Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku

/ mkidn.gov.pl

  

„Pokolenia” – pod takim hasłem w Państwowym Muzeum na Majdanku rozpoczynają się w sobotę obchody 75. rocznicy likwidacji KL Lublin, niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Głównym wydarzeniem będzie Zjazd Rodzin Więźniów Majdanka – okazja do wspomnienia i wysłuchania opowieści rodzin byłych więźniów, którym towarzyszyły będą pokazy archiwaliów i muzealiów. W sobotę odbędzie się również Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego. Udział w głównych uroczystości rocznicowych w poniedziałek zapowiedział Wiceprezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński.

Głównym wydarzeniem obchodów 75. rocznicy likwidacji KL Lublin będzie Zjazd Rodzin Więźniów Majdanka – „Pokolenia” organizowany przez Państwowe Muzeum na Majdanku. To okazja do wspomnienia tych, którzy odeszli, oraz wysłuchania relacji ostatnich Ocalałych. To dzięki nim właśnie Państwowe Muzeum na Majdanku posiada bezcenne dokumenty, fotografie, artefakty. Poprzez przygotowanie Zjazdu, muzealnicy chcą podziękować za pomoc w realizowaniu ich misji. Współorganizatorami Zjazdu Rodzin Majdanka są Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręg Lublin oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Ewakuacja obozu na Majdanku rozpoczęła się w kwietniu 1944 roku. Starannie zacierano ślady zbrodni rozbierając baraki, paląc zwłoki i dokumenty.  

W paleniskach krematorium tliły się niedopalone zwłoki, po ziemi czołgali się wycieńczeni „muzułmanie”, więźniowie chcieli się witać, ale nie mieli siły, by podnieść rękę czy krzyczeć. 

– wspominał widok po wyzwoleniu obozu Stanisław Wohl na łamach czasopisma „Film” w 1969 roku.

22 lipca kolumna więźniów wyruszyła w stronę Zemborzyc. Jeszcze w ostatniej chwili podpalono krematorium, by doszczętnie zniszczyć jakiekolwiek dowody bestialskich mordów nazistów.

W sobotę Państwowe Muzeum na Majdanku organizuje Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka. Uczestnicy przejdą tę samą trasę, którą byli już wówczas więźniowie pokonywali 75 lat temu. Dzięki szczegółowym relacjom jednego z nich, Jerzego Kwiatkowskiego, goście poznają nie tylko drogę, jaką wówczas pokonali wyzwoleni, ale także wszystkie ważne miejsca związane z tym marszem.

Marsz rozpocznie się na parkingu przed wejściem na teren byłego obozu (ul. Tetmajera) i przejdzie przez Zemborzyce do Krężnicy Jarej. Trasa o długości 17 kilometrów zakończy się w miejscu katastrofy kolejowej z lipca 1944 roku, w której zginęło ok. 30 Polaków.

Uroczystości 75. rocznicy likwidacji KL Lublin

Główne uroczystości rocznicowe 75. rocznicy likwidacji KL Lublin odbędą się w poniedziałek. Ich  uczestnicy przejdą m.in. Drogą Hołdu i Pamięci pod Mauzoleum, a następnie odmówią modlitwę ekumeniczną w intencji ofiar Majdanka oraz złożą wieńce i kwiaty.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Podsumowanie pierwszego tygodnia po wyborach - w niedzielę w "Politycznej kawie"

zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

Afera Amber Gold, co dalej z brexitem i podsumowanie pierwszego politycznego tygodnia po wyborach - to wszystko w "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza. Niedziela, godzina 12.00, Telewizja Republika.

W niedzielnym programie Tomasza Sakiewicza „Polityczna Kawa” (godz.12.00) gośćmi będą: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl