Premier Kosowa podał się do dymisji

Premier Kosowa Ramush Haradinaj niespodziewanie podał się do dymisji. Decyzję motywował otrzymaniem wezwania do sądu w Hadze w charakterze podejrzanego. Specjalna Izba Sądowa Kosowa prowadzi tam śledztwo w sprawie zbrodni wojennych z lat 1998-2000.

Ramush Haradinaj
By Foreign and Commonwealth Office - Ten plik jest fragmentem innego pliku: Ramush Haradinaj (8464053807).jpg, OGL v1.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59256227

"Powód tej decyzji to wezwanie, które otrzymałem od specjalistycznej izby jako podejrzany" - oświadczył Haradinaj na konferencji prasowej w Prisztinie. Zapowiedział, że chce się przed nią stawić jako obywatel, a nie szef rządu, gdyż nie może być jednocześnie podejrzanym i premierem Kosowa.

"To nie jest łatwa decyzja. To jest rzeczywistość"

- przyznał zarazem.

Podobny scenariusz miał miejsce w 2005 roku. Haradinaj wtedy też złożył rezygnację ze stanowiska premiera po oskarżeniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii. Dwukrotnie był uniewinniany - w 2008 i 2012 roku.

Haradinaj był oficerem albańskiej partyzantki, Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK), w latach 1998-1999 podczas konfliktu zbrojnego z Serbami.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo