Ambitne plany HM Inwest S.A.

Piotr Hofman / Telewizja Republika/screen

  

Wczoraj na GPW miał miejsce piąty debiut w tym roku. Z NewConnect na rynek główny przeniósł się warszawski deweloper HM Inwest S.A. Obecnie spółka prowadzi działalność w skali ogólnopolskiej. A o jej ambitnych planach przy okazji pierwszego dnia notowań mówił założyciel i prezes zarządu Piotr Hofman.

HM Inwest to firma założona w 2004 roku. Jednak jej początków szukać można już w połowie lat 90. Obecnie spółka obok rynku warszawskiego jest obecna m.in. w Poznaniu, Katowicach i Krakowie. Plany dewelopera na najbliższe lata wyglądają imponująco. Wśród nich jest rozwój technologii prefabrykacji, czy zwiększenie rocznej liczby sprzedanych mieszkań do 1000.

HM Inwest od 2004 roku, czyli od początku swojej działalności, wykazuje nieprzerwanie zysk. Tym zyskiem od 2022 roku chcielibyśmy dzielić się z naszymi akcjonariuszami

– mówił  prezes spółki.

Piotr Hofman wskazał także, że HM Inwest to podmiot, który integruje w swojej strukturze całość łańcucha wartości dodanej, począwszy od etapu projektowego a skończywszy na realizacji inwestycji. Jak dodał, firma przeszła drogę organicznego rozwoju, od mikro, małej poprzez średnią aż do spółki publicznej, której akcje są przedmiotem obrotu na głównym parkiecie warszawskiej giełdy.

Na debiucie spółki pojawiło się wielu gości, wśród nich byli wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, poseł na Sejm Barbara Dziuk, czy wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński.

Nie zabrakło także władz giełdy, z jej prezesem Markiem Dietlem na czele. W imieniu zarządu GPW głos zabrał Piotr Borowski, który obok gratulacji przekazał także debiutującemu podmiotowi życzenia stabilnego wzrostu wartości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak będzie wyglądało Muzeum Ziem Wschodnich

/ WXCA

  

Pracownia architektoniczna WXCA z Warszawy wygrała konkurs na koncepcję architektoniczno-scenograficzną Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, które ma powstać w Lublinie. Muzeum ma pokazywać historię i dziedzictwo dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej.

Wyniki konkursu - które zorganizowało Muzeum Lubelskie oraz Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich – przedstawiono w Lublinie. Do udziału w konkursie zakwalifikowano 24 pracownie architektoniczne, prace konkursowe przedłożyły cztery z nich.

Muzeum Lubelskie w Lublinie jest organizatorem nowej placówki, Muzeum Ziem Wschodnich ma być jego oddziałem.

Sąd konkursowy, złożony m.in. z architektów ze Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz przedstawicieli Muzeum Lubelskiego, przyznał pierwszą nagrodę projektowi przedstawionemu przez pracownię architektoniczną WXCA z Warszawy. „Ta praca według sądu konkursowego w największym stopniu uwzględniła oczekiwania organizatora (przyszłego muzeum)" - powiedział przewodniczący sądu konkursowego prof. Bolesław Stelmach, który jest dyrektorem Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Stelmach podkreślił, że w zwycięskiej pracy była największa zgodność przedstawionej koncepcji ekspozycji z założeniami ideowymi i programowymi przyszłego muzeum. W tym projekcie zawarto też wiele nowatorskich multimedialnych rozwiązań wystawienniczych, autorzy przedstawili również najlepsze rozwiązania funkcjonalno–użytkowe.

Pracownia WXCA, otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 56 tys. zł. Autorzy zwycięskiej koncepcji zostaną zaproszeni do negocjacji na opracowanie dokumentacji projektowej na realizację koncepcji. „Dokumentacja projektowa, zgodnie z harmonogramem inwestycji, ma powstać do końca 2020 roku. Później nastąpi proces inwestycyjny, który potrwa około trzech lat” – powiedziała dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzyna Mieczkowska.

Według Stelmacha wszystkie zgłoszone na konkurs koncepcje architektoniczno-scenograficzne Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej były na wysokim poziomie, a różnice między nimi były niewielkie. Wszystkie prace konkursowe można oglądać na wystawie w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie, do 13 grudnia.

Muzeum Ziem Wschodnich mieścić się będzie w zabytkowym budynku – dawnym pałacu Lubomirskich w centrum Lublina. Historia tego budynku sięga XVI w. W 1683 r. na zamówienie Józefa Karola Lubomirskiego, dwór należący do Firlejów został przebudowany na okazały pałac. Do roku 1805 pałac był własnością prywatną, następnie został odstąpiony rządowi austriackiemu na cele wojskowe. Obecny jego kształt jest wynikiem przebudowy z I poł. XIX wieku, według projektu Henryka Marconiego w stylu klasycystycznym. Po II wojnie światowej przekazano go Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej. Obecnie ma tu swoją siedzibę Wydział Politologii UMCS.

Na potrzeby utworzenia nowej placówki pałac został zakupiony od UniwersytetuMarii Curie-Skłodowskiej przez Muzeum Lubelskie, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury, które przekazało na ten cel blisko 11 mln zł. Uniwersytet ma tu jeszcze funkcjonować do końca obecnego u akademickiego, a w roku 2020 ma się rozpocząć remont i urządzanie muzeum w pałacu.

Katarzyna Dudek z pracowni WXCA podkreśliła, że autorom wybranej koncepcji zależało na wyeksponowaniu rangi zabytkowego pałacu, wydobyciu jego walorów z okresu największej świetności. „Zależało nam na tym, żeby widać było i to, że to jest pałac, ale i to, że mamy tu do opowiedzenia o bardzo trudnej historii. Muzeum Ziem Wschodnich opowiada o historii, która dotyczy wielu z nas, wielu naszych rodzin” – powiedziała dziennikarzom.

We wrześniu zaprezentowana została koncepcja wystawy, która ma powstać w przyszyłam muzeum. Opowiadać będzie ona o historii i znaczeniu ziem wschodnich w zarysie chronologicznym. Wystawa podzielona ma być na kilka bloków tematycznych prezentujących różne aspekty m.in. najdawniejszy kontekst historyczny tych terenów, tożsamość, bogactwo kultur, narodów, wyznań, tolerancję, atrakcyjność tych terenów, zasoby naturalne a także sposoby upamiętniania tych miejsc, wydarzeń, postaci i kultury Kresów.

Nad scenariuszem wystawy stałej pracowało osiem zespołów, w skład których wchodzili historycy, historycy sztuki, literaturoznawcy i przedstawiciele innych dyscyplin.

W pałacu po gruntownych pracach budowlano-konserwatorskich mają być przestrzenie ekspozycyjne, w których będzie możliwość prowadzenia także koncertów i odczytów.

Muzeum ma mieć szeroką ofertę edukacyjną, adresowaną zarówno do młodego odbiorcy jak i dojrzałego, posiadającego już pewną wiedzę.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał w tym roku ponad 1,8 mln zł dotacji z przeznaczeniem na tworzenie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej i zakup muzealiów.

Muzeum Lubelskie – dzięki tej dotacji - pozyskało już pierwsze obrazy, fotografie, mapy, monety, meble, które będą eksponowane w Muzeum Ziem Wschodnich. Jednym z najcenniejszych pozyskanych obrazów jest „Scena batalistyczna ze Stefanem Czarneckim” (z drugiej połowy XIX w.) - jedna z najlepszych kompozycji autorstwa Januarego Suchodolskiego, malarza nazywanego „polskim Vernetem”. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl