Program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Zależy nam, żeby 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była spotkaniem pokoleń – powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. W programie obchodów znalazły się koncerty, wystawy, spektakl oraz spotkania z powstańcami.

Budynek muzeum z wieżą z symbolem Polski Walczącej

Program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz płytę Michała Urbaniaka For Warsaw With Love wydaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowano w czwartek w Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Zależy nam, żeby 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była spotkaniem pokoleń. Żeby każdy z nas nie tylko zapytał powstańców jak to było 75 lat temu; chcielibyśmy, by usłyszeli pytanie: co jest w życiu najważniejsze? Żebyśmy ich potraktowali jako źródło wartości. Oni są naszymi bohaterami nie tylko z powodu tego, co przeszli podczas okupacji i Powstania, ale też dlatego, że do dziś są wyjątkowi. Zapytajmy ich, co jest w życie ważne, istotne, potraktujmy ich jako źródło wartości.

– powiedział podczas konferencji dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

W programie obchodów znalazły m.in. koncerty, wystawy, spektakl teatralny, gra miejska. Będzie można również spotkać się z powstańcami.

Wśród najważniejszych wydarzeń wskazał spotkanie powstańców z prezydentem RP Andrzejem Dudą, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz harcerzami i wolontariuszami. Do spotkania dojdzie 30 lipca.

Obchody rozpoczną się 26 lipca wystawą Utrwalone – Miasto, wojna, miłość. Warszawskie fotografie Tadeusza Bukowskiego z lat 1935–1955 w warszawskim Fotoplastikonie.

27 lipca odbędzie się pierwszy koncert w programie obchodów. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpi raper Miuosh z FDG. Orkiestra oraz zaproszeni goście: Wojciech Waglewski, Bela Komoszyńska, Natalia Grosiak, Daria Ryczek i Mateusz Skonieczny. Poza utworami z albumu Miuosha zespół wykona także nowe kompozycje przygotowane specjalnie na obchody.

Na 31 lipca zaplanowano koncert Tak tęsknię, podczas którego wystąpią m.in. Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski i Katarzyna Groniec, a dzień później na placu Piłsudskiego podczas koncertu Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki będzie można, wspólnie z chórem i orkiestrą pod kierownictwem Janusza Stokłosy, zaśpiewać powstańcze piosenki.

W programie obchodów znalazł się również zlot harcerski, w którym wezmą udział organizacje harcerskie, także z zagranicy. 1 sierpnia, w godzinę "W", harcerze i wolontariusze rozdadzą warszawiakom wpinki z symbolem Polski Walczącej.

W dniach 1-5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć spektakl Król Lear w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej.

5 sierpnia ulicami Warszawy, kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, przejdzie Marsz Pamięciupamiętniający mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania. Marsz zakończy zapalenie zniczy na wystawie Zachowajmy ich w pamięci poświęconej ofiarom cywilnym Powstania.

Podczas konferencji o swojej płycie For Warsaw With Love, która została nagrana w ramach cyklu Pamiętamy’44 i obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego opowiedział jazzman Michał Urbaniak.

Uważam, że na tej płycie coś ciekawego znajdzie każdy słuchacz, nie tylko fani rapu. To nie jest płyta trudna, jest emocjonalna, do tego są sample z miasta związane z Warszawą.

Na płycie wystąpili m.in. Marek Pędziwiatr, Mika Urbaniak oraz zagraniczni goście: Marcus Miller, Herbie Hancock, Lenny White, James D-Train Williams, Walter West.

Do wszystkich muzyków wysłałem informację o Powstaniu, by poznali jego historię. Bardzo się nią zainteresowali. Nie ma człowieka na tej płycie, który nie poznał historii Powstania i Warszawy i dlatego wspólnie dedykujemy ją stolicy. 

– dodał Urbaniak.

Płyta ukaże się 26 lipca, jej wydawcą jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Więcej informacji o obchodach 75. rocznicy Powstania Warszawskiego można znaleźć na stronie www.1944.pl. 

 

 Źródło: pap.pl

 

#75. rocznica Powstania Warszawskiego #Muzeum Powstania Warszawskiego #program obchodów

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo