Pielgrzymi z Suwałk u bram Wileńszczyzny

Pielgrzymka do Ostrej Bramy / ks. Jarosław Wąsowicz

Piąty dzień naszego pielgrzymowania do Ostrej Bramy rozpoczęliśmy w Mereczu już o godz. 6.30 czasu litewskiego. Czekała nas perspektywa pokonania 35 kilometrowej trasy. Jest ona najdłuższa i zarazem najtrudniejsza na naszym pątniczym szlaku. Na szczęście Pan Bóg pobłogosławił nam wspaniałą pogodą.

Większość dnia maszerowaliśmy boczną trasą przez pięknie okwiecone pola, lasy, niewielkie miejscowości, realizując duchowy program przewidziany na trasie naszych rekolekcji w drodze. Na miejsce noclegu dotarliśmy zmęczeni, ale i szczęśliwi zarazem.

Dziś pielgrzymka została przepołowiona. Za nami pięć dni pielgrzymowania i tyleż samo zostało nam dni wędrowania do Ostrej Bramy. Szczęśliwi także i z tego powodu, że stanęliśmy u bram Wileńszczyzny. Jutro będą nas na trasie licznie witać nasi rodacy. W drodze do Ejszyszek zatrzymamy się w takich miejscowościach, jak Widzieniańce, Kjucie, Koleśniki, Dawgidańce, Purwiany.

Dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą i pamiątkowym zdjęciem dzieci ze wszystkich grup pielgrzymkowych. Jest ich sporo. Dzielne i silne, aż serce rośnie. Chętnie włączają się w animację Mszy świętej czy też w prowadzenie różańca lub koronki do Miłosierdzia Bożego na trasie. Najważniejsze, że dzięki odważnym rodzicom poznają już w tym wieku smak pielgrzymowania. Na pewno wyda to w przyszłości dobre owoce.

Po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego chętni pielgrzymi spotkali się na miejscowym cmentarzu. Od kilkunastu już lat modlimy się przy polskich grobach, zwłaszcza przy kwaterze żołnierzy walczących o polskie granice wschodnie w latach 1919-1923. Przed wojną Orany były miasteczkiem granicznym i należały do powiatu wileńsko-trockiego województwa wileńskiego. Obecnie miasto jest siedzibą rejonu orańskiego i liczy ok. 10 tys. mieszkańców.

W Oranach znajduje się drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła, który został wybudowany w 1786 roku przez Michała Brzostowskiego, jako filialny parafii daugowskiej.

Zapraszamy do przesyłania w komentarzach intencji, które zawierzymy w modlitwie różańcowej na pielgrzymim szlaku. Już jutro relacja z pierwszego dnia wędrowania po naszej ukochanej Wileńszczyźnie.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl