Zaginięcia dzieci. Problem, który narasta. Dlaczego młodzi giną bez śladu?

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Co roku policja otrzymuje ok. 7 - 8 tys. zgłoszeń o zaginięciu osób małoletnich. 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni od zgłoszenia zaginięcia trafia z powrotem do swoich domów. "Zdarzają się jednak przypadki, że dziecko jest poszukiwane przez wiele lat" – informują eksperci.

W 2017 roku liczba małoletnich poniżej 17 roku życia, których zaginięcie zgłoszono na policję wynosiła 6758. 443 zgłoszeń dotyczyło dzieci do 7 roku życia, 953 – dzieci w wieku 7 - 13 lat, a 5362 – nastolatków w wieku 14 - 17 lat. Dane te pochodzą ze statystyk Komendy Głównej Policji (KGP).

Według informacji KGP, 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni od zgłoszenia zaginięcia trafia z powrotem do swoich domów.

"Największą grupę zaginionych osób małoletnich stanowią nastolatkowie"

- mówi Agata Nowacka, specjalista ds. poszukiwań Fundacji Itaka. Wyjaśnia, że "małe dzieci najczęściej oddalają się od rodziców, bo mają niedostateczną opiekę". Dodaje, że padają też ofiarami porwań rodzicielskich.

"W poprzednich latach policja notowała około 600 przypadków rocznie. Jest to sytuacja, kiedy jeden z rodziców utrudnia lub uniemożliwia drugiemu rodzicowi widzenie się z dzieckiem"

- tłumaczy Nowacka.

Według niej w przypadku starszych dzieci najczęstszą przyczyną zaginięć są ucieczki z domu.

"Uciekają coraz młodsze dzieci. Robią to przez konflikty w rodzinie, ze znajomymi, czy trudności w szkole. Zdarza się też, że przyczyną są zaburzenia takie, jak depresja"

- mówi.

Specjalistka ds. poszukiwań przyznaje, że podczas ucieczek zdarzają się sytuacje niebezpieczne, nawet zagrażające zdrowiu i życiu dzieci.

"Mamy takie przypadki, kiedy zaginione osoby, często samotne dziewczęta, z jakimiś problemami w domu lub w szkole, poznają przez internet osobę, która okazuje im zainteresowanie, odpowiada na ich potrzeby emocjonalne. One wówczas decydują się opuścić dom i z taką osobą spotkać się, a nawet jakoś związać. Jednak nierzadko te osoby dążą po prostu do wykorzystania młodej dziewczyny. Czasem kończy się to niestety tragicznie"

- mówi Agata Nowacka.

Ekspertka podkreśla, że zaginięcie dziecka należy zgłosić jak najszybciej.

"Jeżeli uważamy, że coś złego może się dziać, nie mamy kontaktu z dzieckiem, wykluczyliśmy, że jest u znajomych, to powinniśmy zgłosić zaginięcie na policję jak najszybciej. Funkcjonariusze mają obowiązek przyjąć takie zgłoszenie i podjąć niezbędne działania"

- podkreśla Nowacka.

Wyjaśnia, że w przypadku małych dzieci działania policji polegają wówczas na przeszukaniu najbliższych okolic oraz miejsc, do których dziecko mogło się udać. Funkcjonariusze tworzą wtedy grupy poszukiwawcze z psami tropiącymi. Mogą też - tak jak w przypadku poszukiwań 5-letniego Dawida Żukowskiego - użyć dronów, czy helikopterów.

"Funkcjonariusze podejmują również czynności operacyjne takie jak np. sprawdzenie komputera dziecka, logowanie komórki, czy rozpytywanie znajomych"

- mówi Nowacka.

Pytana, o system "Child Alert" odpowiada, że do tej pory w Polsce był uruchomiony trzykrotnie przez policję.

"Jest to system pomagający w poszukiwaniu dziecka, kiedy jest sytuacja szczególnego zagrożenia. Wtedy komunikaty i zdjęcia dziecka są rozsyłane do partnerów medialnych, a wizerunek dziecka jest umieszczany w krótkim czasie we wszystkich mediach, aby całe społeczeństwo było poinformowane o jego zaginięciu. Uruchamiany jest też numer 995, pod którym zbierane są informacje w tej sprawie. Do tej pory w Polsce system zadziałał w 100 procentach. Dzieci zostały odnalezione szybko"

- tłumaczy specjalista ds. poszukiwań Fundacji Itaka.

Nowacka przyznaje, że "są przypadki, kiedy dziecko jest zaginione przez wiele lat".

"W naszej bazie mamy przypadki zaginięć z lat 90, 80, a nawet 70-tych. To około siedemdziesięciu kilku przypadków"

– ocenia Agata Nowacka, specjalista ds. poszukiwań Fundacji Itaka.

Fundacja Itaka również angażuje się w poszukiwania dzieci.

"Mamy bezpłatny numer telefonu: 116 000. Pod nim można zgłosić zaginięcie dziecka, uzyskać poradę psychologa, czy prawnika w kwestii porwania rodzicielskiego"

- tłumaczy Nowacka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ofiary wybuchu były silnie napromieniowane. Lekarze rosyjskiego szpitala nic o tym nie wiedzieli

Zdjęcie ilustracyjne / torange.biz

  

Personel obwodowego szpitala klinicznego w Archangielsku nie był poinformowany, że przywiezione tam ofiary wybuchu na wojskowym poligonie są silnie napromieniowane i należy zadbać, by nie szerzyły dalej skażenia - podał wczoraj dziennik "Moscow Times". Lekarze wiedzieli jak postępować w takich wypadkach, lecz nie zostali poinformowani, z czym mają do czynienia. - Nasz rząd niczego się nie nauczył. Nadal starają się ukrywać prawdę - powiedział lekarz z Archangielska.

Co najmniej 60 lekarzy i innych pracowników medycznych, którzy mieli styczność z ofiarami, przewieziono drogą lotniczą do Moskwy, by w trybie pilnym poddać ich badaniom. W tkance mięśniowej jednego z lekarzy wykryto - będący produktem rozszczepiania paliwa nuklearnego uran-235 - radioaktywny izotop cez-137, ale "nie poinformowano go, jaka jest ilość lub koncentracja tego izotopu" - ujawnia gazeta.

8 sierpnia szpital w Archangielsku przyjął trzech nagich i owiniętych przezroczystą folią mężczyzn, których przedstawiono jako ofiary bliżej nieokreślonego "promieniotwórczego wybuchu". Nie wyjaśniono jednak, o co należy zadbać przy udzielaniu im pomocy.

Cała komputerowa dokumentacja dotycząca tej sprawy została wymazana przez przybyłych następnego dnia do szpitala oficerów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Dwaj z trzech poszkodowanych zmarli w drodze na lotnisko, skąd mieli być przetransportowani do Moskwy. FSB poleciła wszystkim osobom uczestniczącym w ratowaniu napromieniowanych, by podpisały zobowiązanie, że nie ujawnią niczego na ten temat - podał "Moscow Times", powołując się na źródła medyczne.

"Upłynęły 33 lata i nasz rząd niczego się nie nauczył. Nadal starają się ukrywać prawdę"

- powiedział gazecie lekarz z Archangielska, nawiązując do maskowania rzeczywistych rozmiarów katastrofy nuklearnej w Czarnobylu.

[polecam:https://niezalezna.pl/283322-rosatom-wyjasnia-przyczyny-eksplozji-to-byl-zbieg-okolicznosci]

"Ekspozycji na cez-137 łatwo uniknąć - wystarczy tylko dokładnie umyć pacjenta. Jednak lekarze zostali narażeni na promieniowanie, gdyż nie powiedziano im, co się stało"

- podkreślił w rozmowie z "Moscow Times" pracujący na Uniwersytecie Leicester specjalista w dziedzinie ochrony radiologicznej Yuri Dubrova.

Według oficjalnych informacji, 8 sierpnia na poligonie rosyjskiej marynarki wojennej koło wioski Nionoksa nad Morzem Białym wybuchł zasilany energią jądrową silnik rakietowy, powodując śmierć pięciu uczestniczących w jego wypróbowywaniu ekspertów przemysłu zbrojeniowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl