Polska będzie produkować bomby do F-16

/ Zdjęcie ilustracyjne / By Gerard van der Schaaf - 4058, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28219364

  

Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. otrzymały certyfikat potwierdzający zakończenie procesu wdrażania technologii produkcji bomb lotniczych Mk-82, będących na uzbrojeniu polskich samolotów F-16.

Wydarzenie jest rezultatem umowy podpisanej w listopadzie 2017 roku pomiędzy RWM Italia a Zakładami Chemicznymi „Nitro-Chem” S.A. w sprawie współpracy przy produkcji standardowych amerykańskich bomb lotniczych rodziny Mk-80 w Polsce. Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie z renomowanym partnerem RWM Italia należącym do grupy Rheinmetall Defence –  certyfikowanym i światowym liderem w produkcji bomb lotniczych.

Produkowana w Polsce i certyfikowana przez RWM Italia bomba spełnia wysokie wymagania jakościowe stawiane przez RWM Italia i jest w pełni wymienna z bombą MK-82 produkcji włoskiej.  Ponadto, polska bomba będzie miała zastosowanie w nowoczesnych konfiguracjach bomb lotniczych (jak np. GBU-12 i GBU-38) dzięki swej kompatybilności z systemami naprowadzania firm Raytheon i Boeing. W ciągu ostatnich trzech lat Polskie Siły Powietrzne zamówiły ok. 1300 bomb tego typu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mat. pras. PGZ

Wczytuję komentarze...

Powstanie nowa przeprawa na Wiśle

/ Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

  

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju dofinansuje budowę nowego mostu na Wiśle, który połączy gminy Skawina i Liszki w Małopolsce w ramach programu Mosty dla Regionów – zapowiedział szef resortu Jerzy Kwieciński. Przeprawa zastąpi funkcjonujący obecnie prom rzeczny.

Jak wyjaśnił minister, decyzja resortu otwiera formalnie drogę do podpisania umowy przez wojewodę małopolskiego z powiatem krakowskim na dofinansowanie w 80 proc. zarówno prac projektowych dla tej inwestycji, jak i budowy samego mostu, którego wartość szacowana jest na około 60 mln zł. Według jego zapowiedzi zadanie powinno być ukończone za cztery-pięć lat.

Podkreślił, że most w miejsce przeprawy promowej Jeziorzany-Kopanka to jeden z priorytetowych projektów, który wpisał się w cele programu dotyczącego wsparcia lokalnych inwestycji, polegających na budowie przepraw mostowych w miejscach, które tego bardzo potrzebują. „To jest typowy przykład mostu, który jest bardzo potrzebny lokalnym społecznościom, lokalnym gminom, który pozwoli na ich lepszy rozwój” - wskazał Kwieciński. Dodał, że most będzie też służył całemu powiatowi krakowskiemu.

Przeprawa połączy gminy Skawina i gminy Liszki, a także będzie miał duże znaczenie dla sąsiedniej gminy Czernichów. Skróci dojazd mieszkańcom tych okolic do Skawiny o około 20 km.

Nowy most ma mieć długość około 400 metrów, a drogi dojazdowe - w sumie około 600 metrów. Obiekt powstanie w ciągu drogi powiatowej nr 2179K, co umożliwi połącznie terenów dwóch gmin. Dzięki temu powstanie nowe rozwiązanie komunikacyjne, które będzie miało pozytywny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy regionu, w tym między innymi na sytuację przedsiębiorstw znajdujących się w pobliżu planowanego mostu.

Szef resortu inwestycji poinformował, że do rządowego programu Mosty dla Regionów samorządy złożyły 75 wniosków na dofinansowanie zaplanowanych przedsięwzięć, z których najwięcej pochodziło z województwa małopolskiego – 22 wnioski. Łączna wartość złożonych wniosków przekracza 4,2 mld zł.

Kwieciński ocenił, że wszystkie projekty, które otrzymały pozytywną ocenę komisji ekspertów, otrzymają rządowe dofinansowanie.

„W tej chwili pracujemy z ministrem Adamczykiem nad takim zorganizowaniem realizacji całego programu, żeby wszystkie dobre projekty w całym kraju otrzymały dofinansowanie. Niektóre z nich mogą być finansowane z Funduszu Dróg Samorządowych”

- poinformował.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił, że budowa nowej przeprawy wraz z dojazdami będzie również współfinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 80 proc. wartości przedsięwzięcia.

„Ten prom za kilka lat zostanie zastąpiony nowoczesnym, dobrze zaprojektowanym mostem, z dobrymi dojazdami, który będzie służył na co dzień mieszkańcom, aby mogli sprawnie dojechać do pracy i wrócić do domu”

- podkreślił Adamczyk.

„Jesteśmy przekonani, że po 10 latach funkcjonowania Funduszu Dróg Samorządowych i Programu Mosty dla Regionów rzeczywistość w transporcie drogowym w Polsce, szczególnie na drogach samorządowych, będzie nieporównywalna ze stanem obecnym”

- dodał szef resortu infrastruktury.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl