Miała być "trzecią siłą", a jest w lewicowej koalicji. Politolog wyjaśnia, co się stało z Wiosną Biedronia

Robert Biedroń / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Od początku było wiadomo, że obecność Roberta Biedronia w tej partii, biorąc pod uwagę jego obecność na scenie politycznej przez ostatnie lata - kwestia jego liberalizmu kulturowego - uczynią tę formację absolutnie obcą wyborcom Prawa i Sprawiedliwości, ale też PSL. Od początku było jasne, że Wiosna będzie odbierać wyborców Platformie Obywatelskiej i tak się stało - mówi w rozmowie z Niezalezna.pl politolog, prof. Rafał Chwedoruk.

Utworzony wspólny blok Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem) wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych prawdopodobnie w formule koalicji. 

Portal Niezalezna.pl zapytał politologa, prof. Rafała Chwedoruka, co takiego stało się z Wiosną, która przecież miała być "trzecią siłą" na polskiej scenie politycznej, a teraz zdecydowała się na lewicową koalicję.

Myślę, że od początku kalkulacje dotyczące "trzeciej siły" - w domyśle niezależnej - były bardzo naiwne. Taka trzecia siła - tak jak to się stało z Macronem we Francji - może powstać kosztem zabierania wyborców dwóm głównym partiom. Od początku było wiadomo, że obecność Roberta Biedronia w tej partii, biorąc pod uwagę jego obecność na scenie politycznej przez ostatnie lata - kwestia jego liberalizmu kulturowego - uczynią tę formację absolutnie obcą wyborcom Prawa i Sprawiedliwości, ale też PSL. Od początku było jasne, że Wiosna będzie odbierać wyborców Platformie Obywatelskiej i tak się stało. Wreszcie te tematy kulturowe - wyborcy nie uważają ich za najważniejsze, niełatwo w taki sposób pozyskać wyborców, ale bardzo łatwo ich zrazić. Do tego dochodziły czynniki subiektywne, np. wpadki lidera i czołowych działaczy oraz niezbyt sprzyjająca tendencja sondażowa Wiosny, która nakłada się z kwestiami mandatu europosła. Nie jest istotne, co polityk powiedział, a istotne jest to, co opinia publiczna zrozumiała 

- wyjaśnił.

Prof. Chwedoruk wskazał, że "do tego dochodzą pytania dotyczące finansowania, statutu, funkcjonowania lokalnych struktur".

Wyczerpał się też "efekt nowości" podtrzymywany przez niektórych publicystów oraz media, jednak Roberta Biedronia trudno było nazwać debiutantem w doświadczeniach politycznych. Po raz kolejny okazało się też, że podrzucenie kilku chwytliwych haseł - jak dotyczących przywrócenia komunikacji w mniejszych miejscowościach, czy kontrowersyjnych - jak odejście od węgla w krótkim czasie, nie zdoła przezwyciężyć stereotypu, który towarzyszy Biedroniowi, a dotyczy emancypacji mniejszości obyczajowych. Nie jest też przypadkiem, że Koalicja Europejska chyba nawet przez chwilę nie traktowała poważnie Wiosny jako potencjalnego koalicjanta. Robert Biedroń znalazł się poza grą największych podmiotów opozycyjnych i okazuje się, że będzie w bardzo skomplikowanej koalicji z podmiotami, z którymi prowadził bardzo ożywioną politykę

- wyjaśnił politolog.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus we Włoszech: Ostrożność na lotniskach

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com

  

Choć epidemia koronawirusa najbardziej zagraża krajom azjatyckim, to jest państwo w Europie, które mocno odczuwa skutki tej choroby. To Włochy - wprowadza się tam nadzwyczajne środki ostrożności na lotniskach. Mimo to, wciąż informowani jesteśmy o kolejnych przypadkach koronawirusa w tym kraju.

Do 61 wzrosła liczba przypadków zarażenia koronawirusem we Włoszech - podały w sobotę służby medyczne. Ognisko zachorowań znajduje się w regionach Lombardia i Wenecja Euganejska na północy, gdzie zmarły dwie osoby. Jest już też pierwszy chory w Piemoncie.

Włochy są na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby przypadków groźnego wirusa, którego epidemia wybuchła w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków rośnie szybko. W ciągu niecałej doby zwiększyła się ponad trzykrotnie. Wśród zarażonych są lekarze.

Najwięcej zachorowań - 46, według najnowszych informacji, zanotowano w Lombardii, w tym także w rejonie Mediolanu. Również z Turynu, stolicy Piemontu napłynęła wiadomość o pierwszym w tym regionie chorym.

Wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności. Na nagraniu widzimy, jak służby lotniskowe badają temperaturę ciała podróżnym:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts