Miała być "trzecią siłą", a jest w lewicowej koalicji. Politolog wyjaśnia, co się stało z Wiosną Biedronia

Robert Biedroń / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Od początku było wiadomo, że obecność Roberta Biedronia w tej partii, biorąc pod uwagę jego obecność na scenie politycznej przez ostatnie lata - kwestia jego liberalizmu kulturowego - uczynią tę formację absolutnie obcą wyborcom Prawa i Sprawiedliwości, ale też PSL. Od początku było jasne, że Wiosna będzie odbierać wyborców Platformie Obywatelskiej i tak się stało - mówi w rozmowie z Niezalezna.pl politolog, prof. Rafał Chwedoruk.

Utworzony wspólny blok Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem) wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych prawdopodobnie w formule koalicji. 

Portal Niezalezna.pl zapytał politologa, prof. Rafała Chwedoruka, co takiego stało się z Wiosną, która przecież miała być "trzecią siłą" na polskiej scenie politycznej, a teraz zdecydowała się na lewicową koalicję.

Myślę, że od początku kalkulacje dotyczące "trzeciej siły" - w domyśle niezależnej - były bardzo naiwne. Taka trzecia siła - tak jak to się stało z Macronem we Francji - może powstać kosztem zabierania wyborców dwóm głównym partiom. Od początku było wiadomo, że obecność Roberta Biedronia w tej partii, biorąc pod uwagę jego obecność na scenie politycznej przez ostatnie lata - kwestia jego liberalizmu kulturowego - uczynią tę formację absolutnie obcą wyborcom Prawa i Sprawiedliwości, ale też PSL. Od początku było jasne, że Wiosna będzie odbierać wyborców Platformie Obywatelskiej i tak się stało. Wreszcie te tematy kulturowe - wyborcy nie uważają ich za najważniejsze, niełatwo w taki sposób pozyskać wyborców, ale bardzo łatwo ich zrazić. Do tego dochodziły czynniki subiektywne, np. wpadki lidera i czołowych działaczy oraz niezbyt sprzyjająca tendencja sondażowa Wiosny, która nakłada się z kwestiami mandatu europosła. Nie jest istotne, co polityk powiedział, a istotne jest to, co opinia publiczna zrozumiała 

- wyjaśnił.

Prof. Chwedoruk wskazał, że "do tego dochodzą pytania dotyczące finansowania, statutu, funkcjonowania lokalnych struktur".

Wyczerpał się też "efekt nowości" podtrzymywany przez niektórych publicystów oraz media, jednak Roberta Biedronia trudno było nazwać debiutantem w doświadczeniach politycznych. Po raz kolejny okazało się też, że podrzucenie kilku chwytliwych haseł - jak dotyczących przywrócenia komunikacji w mniejszych miejscowościach, czy kontrowersyjnych - jak odejście od węgla w krótkim czasie, nie zdoła przezwyciężyć stereotypu, który towarzyszy Biedroniowi, a dotyczy emancypacji mniejszości obyczajowych. Nie jest też przypadkiem, że Koalicja Europejska chyba nawet przez chwilę nie traktowała poważnie Wiosny jako potencjalnego koalicjanta. Robert Biedroń znalazł się poza grą największych podmiotów opozycyjnych i okazuje się, że będzie w bardzo skomplikowanej koalicji z podmiotami, z którymi prowadził bardzo ożywioną politykę

- wyjaśnił politolog.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzucił pustą plastikową butelką w policjanta. Odpowie za użycie przemocy

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Na toczącym się w Moskwie procesie dotyczącym niedawnych protestów politycznych i domniemanej przemocy wobec policjanta oskarżyciel poprosił dzisiaj o cofnięcie sprawy karnej do prokuratury. Oskarżonym w tej sprawie jest Ajdar Gubajdulin.

Zarzuty wobec niego dotyczą usiłowania użycia przemocy wobec policjanta. Gubajdulin rzucił plastikową butelką, która jednak nikogo nie trafiła.

Jego proces rozpoczął się we wtorek, ale tego samego dnia odroczono posiedzenie o jeden dzień.

Jak powiedział mediom adwokat Maksim Paszkow, spór dotyczy teraz kwestii, czy rzucona plastikowa butelka była pełna, czy pusta.

Obrona argumentuje, że pusta butelka ważąca 20 gramów nie mogła nawet hipotetycznie wyrządzić żadnych szkód.

Ta kolejna sprawa karna, w której pojawia się oskarżenie o przemoc wobec policjanta, jest uważnie śledzona ze względu na los osób, wobec których po moskiewskich protestach zapadły już wyroki. W każdym przypadku są to wyroki pozbawienia wolności, poczynając od kar dwóch lat kolonii karnej.

Coraz większego rozgłosu nabiera sprawa aktora Pawła Ustinowa, skazanego za domniemane użycie siły wobec funkcjonariusza na 3,5 roku kolonii karnej.

Na jego procesie sąd nie zgodził się na rozpatrzenie nagrania wideo, na którym widać, że w chwili zatrzymania Ustinow nie stawiał oporu.

Aktor zapewnia, że nie uczestniczył w demonstracji, a na Plac Puszkina, gdzie policja zatrzymywała protestujących, przyszedł na spotkanie służbowe.

Kampanię w obronie Ustinowa zaczęli prowadzić w Rosji aktorzy i celebryci. Ta fala solidarności już jest porównywana do kampanii w obronie dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa, oskarżonego o przestępstwa narkotykowe i później uwolnionego. Nie brak głosów, że solidarność środowiska i wideo ze sceną zatrzymania doprowadzą do zmiany wyroku wobec Ustinowa.

W jego obronie wypowiedział się w środę parlamentarzysta Andriej Turczak, zasiadający we władzach rządzącej Jednej Rosji. Turczak powiedział, że widział nagrania z miejsca zatrzymania Ustinowa.

"Chłopak po prostu stał koło metra" - ocenił parlamentarzysta, przyznając, że z nagrań wynika, że Ustinow nie naruszał porządku publicznego.

Przed budynkiem administracji (kancelarii) prezydenta Władimira Putina rozpoczęły się w środę jednoosobowe pikiety w obronie aktora. Uczestnicy tych pikiet trzymają plakaty z hasłem: "Wolność dla Pawła Ustinowa".

O użycie przemocy podczas zatrzymania na demonstracji w Moskwie 3 sierpnia oskarżył Ustinowa funkcjonariusz gwardii narodowej (Rosgwardii). 24-letni aktor, do tej pory znany z epizodycznych ról, sam wcześniej był gwardzistą w ramach obowiązkowej służby wojskowej; w 2018 roku uczestniczył w działaniach porządkowych podczas piłkarskich mistrzostw świata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl