Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku

/ mkidn.gov.pl

  

„Pokolenia” – pod takim hasłem w Państwowym Muzeum na Majdanku rozpoczynają się w sobotę obchody 75. rocznicy likwidacji KL Lublin, niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Głównym wydarzeniem będzie Zjazd Rodzin Więźniów Majdanka – okazja do wspomnienia i wysłuchania opowieści rodzin byłych więźniów, którym towarzyszyły będą pokazy archiwaliów i muzealiów. W sobotę odbędzie się również Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego. Udział w głównych uroczystości rocznicowych w poniedziałek zapowiedział Wiceprezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński.

Głównym wydarzeniem obchodów 75. rocznicy likwidacji KL Lublin będzie Zjazd Rodzin Więźniów Majdanka – „Pokolenia” organizowany przez Państwowe Muzeum na Majdanku. To okazja do wspomnienia tych, którzy odeszli, oraz wysłuchania relacji ostatnich Ocalałych. To dzięki nim właśnie Państwowe Muzeum na Majdanku posiada bezcenne dokumenty, fotografie, artefakty. Poprzez przygotowanie Zjazdu, muzealnicy chcą podziękować za pomoc w realizowaniu ich misji. Współorganizatorami Zjazdu Rodzin Majdanka są Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręg Lublin oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Ewakuacja obozu na Majdanku rozpoczęła się w kwietniu 1944 roku. Starannie zacierano ślady zbrodni rozbierając baraki, paląc zwłoki i dokumenty.  

W paleniskach krematorium tliły się niedopalone zwłoki, po ziemi czołgali się wycieńczeni „muzułmanie”, więźniowie chcieli się witać, ale nie mieli siły, by podnieść rękę czy krzyczeć. 

– wspominał widok po wyzwoleniu obozu Stanisław Wohl na łamach czasopisma „Film” w 1969 roku.

22 lipca kolumna więźniów wyruszyła w stronę Zemborzyc. Jeszcze w ostatniej chwili podpalono krematorium, by doszczętnie zniszczyć jakiekolwiek dowody bestialskich mordów nazistów.

W sobotę Państwowe Muzeum na Majdanku organizuje Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka. Uczestnicy przejdą tę samą trasę, którą byli już wówczas więźniowie pokonywali 75 lat temu. Dzięki szczegółowym relacjom jednego z nich, Jerzego Kwiatkowskiego, goście poznają nie tylko drogę, jaką wówczas pokonali wyzwoleni, ale także wszystkie ważne miejsca związane z tym marszem.

Marsz rozpocznie się na parkingu przed wejściem na teren byłego obozu (ul. Tetmajera) i przejdzie przez Zemborzyce do Krężnicy Jarej. Trasa o długości 17 kilometrów zakończy się w miejscu katastrofy kolejowej z lipca 1944 roku, w której zginęło ok. 30 Polaków.

Uroczystości 75. rocznicy likwidacji KL Lublin

Główne uroczystości rocznicowe 75. rocznicy likwidacji KL Lublin odbędą się w poniedziałek. Ich  uczestnicy przejdą m.in. Drogą Hołdu i Pamięci pod Mauzoleum, a następnie odmówią modlitwę ekumeniczną w intencji ofiar Majdanka oraz złożą wieńce i kwiaty.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Tragiczny bilans długiego weekendu

/ Vlad Artist

  

Od środy do niedzieli na polskich drogach zginęło 31 osób, a ponad pół tysiąca zostało rannych - wynika z danych przekazanych w poniedziałek PAP przez Komendę Główną Policji. Policjanci podkreślają, że tegoroczny sierpniowy weekend był bezpieczniejszy od ubiegłorocznego.

W środę o godz. 6, w związku z wyjazdami na długi weekend, policjanci zorganizowali akcję "Bezpieczny weekend", w ramach której prowadzili działania do niedzieli do godz. 22. W tym czasie, każdego dnia na drogi wyjeżdżało około 5 tys. policjantów drogówki. Pierwszego i ostatniego dnia akcji liczba policjantów na drogach przekraczała 5 tys.

Jak poinformowała PAP Komenda Głowna Policji od 14 do 18 sierpnia na polskich drogach doszło do 420 wypadków, co oznacza spadek o 13 wypadków, w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Policjanci odnotowali 31 ofiar śmiertelnych wypadków (w ubiegłym, roku w tym okresie zginęły 43 osoby), z czego do największej liczby wypadków śmiertelnych doszło w niedzielę. Z policyjnych statystyk wynika ponadto, że 505 osób zostało rannych w wypadkach - o 42 osoby mniej niż w roku ubiegłym. Zatrzymano także 1844 osoby, które kierowały pod wpływem alkoholu, czyli o 13 osób mniej niż podczas ubiegłorocznego długiego sierpniowego weekendu.

Z kolei na interaktywnej mapie policji, obrazującej wypadki śmiertelne, pojawiło się 468 pozycji (stan na 18 sierpnia).

"Mimo tego, że tegoroczny weekend był dłuższy od poprzedniego na drogach było znacznie bezpieczniej"

- ocenił w poniedziałek kom. Robert Opas z KGP. Dodał, że policjanci cały czas zwracają uwagę przede wszystkim na wzrost udziału ofiar śmiertelnych w wypadkach oraz na wzrost liczby osób kierujących pod wpływem alkoholu.

Z informacji policji wynika, że liczba kierowców zatrzymywanych za jazdę pod wpływem alkoholu wzrasta. Według danych na 12 sierpnia tego roku, liczba ta sięgnęła prawie 69 tys.

"Wzrost ten niepokoi tym bardziej, że od dawna w tym zakresie nie był notowany"

- mówił w rozmowie z PAP podinsp. Radosław Kobryś.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl