Sędzia odrzucił pozew TVP. Swoim orzeczeniem pochwalił się w internecie!

zdjęcie ilustracyjne / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Spore poruszenie w mediach społecznościowych wywołał wpis sędziego Andrzeja Jabłońskiego z Sądu Okręgowego w Opolu. Czego dotyczył wpis? Otóż sędzia postanowił pochwalić się wydanym przez siebie orzeczeniem, w którym oddalił powództwo Telewizji Polskie S.A. W sprawie o ochronę dóbr osobistych przeciwko prezydentowi Opola Arkadiuszowi Wiśniewskiemu. „Mój skromny wkład w kształtowanie linii orzecznictwa ” - napisał Jabłoński zamieszczając link do materiału na ten temat opublikowanego przez jeden z serwisów informacyjnych.

Cała sprawa dotyczyła wypowiedzi prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, który w materiale filmowym opublikowanym m.in. w mediach społecznościowych ostro atakował TVP.

„Telewizja regionalna, w sposób niewybredny, coraz mocniej, kłamstwami, obelgami atakuje moją osobę”.
- przekonywał w materiale Wiśniewski.
 
Na reakcję TVP nie trzeba było długo czekać. Sprawę skierowano do sądu uzasadniając, że materiał wypełnia znamiona „naruszenia dóbr osobistych”. Tymczasem rozpatrujący tę sprawę sędzia z Sądu Okręgowego w Opolu stwierdził, że wypowiedź miejskiego włodarza... mieściła się „w ramach swobody wypowiedzi i debaty publicznej, która się toczy w demokratycznym państwie prawa”.
 
Oceniając tę wypowiedź, sąd musiał uwzględnić fakt, że ta wypowiedź na portalu społecznościowym nastąpiła w pewnym kontekście i była konsekwencją kilku materiałów opublikowanych przez Telewizję Polską w programie informacyjnym emitowanym przez TVP3 Opole. Sąd nie ma wątpliwości, że ta pewna eskalacja wypowiedzi między oddziałem regionalnym TVP3 Opole a prezydentem miasta nastąpiła po perturbacjach z festiwalem opolskim (tj. w 2017 roku - przyp. redakcji), co jest okolicznością powszechnie znaną.
- przekonywał w uzasadnieniu sędzia Andrzej Jabłoński.

Sędzia najwyraźniej był ze swojego orzeczenia dumny do tego stopnia, że postanowił zamieścić na ten temat stosowny wpis w mediach społecznościowych.

„Mój skromny wkład w kształtowanie linii orzecznictwa ”.
- napisał sędzia Jabłoński.

Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem Sądu Okręgowego w Opolu. Zapytaliśmy, czy to nowe standardy, gdy sędziowie „chwalą się” swoim orzeczeniami w mediach społecznościowych.

Trudno komentować, to co sędzia robi w prywatnym czasie.
- stwierdził sędzia Daniel Kliś, który unikał oceny zachowania sędziego Jabłońskiego.

Kilka razy podkreślał, że nie jest jego rolą komentować działań prywatnych sędziów. Co ciekawe, przekonywał również, że krótki wpis Andrzeja Jabłońskiego nie jest oceną orzeczenia, a jedynie informacją.
 
Z kolei Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa i zarazem prezes Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście, posłużył się sportowym porównaniem.
 
Gdyby podczas meczu piłkarskiego sędzia podyktował rzut karny, a później komentował swoją decyzję w mediach społecznościowych, to co mogliby pomyśleć kibice? To samo dotyczy stron postępowania sądowego. Żaden sędzia nie może stwarzać wrażenia o braku bezstronności.
- tłumaczy sędzia Mitera.
 
Zwrócił również uwagę, że - jak określił - „idzie nowe” odnośnie do aktywności niektórych sędziów w internecie. Do niedawna takich sytuacji nie było.
 
Od „chwalenia się” orzeczeniami są odpowiednie portale orzecznicze, a nie media społecznościowe. Oczywiście, sędziowie są niezawiśli i nie można ingerować w orzecznictwo, ale nie mogą również sami podważać zasady bezstronności, czy choćby dawać ku temu pretekst.
- podkreśla rzecznik KRS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ukraińcy nie chcieli rodaków z Wuhan

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/geralt

  

Ukraińcy i obcokrajowcy ewakuowani z chińskiego miasta Wuhan przybyli wieczorem w czwartek na kwarantannę do ośrodka w miasteczku Nowi Sanżary w obwodzie połtawskim, w środkowej części Ukrainy. Lokalni mieszkańcy próbowali zablokować wjazd do obiektu, doszło do starć z policją.

Mieszkańcy miejscowości sprzeciwiają się przyjazdowi ewakuowanych. RBK-Ukraina pisze, że ludzie rzucali różnymi przedmiotami w autobusy, palili opony i "zachowywali się agresywnie". Strażacy ugasili ognisko, które przed ośrodkiem rozpalili protestujący. Portal dodaje, że zebrani próbowali zbudować barykadę i zablokować dojazd do obiektu.

Między niektórymi z protestujących a policją doszło do starć, jedna osoba została ranna.

Ukraińska redakcja BBC informuje, że tłum wykrzykiwał pod adresem policjantów: "hańba!" i "faszyści!". Policja szacuje, że w akcji uczestniczyło ok. 600-700 osób. BBC pisze, powołując się na policję, że w tłumie były agresywne osoby, które "podburzały protestujących do prowokacji".

Na miejsce przybył premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk, który poinformował, że w miejscowości będzie działał rządowy sztab operacyjny. W Nowych Sanżarach jest też szef MSW Arsen Awakow.

Na piątek lokalne władze zwołały pilne posiedzenie miejscowej rady w związku z sytuacją w miasteczku. Zwróciły się też do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prośbą, by ewakuowani nie byli pozostawieni w ośrodku na obserwację, ponieważ obiekt nie jest ich zdaniem do tego przygotowany - pisze portal Ukraińska Prawda.

Prezydent zaapelował do mieszkańców o zachowanie spokoju.

Ewakuowani przybyli na miejsce autobusami w asyście policji. Przyjechali tam z lotniska w Charkowie, dokąd przylecieli po wcześniejszym tankowaniu w Kijowie.

Z Wuhanu ewakuowano 45 obywateli Ukrainy i 28 obcokrajowców, w tym dzieci. Ośrodek, do którego trafili, ma być pilnie, całodobowo ochraniany przez policję i Gwardię Narodową.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts