Dylematy wokół startu Lewicy w wyborach. W tle sprawa kasy z subwencji i... progu wyborczego

Włodzimierz Czarzasty; zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Dziś liderzy SLD, Wiosny i Razem ogłosili utworzenie wspólnego bloku o nazwie Lewica. Nie jest jednak pewne, w jakiej formule Lewica pójdzie do zbliżających się wyborów parlamentarnych. Jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to koalicja wyborcza, potrzebująca co najmniej 8 proc. poparcia, aby wejść do Sejmu. W tej sprawie pojawiło się jednak sporo dylematów.

Liderzy trzech ugrupowań: SLD, Wiosny i Lewicy Razem potwierdzili w piątek zamiar budowy bloku (pod szyldem "Lewica") przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu. W sobotę ma zostać powołany sztab wyborczy Lewicy, a w kolejnych dniach - odsłaniane kolejne filary programu formacji. Wciąż nie jest jednak jasne jaka będzie formuła startu Lewicy - czy jako komitetu partyjnego (próg wyborczy to 5 proc.) czy koalicyjnego (8 proc.).

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w Wiośnie wynika, że Lewica wystartuje prawdopodobnie jako koalicja wyborcza. Rozmówcy PAP przyznają, że decyzja taka niesie za sobą ryzyko nieprzekroczenia progu wyborczego.

- Oczywiście strach jest, ale w ten sposób pokazujemy też, że nie walczymy o 5 procent. Jestem dobrej myśli

 - powiedział PAP polityk Wiosny.

Powodem decyzji o starcie w formule koalicji ma być przede wszystkim - jak wskazują źródła PAP - kwestia ewentualnego, przyszłego podziału subwencji wyborczej. Gdyby bowiem formacje lewicowe wystartowały jako komitet partyjny, subwencja przypadłaby wówczas ugrupowaniu "wiodącemu", którego nazwą opatrzone byłby listy wyborcze.

- Poza tym jak np. wytłumaczyć naszym wyborcom i działaczom, że startujemy jako SLD?

 - zastanawiał się w rozmowie z PAP jeden z polityków Lewicy.

Przyjęta przed czterema laty formuła koalicji partii lewicowych (utworzyły ją SLD, Twój Ruch, PPS, Unia Pracy i Zieloni) spowodowała, że lewica w ogóle nie znalazła się w Sejmie. Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni otrzymał bowiem 7,55 proc. głosów, więc do przekroczenia progu wyborczego wymaganego dla koalicji zabrakło niecałe pół procenta głosów.

Nie wiadomo jeszcze, czy do bloku Lewica dołączą Zieloni. Decyzje dotyczące startu ugrupowania mają zapaść w przyszłym tygodniu. Zieloni rozmawiać będą zarówno z Lewicą, jak i z Koalicją Obywatelską. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Erdogan nie spotka się z Pence'em

Recep Erdogan / ArtemAugust [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że nie spotka się z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em w Ankarze - informuje agencja AFP. Waszyngton przekazał wcześniej, że Pence w środę uda się do tureckiej stolicy.

Według agencji Reutera Pence miał spotkać się z Erdoganem w Ankarze w czwartek, a ich rozmowa miała dotyczyć tureckiej ofensywy w północno-wschodniej Syrii.

Erdogan powiedział dziś, że po zaplanowanych na ten tydzień spotkaniach z amerykańską delegacją w Turcji ponownie zastanowi się nad tym, czy w listopadzie uda się do USA. Spotkanie Erdogana z prezydentem USA Donaldem Trumpem zaplanowano na 13 listopada w Waszyngtonie.

Turecki przywódca powiedział dziennikarzom w parlamencie, że przemyśli swoją wizytę w USA, ponieważ "argumenty, debaty, rozmowy w Kongresie (USA) dotyczące jego osoby, rodziny i przyjaciół ministrów stanowią wielki despekt" wobec rządu w Ankarze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl