Atrakcje turystyczne Pienin

Zamek w Niedzicy / DzidekLasek

  

Pieniny powstały setki milionów lat temu. Od południa graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim. Pieniny są więc odosobnionym pasem górskim o długości około 35 km i szerokości 6 km. Przełom Dunajca dzieli je na 3 części: Pieniny Spiskie, Pieniny Właściwe, Małe Pieniny.

Pieniny Właściwe mają do zaoferowania swoim turystom najwięcej atrakcji oraz urzekają każdego swoim krajobrazem, bogatą florą i fauną.

W Pienińskim Parku Narodowym możemy podziwiać m.in. 17 gatunków ryb, 10 gatunków płazów, ponad 188 gatunków ptaków – tu uwagę zwraca pomurnik, który pomieszkuje w wapiennych ścianach skalnych. W Parku można spotkać ponad 1500 gatunków chrząszczy, tyle samo motyli oraz ponad 900 błonkówek (mrówek, pszczół czy gąsieniczek). Najliczniejszą grupę stanowią głównie gryzonie, w tym wiewiórki, piżmaki czy orzesznice.

Obszar Pienińskiego Parku Narodowego jest bogaty w roślinność. Występuje tu bowiem około: 1100 gatunków roślin naczyniowych, 400 gatunków glonów, 320 gatunków mchów i wątrobowców, 470 gatunków porostów, 1200 gatunków grzybów.  

W Pieninach dominują głównie lasy jodłowo-bukowe, pola, łąki oraz grunty orne i suche pastwiska. Świat roślin w Pienińskim Parku Narodowym jest więc wyjątkowo bogaty, a zarazem zróżnicowany.

Ciekawostki:
- Pieniny nazywane były dawniej Pioniny od pionowych skał.
- Dlaczego górale na swych kapeluszach mają muszelki? Kiedyś górale spływali Dunajcem aż do morza Bałtyckiego. Na znak i pamiątkę każdej wyprawy dokładali jedną muszelkę, która  oznaczała zaliczoną długą i niebezpieczną wyprawę.
- Spływ Dunajca odbywa się na łodziach flisackich, których nie należy mylić z tratwami 
- Trzy Korony w podaniach i dokumentach nazywane były Koroną. Obecna nazwa nie ma uzasadnienia ani w tradycji, ani w kształcie pięciu szczytów.
- Opowieści ludowe głoszą, że w grocie Aksamitówce spoczywa zbójnik Aksamit. W grocie tej, mającej ukryte wejścia chroniła się przed różnymi niebezpieczeństwami miejscowa ludność.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezes MPWiK odpiera zarzuty

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

- Nie ukrywaliśmy awarii spalarni osadów w "Czajce", wysłaliśmy w tej sprawie pisemną informację do WIOŚ 26 lutego - podkreśliła na konferencji prasowej prezes MPWiK Renata Tomusiak. Dodała, że to już trzecia awaria tej instalacji.

MPWiK informację o awarii opublikowało wczoraj, Stację termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ) wyłączono na przełomie listopada i grudnia 2018 roku w związku z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni.

Przedsiębiorstwo zaznaczyło, że zdarzenie to nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska, a wyłączenie STUOŚ nie ma wpływu na sprawne funkcjonowanie oczyszczalni "Czajka".

Spółka podkreśliła, że nie ukrywała awarii STUOŚ, a informacje na ten temat zostały przekazane m.in. do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu m.st. Warszawy i burmistrza dzielnicy Białołęka.

"Kłamliwym jest stwierdzenie, że ukrywaliśmy tę awarię. Nie ukrywaliśmy tej awarii, 26 lutego WIOŚ otrzymał od nas pisemną informację n temat tej awarii i dokumenty w tej sprawie - część już zamieściliśmy na naszych stronach. Pismo, które o tym mówi, będzie opublikowane, jeśli już nie jest opublikowane"

- mówiła na konferencji prasowej prezes MPWiK Renata Tomusiak.

Podkreśliła, że spółka wypełniła również "pozostałe obowiązki informacyjne" w tej sprawie.

"Zawiadomiliśmy naszego właściciela i działamy zgodnie z procedurami"

- wskazała.

"To oznacza tyle, że musimy wypełnić wszystkie zobowiązania wynikające z umów gwarancyjnych. Budową STUOŚ zajmowało się konsorcjum, w skład którego wchodził lider, m.in. Veolia. Próbowaliśmy zaraz po tej awarii porozumieć się z Veolią co do naprawy gwarancyjnej, powstał spór, w związku z czym musieliśmy wyłonić firmę, która wykonuje teraz ekspertyzę (...), żeby stwierdzić, jakie są przyczyny"

- mówiła Tomusiak.

Dodała, że nie jest to pierwsza, lecz trzecia awaria tego obiektu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl