Program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Budynek muzeum z wieżą z symbolem Polski Walczącej

  

Zależy nam, żeby 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była spotkaniem pokoleń – powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. W programie obchodów znalazły się koncerty, wystawy, spektakl oraz spotkania z powstańcami.

Program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz płytę Michała Urbaniaka For Warsaw With Love wydaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowano w czwartek w Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Zależy nam, żeby 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była spotkaniem pokoleń. Żeby każdy z nas nie tylko zapytał powstańców jak to było 75 lat temu; chcielibyśmy, by usłyszeli pytanie: co jest w życiu najważniejsze? Żebyśmy ich potraktowali jako źródło wartości. Oni są naszymi bohaterami nie tylko z powodu tego, co przeszli podczas okupacji i Powstania, ale też dlatego, że do dziś są wyjątkowi. Zapytajmy ich, co jest w życie ważne, istotne, potraktujmy ich jako źródło wartości.

– powiedział podczas konferencji dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

W programie obchodów znalazły m.in. koncerty, wystawy, spektakl teatralny, gra miejska. Będzie można również spotkać się z powstańcami.

Wśród najważniejszych wydarzeń wskazał spotkanie powstańców z prezydentem RP Andrzejem Dudą, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz harcerzami i wolontariuszami. Do spotkania dojdzie 30 lipca.

Obchody rozpoczną się 26 lipca wystawą Utrwalone – Miasto, wojna, miłość. Warszawskie fotografie Tadeusza Bukowskiego z lat 1935–1955 w warszawskim Fotoplastikonie.

27 lipca odbędzie się pierwszy koncert w programie obchodów. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpi raper Miuosh z FDG. Orkiestra oraz zaproszeni goście: Wojciech Waglewski, Bela Komoszyńska, Natalia Grosiak, Daria Ryczek i Mateusz Skonieczny. Poza utworami z albumu Miuosha zespół wykona także nowe kompozycje przygotowane specjalnie na obchody.

Na 31 lipca zaplanowano koncert Tak tęsknię, podczas którego wystąpią m.in. Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski i Katarzyna Groniec, a dzień później na placu Piłsudskiego podczas koncertu Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki będzie można, wspólnie z chórem i orkiestrą pod kierownictwem Janusza Stokłosy, zaśpiewać powstańcze piosenki.

W programie obchodów znalazł się również zlot harcerski, w którym wezmą udział organizacje harcerskie, także z zagranicy. 1 sierpnia, w godzinę "W", harcerze i wolontariusze rozdadzą warszawiakom wpinki z symbolem Polski Walczącej.

W dniach 1-5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć spektakl Król Lear w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej.

5 sierpnia ulicami Warszawy, kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, przejdzie Marsz Pamięciupamiętniający mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania. Marsz zakończy zapalenie zniczy na wystawie Zachowajmy ich w pamięci poświęconej ofiarom cywilnym Powstania.

Podczas konferencji o swojej płycie For Warsaw With Love, która została nagrana w ramach cyklu Pamiętamy’44 i obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego opowiedział jazzman Michał Urbaniak.

Uważam, że na tej płycie coś ciekawego znajdzie każdy słuchacz, nie tylko fani rapu. To nie jest płyta trudna, jest emocjonalna, do tego są sample z miasta związane z Warszawą.

Na płycie wystąpili m.in. Marek Pędziwiatr, Mika Urbaniak oraz zagraniczni goście: Marcus Miller, Herbie Hancock, Lenny White, James D-Train Williams, Walter West.

Do wszystkich muzyków wysłałem informację o Powstaniu, by poznali jego historię. Bardzo się nią zainteresowali. Nie ma człowieka na tej płycie, który nie poznał historii Powstania i Warszawy i dlatego wspólnie dedykujemy ją stolicy. 

– dodał Urbaniak.

Płyta ukaże się 26 lipca, jej wydawcą jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Więcej informacji o obchodach 75. rocznicy Powstania Warszawskiego można znaleźć na stronie www.1944.pl. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister Jadwiga Emilewicz specjalnie dla portalu niezalezna.pl: „Staram się twardo stąpać po ziemi”

minister rozwoju Jadwiga Emilewicz / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Maleje bezrobocie, rośnie aktywność na rynku pracy. Wzrastają też zyski przedsiębiorstw. To dobry prognostyk na kolejny rok. Choć na rynkach panuje optymizm, dane gospodarcze w 2019 roku również nie są powodem do niepokoju, w rozmowie z portalem niezalezna.pl minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznaje, że patrzy z optymizmem na dane gospodarcze, jednak zwraca uwagę, że ma świadomość wyzwań, z którymi Polska będzie musiała się zmierzyć w kolejnych latach.

Co aktualne wskaźniki gospodarcze (stopa bezrobocia, poziom PKB itp.) mówią o kondycji polskiej gospodarki?  
Polska gospodarka znajduje się obecnie w bardzo dobrej kondycji. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju w okresie styczeń-wrzesień br., wzrost gospodarczy Polski ukształtował się na poziomie ok. 4,4 proc. rocznie. Głównym motorem napędowym naszego wzrostu gospodarczego pozostaje popyt krajowy.
Optymizmem napawają również wstępne wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL). Potwierdziły one korzystny trend na polskim rynku pracy. Stopa bezrobocia w III kwartale 2019 r. wyniosła 3,1 proc. ludności aktywnej zawodowo, czyli mniej niż w II kwartale br. i w analogicznym okresie poprzedniego roku.  Wówczas wyniosła ona odpowiednio 3,2 proc. i 3,8 proc. Historyczne rekordy bije również stopa bezrobocia rejestrowanego, która według stanu na koniec października br. osiągnęła 5 proc., wobec 5,1 proc. notowanych we wrześniu oraz 5,7 proc. w analogicznym okresie w 2018 r. To wyniki nienotowane od początku transformacji, czyli od 1990 r.

Jak na sytuację na rynku reagują sami przedsiębiorcy, w tym także z branży budowlanej?
Wskaźniki przekładają się na dobre nastroje, jakie panują wśród wielu polskich przedsiębiorców. Po trzech pierwszych kwartałach tego roku ich zysk netto wzrósł o 2,9 proc. w ujęciu rocznym. W przychodach firm zwiększa się też udział eksportu. Rośnie również poziom inwestycji firm. Dane GUS dotyczące np. przedsiębiorstw niefinansowych, które zatrudniają minimum 50 osób, wskazują, że od stycznia do września br. zwiększyły się one o 16 proc. w skali roku, osiągając poziom 104,5 mld zł. O kilka proc. spadła jedynie produkcja sprzedana w sektorze budowlanym. Warto jednak zauważyć, że zgodnie ze wstępnymi danymi GUS w okresie styczeń-październik 2019 r. oddano do użytkowania 164,6 tys. mieszkań, czyli o 10,8 proc. więcej niż przed rokiem. Na koniec października 2019 r. w budowie było ponad 833 tys. mieszkań, czyli o 3,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Nasze analizy znajdują również potwierdzenie w prognozach, jakie docierają do nas z zagranicy. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podniosła niedawno prognozę wzrostu PKB Polski z 4,2 proc. do 4,3 proc. w 2019 r. oraz z 3,5 proc. do 3,8 proc. w 2020 r. Jako minister rozwoju staram się jednak twardo stąpać po ziemi. Wiem, że przed nami jeszcze sporo pracy i wyzwań, z którymi w kolejnych latach będziemy musieli się zmierzyć. Wierzę jednak, że z powodzeniem.

Zmieńmy temat rozmowy. Według rankingu fDi Magazine Katowicka oraz Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna znalazły się w grupie najatrakcyjniejszych stref na świecie (odpowiednio na 2. i 8. pozycji). Za co je wyróżniono i co to oznacza dla ich mieszkańców?
-Tak wysokie pozycje dla naszych SSE w tak prestiżowym rankingu to kolejny dowód na to, że jesteśmy narodem ludzi pracowitych, przedsiębiorczych i kreatywnych oraz otwartych na współpracę z zagranicznym biznesem. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) została doceniona za to, że od początku 2018 r. zrealizowano w niej aż 66 nowych projektów, zaś na nowe inwestycje w różnych sektorach (m.in. motoryzacyjnym, metalurgicznym, chemicznym, tworzyw sztucznych i przetwórstwa spożywczego) przeznaczono przez ten czas aż 1,14 mld euro.
Z kolei Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną doceniono za takie inicjatywy jak akcelerator StartUp Spark 2.0, Strefę RozwoYou czy też za wdrożenie technologii 5G. W ubiegłym roku jedna trzecia projektów inwestycyjnych w ŁSSE pochodziła od firm, które już tam działały i dalej chciały się rozwijać.
Bardzo nas cieszą oba wyróżnienia również dlatego, że w tym roku świętujemy ćwierćwiecze istnienia Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce; od września 2018 r. funkcjonują one w nowej formule - Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Warto również podkreślić, że spośród wszystkich europejskich stref tylko nasze znalazły się w pierwszej dziesiątce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl