Polacy zmierzą się ze światową czołówką w Diamentowej Lidze

/ facebook.com/swobodaewa

  

Cała światowa czołówka, w tym dziewięcioro Polaków i dwie biało-czerwone sztafety, w sobotę i niedzielę rywalizować będzie w Londynie w ostatnim w pierwszej części lekkoatletycznego sezonu mityngu Diamentowej Ligi.

Polski kibic po raz pierwszy w tym sezonie będzie miał okazje ujrzeć na bieżni zawsze uśmiechniętą Sofię Ennaoui. Wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 m nie miała jeszcze okazji rywalizować ze względu na kontuzję. Po niej nie ma już śladu, a o formę zadbała w Maroku. To właśnie tam spędziła ostatnie tygodnie, ciężko trenując.

W jakiej jest dyspozycji, sama jeszcze nie wie. Pierwszy start wybrała ambitnie, bo zmierzy się od razu ze światową czołówką. Miejscowi kibice będą w tym biegu dopingować gwiazdę brytyjskiej lekkoatletyki Laurę Muir.

Polka cieszy się, że wystartuje w Diamentowej Lidze

Choć w mityngach pierwsze skrzypce na 800 m grają zazwyczaj zawodnicy z Afryki, to często szyki im próbują zepsuć Polacy - Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. Tak samo będzie w Londynie. Obaj zameldują się na starcie, ale zgodnie też mówią, że najwyższa forma ma przyjść jesienią, na mistrzostwa świata. Na Stadionie Olimpijskim w stolicy Wielkiej Brytanii nie zabraknie lidera światowej listy wyników Nijela Amosa z Botswany. On w tym sezonie osiągnął rewelacyjny czas - 1.41,89.

W Londynie pojawią się gwiazdy lekkoatletyki

Coraz częściej miejsce w Diamentowej Lidze udaje się wywalczyć też Justynie Święty-Ersetic. Specjalistka od jednego okrążenia marzy o złamaniu granicy 50 sekund i coraz śmielej się do tego zbliża. A rywalizacja z najlepszymi może jej w tym tylko pomóc.

Do startu zaproszone zostały też dwie polskie sztafety sprinterskie. Pierwszego dnia zaprezentują się kobiety, drugiego mężczyźni. Obie polskie "drużyny" walczą o jak najlepsze wyniki, by znaleźć się wysoko w rankingu IAAF. To ich jedyna szansa, by wystąpić jesienią w mistrzostwach świata.

W niedzielę oczy biało-czerwonych kibiców będą skierowane na koło i bieżnię. Dyskiem rzucać będą dwukrotny wicemistrz olimpijski Piotr Małachowski i brązowy medalista mistrzostw świata Robert Urbanek. Obaj przechodzą pewnego rodzaju metamorfozę pod okiem swojego niedawnego rywala Gerda Kantera. I na razie ta współpraca wychodzi im na dobre. Wyniki treningowe pokazują, że są w stanie nawiązać rywalizację z najlepszymi. Okazję by to udowodnić będą mieli w Londynie, ale poziom tej konkurencji jest obecnie na bardzo wysokim poziomie.

Piotr Małachowski chce znów walczyć z najlepszymi

Mistrzyni Europy do lat 23 na 100 m Ewa Swoboda będzie miała okazję sprawdzić się teraz z najszybszymi kobietami na świecie. Jak się wygrywa z takimi rywalkami już wie, bo udowodniła to w hali. Ona sama nie narzuca sobie jednak żadnej presji. Bo jak powtarza - swoje w tym sezonie już zrobiła. Na dłuższych dystansach zaprezentują się Renata Pliś (5000 m) i Aneta Lemiesz (800 m). Druga z nich raczej poprowadzi bieg jako tzw. zając.

Zawody Diamentowej Ligi w Londynie to też zakończenie pierwszej części sezonu. Większość lekkoatletów przerywa teraz starty i skupia się na przygotowaniach do mistrzostw świata, które w dniach 27 września - 6 października odbędą się w Dausze. Kolejny mityng z tego cyklu odbędzie się dopiero 18 sierpnia w Birmingham.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Weterani mogą liczyć na pomoc państwa

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Obowiązkiem państwa polskiego jest zapewnienie weteranom właściwego wsparcia – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o weteranach misji wojskowych.

Prezydent podpisał przygotowaną w MON ustawę o weteranach. Nowelizacja, którą poszkodowani żołnierze nazywają "najlepszą regulacją w Europie" wchodzi w życie. Weterani wielokrotnie udowadniali, że są wojownikami. Obowiązkiem Państwa Polskiego jest zapewnienie im właściwego wsparcia

 - napisał Błaszczak w poniedziałek na Twitterze.

Prezydent podpisał nowelizację zwiększającą uprawnienia weteranów misji wojskowych. Zakłada ona m.in. zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów, daje też im np. prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego.

Nowelizacja ustawy o weteranach zakłada zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów. Ci, którzy mają orzeczony ponad 30 proc. uszczerbek na zdrowiu otrzymają kompleksową opiekę medyczną ponad limity określone poprzez NFZ; mają też bezpłatnie otrzymywać leki na schorzenia niezwiązane z urazem doznanym na misji. Zmiany dotyczą także dofinansowania nauki i ulg w przejazdach komunikacją zbiorową.

Nowelizacja zmierza również do podniesienia dodatków dla wszystkich poszkodowanych weteranów; dodatek będzie przysługiwał także weteranom poszkodowanym, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu 1-9 proc. Weteran, który doznał 90 proc. uszczerbku na zdrowiu, ma otrzymywać kwotę odpowiadającą 130 proc. minimalnej emerytury.

Zmiany mają też zapewnić każdemu poszkodowanemu weteranowi prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego i zwolnienie z abonamentu rtv; opłaty za pobyt w Domu Weterana mają wynosić maksymalnie połowę miesięcznego dochodu danej osoby. Wprowadzono także możliwość bezpłatnego udziału w turnusach readaptacyjno-kondycyjnych wraz z pełnoletnim członkiem rodziny, bezpłatny wstęp do państwowych muzeów, samorządowych obiektów sportowych.

Koszt nowych rozwiązań resort obrony oszacował na ok. 12 mln zł rocznie. Status weterana poszkodowanego przysługuje obecnie 857 osobom (wszystkich weteranów jest w Polsce 23 339).

Ustawa o weteranach z 2011 r. wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna. Status weterana przysługuje żołnierzom i pracownikom wojska, żołnierzom i funkcjonariuszom wywiadu i kontrwywiadu, policji, PSP, BOR/SOP oraz Straży Granicznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl