Tak doceniają nas na świecie. Polska w elitarnym gronie - jako pierwszy kraj ze wschodniej Europy

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com @Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

  

To kolejny dowód na to, że Polska ma coraz mocniejszą pozycję na świecie. Jako pierwszy kraj z Europy Środkowo-Wschodniej przyjęci zostaliśmy do Rady Rządowej United Nations Global Compact. "Nie było to proste, wymagało dwuletnich wysiłków, ale sądzimy, że pomoże nam to nie tylko w budowaniu silniejszej pozycji naszego kraju, ale przede wszystkim pomoże naszym firmom” - mówi minister Jerzy Kwieciński, który osobiście podpisał porozumienie w Nowym Jorku.

Porozumienie w sprawie przyjęcia do Rady Rządowej United Nations Global Compact podpisali w Nowym Jorku minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz dyrektor wykonawcza United Nations Global Compact (UNGC) Lise Kingo.

Po czasach, kiedy byliśmy zasklepieni w bardzo wąskim gronie tzw. bloku sowieckiego, odzyskaliśmy niepodległość i budujemy swą siłę ekonomiczną. Musimy też budować pozycję międzynarodową poprzez uczestnictwo w bardzo wielu przedsięwzięciach. Nie jest to proste, bo wiele miejsc jest już pozajmowanych, potworzyły się różne kluby i sieci. Nie wszędzie nas witają z otwartymi rękami. Ważne jest, aby to rozumieć”

– powiedział minister Kwieciński.

Jak dodał, wejście do prestiżowej instytucji pokazuje, że Polska ma coraz mocniejszą pozycję. Jest 14. członkiem Rady Rządowej UNGC, pierwszym z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

„Nie było to proste, wymagało dwuletnich wysiłków, ale sądzimy, że pomoże nam to nie tylko w budowaniu silniejszej pozycji naszego kraju, ale przede wszystkim pomoże naszym firmom”

– wyjaśnił Kwieciński.

Za najbardziej praktyczny skutek przystąpienia Polski do Rady Rządowej UNGC uznał możliwość wykorzystania środków, jakimi dysponuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

„Budżet jaki Narody Zjednoczone przeznaczają każdego roku na bardzo różne działania na całym świecie sięga prawie 19 miliardów dolarów i z roku na rok rośnie. Jest realizowany przez 40 różnych agencji ONZ, ale jakby kluczową dla firm jest United Nations Global Compact”

– podkreślił minister Kwieciński.

Global Compact to sieć ONZ, która zrzesza blisko 10 tysięcy firm z ponad 160 krajów z całego świata. Zachęca je do wdrożenia celów zrównoważonego rozwoju poprzez zaangażowanie biznesu i implementację 10 Zasad UNGC.

Kingo określiła podpisanie porozumienia w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP w Nowym Jorku bardzo znaczącym wydarzeniem, ponieważ Polska staje się pierwszym rządowym członkiem Rady w Europie Wschodniej.

„Stanowi to mocny sygnał, że Polska jest zdeterminowana pomóc zaangażować firmy w kraju w odpowiedzialny biznes oparty na globalnych zasadach”

– powiedziała dyrektor.

Wskazała, że UNGC pragnie mobilizować firmy we wszystkich regionach świata. Przykład Polski potraktowała na jaki dowód zaangażowanie Europy Wschodniej w zrównoważony rozwój.

„Mamy nadzieję, że także inne rządy Europy Wschodniej przyłączą się do nas, do United Nations Global Compact. To jest naprawdę ważne, aby firmy widziały, że rządy są zaangażowane w UN Global Compact”

– oceniła.

W skład Rady Rządowej UNGC wchodzą m.in. Chiny, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus w Gruzji; zakażony przybył z Iranu

Tbilisi, Gruzja / pixabay.com

  

Lekarze w Gruzji zdiagnozowali u obywatela tego kraju pierwszy przypadek nowego koronawirusa - poinformowała w środę na specjalnym briefingu gruzińska minister zdrowia Ekaterine Tikaradze.

Wirusa wykryto u Gruzina, który wrócił do kraju z Iranu przez Azerbejdżan. Pacjenta przewieziono z granicy do szpitala zakaźnego

- dodała minister.

Tikaradze oświadczyła, że nie ma powodu do paniki, pacjent znajduje się w izolatce i prawdopodobieństwo dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa jest minimalne.

Jak zauważył dyrektor Krajowego Centrum Kontroli Zachorowań Amiran Gamkrelidze, zakażony mężczyzna praktycznie nie był w kraju, gdyż był przewieziony do szpitala bezpośrednio z gruzińsko-azerbejdżańskiej granicy. Wszyscy ludzie, którzy mieli z nim kontakt, zostali poddani kwarantannie w Azerbejdżanie.

W związku z pierwszym przypadkiem zakażenia koronawirusem premier Gruzji Giorgi Gacharia podjął decyzję, aby na dwa tygodnie wprowadzić ograniczenia w powietrznym i drogowym ruchu z Iranem. W tym kraju 19 osób zmarło z powodu koronawirusa wywołującego niebezpieczne dla życia zapalenie płuc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts