Atrakcje turystyczne Pienin

Zamek w Niedzicy / DzidekLasek

  

Pieniny powstały setki milionów lat temu. Od południa graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim. Pieniny są więc odosobnionym pasem górskim o długości około 35 km i szerokości 6 km. Przełom Dunajca dzieli je na 3 części: Pieniny Spiskie, Pieniny Właściwe, Małe Pieniny.

Pieniny Właściwe mają do zaoferowania swoim turystom najwięcej atrakcji oraz urzekają każdego swoim krajobrazem, bogatą florą i fauną.

W Pienińskim Parku Narodowym możemy podziwiać m.in. 17 gatunków ryb, 10 gatunków płazów, ponad 188 gatunków ptaków – tu uwagę zwraca pomurnik, który pomieszkuje w wapiennych ścianach skalnych. W Parku można spotkać ponad 1500 gatunków chrząszczy, tyle samo motyli oraz ponad 900 błonkówek (mrówek, pszczół czy gąsieniczek). Najliczniejszą grupę stanowią głównie gryzonie, w tym wiewiórki, piżmaki czy orzesznice.

Obszar Pienińskiego Parku Narodowego jest bogaty w roślinność. Występuje tu bowiem około: 1100 gatunków roślin naczyniowych, 400 gatunków glonów, 320 gatunków mchów i wątrobowców, 470 gatunków porostów, 1200 gatunków grzybów.  

W Pieninach dominują głównie lasy jodłowo-bukowe, pola, łąki oraz grunty orne i suche pastwiska. Świat roślin w Pienińskim Parku Narodowym jest więc wyjątkowo bogaty, a zarazem zróżnicowany.

Ciekawostki:
- Pieniny nazywane były dawniej Pioniny od pionowych skał.
- Dlaczego górale na swych kapeluszach mają muszelki? Kiedyś górale spływali Dunajcem aż do morza Bałtyckiego. Na znak i pamiątkę każdej wyprawy dokładali jedną muszelkę, która  oznaczała zaliczoną długą i niebezpieczną wyprawę.
- Spływ Dunajca odbywa się na łodziach flisackich, których nie należy mylić z tratwami 
- Trzy Korony w podaniach i dokumentach nazywane były Koroną. Obecna nazwa nie ma uzasadnienia ani w tradycji, ani w kształcie pięciu szczytów.
- Opowieści ludowe głoszą, że w grocie Aksamitówce spoczywa zbójnik Aksamit. W grocie tej, mającej ukryte wejścia chroniła się przed różnymi niebezpieczeństwami miejscowa ludność.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Marzyło im się "świeckie państwo", ale... nie zebrali podpisów! "Być może był to zły moment"

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W maju głośno było o obywatelskim projekcie ustawy "Świeckie Państwo", który promowali lewicowi politycy. Choć Czarzasty, Zandberg czy Mieszkowski dwoili się i troili przed jedną ze stacji metra w Warszawie, to podpisów zebrać się nie udało. "Zabrakło niewiele" - przyznała dziś rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska.

Autorzy projektu chcieli, by Polska była "świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań, urzeczywistniającym zasadę oddzielenia Kościołów i związków wyznaniowych od państwa przy zachowaniu wzajemnej autonomii i niezależności". Głównym punktem miał być zakaz finansowania z budżetu państwa Kościoła Katolickiego i innych związków wyznaniowych.

Obywatelski projekt ustawy "Świeckie państwo", oprócz partii takich jak SLD, Nowoczesna czy Razem, popierali m.in. Obywatele RP, wybrane oddziały Komitetu Obrony Demokracji, Partia Zieloni, Inicjatywa Feministyczna czy Ogólnopolski Strajk Kobiet. To oczywiście tylko część organizacji, które domagały się świeckiego państwa. Gorzej było ze zbiórką podpisów, choć w zbiórkę angażowali się osobiście m.in. Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Mieszkowski i Adrian Zandberg.

- Niestety nie udało się zebrać wystarczającej liczby podpisów pod tym projektem. Zabrakło niewiele, zbiórka toczyła się w trakcie kampanii wyborczej, być może był to zły moment, bo nie było mocy przerobowych ludzkich, żeby zaangażować w zbiórkę podpisów

- powiedziała dziś rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska w rozmowie z RMF FM.

Po czym dodała, że niewykluczone, że lewica pójdzie "na skróty" i złoży ten projekt, jako poselski.

- Możliwe, że taki projekt, albo część tej proponowanej ustawy złożymy, bo są to bardzo ważne kwestie dotyczące finansowania Kościoła Katolickiego i innych związków wyznaniowych w Polsce

- zaznaczyła.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, RMF FM

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl