Program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Budynek muzeum z wieżą z symbolem Polski Walczącej

  

Zależy nam, żeby 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była spotkaniem pokoleń – powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. W programie obchodów znalazły się koncerty, wystawy, spektakl oraz spotkania z powstańcami.

Program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz płytę Michała Urbaniaka For Warsaw With Love wydaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowano w czwartek w Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Zależy nam, żeby 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była spotkaniem pokoleń. Żeby każdy z nas nie tylko zapytał powstańców jak to było 75 lat temu; chcielibyśmy, by usłyszeli pytanie: co jest w życiu najważniejsze? Żebyśmy ich potraktowali jako źródło wartości. Oni są naszymi bohaterami nie tylko z powodu tego, co przeszli podczas okupacji i Powstania, ale też dlatego, że do dziś są wyjątkowi. Zapytajmy ich, co jest w życie ważne, istotne, potraktujmy ich jako źródło wartości.

– powiedział podczas konferencji dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

W programie obchodów znalazły m.in. koncerty, wystawy, spektakl teatralny, gra miejska. Będzie można również spotkać się z powstańcami.

Wśród najważniejszych wydarzeń wskazał spotkanie powstańców z prezydentem RP Andrzejem Dudą, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz harcerzami i wolontariuszami. Do spotkania dojdzie 30 lipca.

Obchody rozpoczną się 26 lipca wystawą Utrwalone – Miasto, wojna, miłość. Warszawskie fotografie Tadeusza Bukowskiego z lat 1935–1955 w warszawskim Fotoplastikonie.

27 lipca odbędzie się pierwszy koncert w programie obchodów. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpi raper Miuosh z FDG. Orkiestra oraz zaproszeni goście: Wojciech Waglewski, Bela Komoszyńska, Natalia Grosiak, Daria Ryczek i Mateusz Skonieczny. Poza utworami z albumu Miuosha zespół wykona także nowe kompozycje przygotowane specjalnie na obchody.

Na 31 lipca zaplanowano koncert Tak tęsknię, podczas którego wystąpią m.in. Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski i Katarzyna Groniec, a dzień później na placu Piłsudskiego podczas koncertu Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki będzie można, wspólnie z chórem i orkiestrą pod kierownictwem Janusza Stokłosy, zaśpiewać powstańcze piosenki.

W programie obchodów znalazł się również zlot harcerski, w którym wezmą udział organizacje harcerskie, także z zagranicy. 1 sierpnia, w godzinę "W", harcerze i wolontariusze rozdadzą warszawiakom wpinki z symbolem Polski Walczącej.

W dniach 1-5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć spektakl Król Lear w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej.

5 sierpnia ulicami Warszawy, kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, przejdzie Marsz Pamięciupamiętniający mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania. Marsz zakończy zapalenie zniczy na wystawie Zachowajmy ich w pamięci poświęconej ofiarom cywilnym Powstania.

Podczas konferencji o swojej płycie For Warsaw With Love, która została nagrana w ramach cyklu Pamiętamy’44 i obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego opowiedział jazzman Michał Urbaniak.

Uważam, że na tej płycie coś ciekawego znajdzie każdy słuchacz, nie tylko fani rapu. To nie jest płyta trudna, jest emocjonalna, do tego są sample z miasta związane z Warszawą.

Na płycie wystąpili m.in. Marek Pędziwiatr, Mika Urbaniak oraz zagraniczni goście: Marcus Miller, Herbie Hancock, Lenny White, James D-Train Williams, Walter West.

Do wszystkich muzyków wysłałem informację o Powstaniu, by poznali jego historię. Bardzo się nią zainteresowali. Nie ma człowieka na tej płycie, który nie poznał historii Powstania i Warszawy i dlatego wspólnie dedykujemy ją stolicy. 

– dodał Urbaniak.

Płyta ukaże się 26 lipca, jej wydawcą jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Więcej informacji o obchodach 75. rocznicy Powstania Warszawskiego można znaleźć na stronie www.1944.pl. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Rozpoczął się 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Zdjęcie ilustracyjne / youtube.com/print screen

  

Korowód zespołów folklorystycznych reprezentujących regiony górskie z różnych stron świata przeszedł w niedzielę przez zakopiańskie Krupówki, inaugurując 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Grupy m.in. z Węgier, Turcji i Nepalu będą do piątku rywalizowały w Zakopanem o główne trofeum – Złotą Ciupagę.

„Festiwal tak naprawdę ma dwa oblicza, które nawzajem się uzupełniają. Z jednej strony to wspaniałe widowisko i rozrywka, a z drugiej strony kładziemy duży nacisk na walory etnograficzne. Dbamy o zachowanie wypracowanej przez wiele lat formuły konkursowej, o wysoki poziom występów i profesjonalny skład jury. Festiwalowi towarzyszy także konferencja naukowa. Tym razem poświęcona zostanie obrzędowi wesela, który jednocześnie stał się motywem przewodnim całego wydarzenia. Nie zabraknie więc także wspólnej weselnej zabawy” – powiedziała zastępca burmistrza Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Na festiwalowej scenie zlokalizowanej na Równi Krupowej zaprezentują się zespoły z Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji i Nepalu. Do udziału w festiwalu zakwalifikowały się także cztery polskie zespoły - Zespół Regionalny „Śwarni” z Nowego Targu, Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” im. Józefa Szczotki z Milówki, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy i Zespół Regionalny „Skalnik” z Kamionki Wielkiej.

Zespoły będą oceniane przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach - autentycznej, artystycznie opracowanej i stylizowanej.

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszą się co roku przygotowywane Dni Narodowe. W tym roku w wiosce festiwalowej swoją kulturę zaprezentują zespoły z Macedonii i Ukrainy. Ciekawie zapowiada się też środowy koncert zatytułowany „Muzyka Łuku Karpat”, który w tym roku zabierze widzów w muzyczną podróż po Karpatach śladem weselnych nut, a dodatkową atrakcją będzie pokaz góralskiej mody ślubnej.

Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa owczarków podhalańskich, kiermasz sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, konkurs kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki.

Codziennie w wiosce festiwalowej będzie działać także Jarmark Świętej Cecylii, podczas którego zaprezentuje się ponad 40. twórców instrumentów muzycznych z całej Polski.

„Będzie tu można spotkać wybitnych twórców, na co dzień działających w zaciszu swoich pracowni. Będzie można nie tylko kupić od nich dzieła ich rąk, ale przede wszystkim, jak na prawdziwą pracownię przystało, przypatrzeć się ich misternej pracy i rozmawiając z twórcami poznać, posłuchać, dotknąć, a nawet zagrać na ponad 100 instrumentach tradycyjnych, lutniczych, rekonstruowanych a także autorskich. W pracowni zostaną zaprezentowane dudy, fujary, gwizdki, okaryny, skrzypce, piszczałki, wiolonczele, basy, dwojnice, kantele, fidel, citola, nyckelharpa, lira korbowa, suka biłgorajska, chordofon płocki, viola da gamba, złóbcoki, skrzypce, heligonka, akordeon, gitara modułowa i wiele innych”

– wymieniał organizator Piotr Piszczatowski.

Zakopiański festiwal odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl