Z Unii Europejskiej do rajów podatkowych. Tak wygląda przepływ pieniędzy

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

"Około 5 proc. wartości przetargów publicznych realizowanych w Unii Europejskiej trafia do rajów podatkowych" - twierdzi dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Czeska firma Datlab, wspólnie z naukowcami z uniwersytetów Cambridge i Charles University, przeanalizowała 17 mln unijnych ofert przetargowych ogłoszonych od 2006 r. o wartości 5 bln euro (10-krotność polskiego PKB w 2018 r.) Z powodu braków danych, ostatecznie badacze w analizie uwzględnili nieco ponad 2 mln przetargów (12 proc.) o wartości 1,05 bln euro.

Jak wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w najnowszym "Tygodniku gospodarczym PIE", z przeanalizowanych ponad 2 mln przetargów o wartości ponad 1 bln euro w latach 2006-2018, 55,6 mld euro dostarczyły firmy zlokalizowane w rajach podatkowych.

"Oznacza to, że w Unii co 20. przetarg wygrywa firma, która pomija organy podatkowe w obrocie gospodarczym. W dodatku robi to pieniędzmi podatników. Co więcej, udział dostawców powiązanych z krajami z listy rajów podatkowych KE, wzrósł dwukrotnie między 2009 r. a 2017 r."

- czytamy.

"Dziwię się, że bardzo mało mediów pisze na temat tego, że część pieniędzy podatników europejskich ląduje na Kajmanach, na Bahamach, czy w Curacao i w innych krajach, które często są na czarnej liście Komisji Europejskiej i w ogóle Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o relacje podatkowe. To oznacza, że jakaś część, mniej więcej 5 proc. przetargów publicznych realizowanych w Unii Europejskiej trafia do miejsc, w których część pieniędzy może być np. poddawana praniu przez jakieś nielegalne podmioty"

- ocenił dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

"W Unii Europejskiej po LuxLeaks i Panama Papers, powstała komisja w Parlamencie Europejskim, ale nie udało nam się ograniczyć działalności rajów podatkowych, tak, żeby tego typu zjawiska nie było"

- ocenił dyrektor PIE.

"Z jednej strony, Komisja Europejska chwali się, że od początku kadencji wyeliminowała 123 bariery handlowe, co pozwoliło na zwiększenie eksportu w 2018 r. o ponad 6 mld euro. Z drugiej, nadal traci setki miliardów z powodu nieskutecznego egzekwowania należności od przedsiębiorstw uchylających się od ponoszenia całości ciężaru podatkowego przy realizacji przetargów publicznych"

- ocenia PIE.

"Wydaję mi się, że kwestie związane z rajami podatkowymi spokojnie mogłaby dalej kontynuować nowa komisja i żałuję, że to nie jest na górnej liście zadań dla Ursuli von der Leyen, jako rzecz bardzo ważna, bo nie powinny pieniądze podatników trafiać do miejsc, w których wiadomo, że po pierwsze nie zostanie podatek zapłacony, albo zostanie zapłacony w bardzo minimalnym stopniu, a po drugie, nie wiadomo jaka jest struktura własnościowa spółki, która jest właścicielem w momencie, w którym otrzymuje kontrakt"

- podkreślił Arak.

"Nie mamy wystarczająco dobrej regulacji wewnętrznej jako Unia Europejska. Jak pokazują dane, to nie jest problem jednego kraju. To nie jest tak, że te firmy działają na terenie jednego kraju. To jest tak, że wyłudzają podatki, albo przy realizacji usług publicznych i potem te pieniądze nie wracają na nasz rynek i to się nie dzieje tylko u nas. My mamy ponadprzeciętnie problem, to znaczy u nas jest ten odsetek większy."

- ocenił.

PIE zwraca uwagę, że dla danych w podziale na kraje występują duże rozbieżności.

"Średnio 5,5 proc. wartości zamówień rządowych wygrywały firmy zlokalizowane w rajach podatkowych. W Polsce z każdego 1 mln euro przetargu ponad 62 tys. euro dostarcza firma z raju podatkowego (6,2 proc.)"

- wskazują eksperci PIE. Więcej było tylko w Czechach (6,8 proc.), Hiszpanii (7,3 proc.), Portugalii (7,65 proc.) i Wlk. Brytanii (13,4 proc.) - wynika z analizy PIE.

Jak podkreślają eksperci Instytutu, jeszcze gorzej wypadamy pod względem udziału liczby przetargów realizowanych przez firmy z rajów podatkowych w ogólnej liczbie przetargów. W krajach Unii średnia wyniosła 4,7 proc., a w Polsce – 9 proc. Wyprzedziła nas jedynie Litwa – 10,6 proc.

"W Polsce najpopularniejszym rajem podatkowym wobec przetargów rządowych pozostaje Szwajcaria – ok. 63 proc. wartości przetargów"

- czytamy. Na dalszych miejscach są Kajmany (15 proc.), Lichtenstein (9 proc.) i Hongkong (4 proc.).

"W krajach Unii lokalizacja rajów podatkowych jest zbliżona"

- napisali eksperci PIE.

"Przez lata byliśmy - jak mówili inni ekonomiści - głupim rajem podatkowym, czyli, że nie radziliśmy sobie w momencie, kiedy pewne działania mające charakter paralegalne, albo nielegalne były dokonywane. Z tego powodu powinniśmy raczej dążyć do tego, żeby przynajmniej usługi publiczne, jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie jako Unia Europejska poradzić sobie z wyprowadzaniem pieniędzy poza Wspólnotę, przynajmniej, żeby ta cześć przychodów pozostawała w krajach członkowskich"

- dodał dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tusk nazywa Morawieckiego kłamcą i mówi o infantylnej radości. "To nie jest żaden sukces!"

Donald Tusk / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Informacje po szczycie klimatycznym Unii Europejskiej, na którym Polska dostała pól roku, by zastanowić się, czy na pewno chcemy wypaść z Unii Europejskiej w sprawach ochrony środowiska i klimatu, to "kolejne kłamstwo brukselskie premiera Mateusza Morawieckiego" - stwierdził dziś Donald Tusk w Radiu ZET. Powiedział też, że nie rozumie tej "infantylnej radości" polskiego premiera. Tusk przyznał ponadto, że jego rząd nie zrobił nic w sprawie klimatu. Nie powstrzymało go to jednak przed dawaniem "dobrych rad" obecnemu rządowi.

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, były szef Rady Europejskiej i były premier powiedział w Radiu Zet, że chciałby, aby mówić o tych sprawach poważnie.

"O tym kolejnym kłamstwie brukselskim premiera Morawieckiego, bo to nie jest dzisiaj żaden sukces - że dostaliśmy sześć miesięcy, by zastanowić się, czy na pewno chcemy wypaść z Unii Europejskiej w tej kwestii - a więc w kwestii ochrony środowiska i klimatu, i także wielkich pieniędzy, które będą inwestowane w tę ochronę"

- powiedział.

Tłumaczył, że jeśli będziemy mówić tylko o tym, że Morawiecki kłamie, nie tłumacząc na czym polega istota sprawy - "dlaczego jest to ważne dla nas wszystkich, czy też dla naszych dzieci, prawdopodobnie to nie będzie robiło na nikim wrażenia".

Tusk przyznał, że sprawy klimatu były zaniedbane, również podczas jego rządów, i musi nastąpić przełom.

[polecam:https://niezalezna.pl/301794-rzecznik-rzadu-o-kulisach-negocjacji-premiera-podczas-szczytu-ue-ogromny-sukces]

Ponadto powiedział, że nie rozumie tej "infantylnej radości premiera, że dostał dla Polski ten status - tego, który nie potrafi - i się tym chwali". "Ja bym się tym nie chwalił" - stwierdził Tusk w niedzielnym wywiadzie.

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek na szczycie w Brukseli ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

"Prowadzimy bardzo ambitną, ale jednocześnie racjonalną ekonomicznie politykę klimatyczną, politykę energetyczną"

- mówił po zakończeniu szczytu Morawiecki.

[polecam:https://niezalezna.pl/301963-premier-morawiecki-chwalony-przez-prezesa-pis-to-kwestia-determinacji-i-umiejetnosci]

"Musimy jednak zapewnić takie tempo zmian, jakie będzie dostosowane do potrzeb polskiej gospodarki, do potrzeb polskiego społeczeństwa. To jednocześnie gwarantuje nam, że będziemy w najszybszym możliwym tempie realizować programy zapewnienia czystego powietrza"

- zaznaczył szef rządu. Premier wymienił tu programy "Czyste powietrze" oraz "Mój prąd"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl