich wtedy, przed 156 laty, wspólnota pamięci i losów. Wspólnota wartości i wspólnota dążeń"

- podkreślił Duda.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl