W ramach dziękczynienia na Mszy św. pielgrzymi uczcili Powstańców Warszawskich. Wiersz im poświęcony odczytał Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Niezłomnych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Bezpośrednio po zakończeniu eucharystii pątnicy wyruszyli na kolejny dzień wędrowania do Matki Miłosierdzia. Tym razem mieli przed sobą do pokonania 24 kilometry. Gościliśmy dzisiaj na szlaku s. Annę Mroczek ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów z Nowej Wilejki. Podczas konferencji we wszystkich grupach opowiadała o charyzmacie swojej rodziny zakonnej, także o nowym dziele, jaki od jesieni siostry rozpoczynają w Nowej Wilejce, mianowicie Centrum Kształcenia Rodziny.

Większość dnia maszerowaliśmy przez piękne pola i lasy, więc w kwestiach żywieniowych liczyć musieliśmy na własne zapasy. W tym miejscu warto wspomnieć, że salezjańska pielgrzymka posiada sprawnie funkcjonującą kuchnię pielgrzymkową. Uczestnicy naszych rekolekcji w drodze otrzymują codziennie ciepła zupę, przygotowaną w kotłach, zaś rano i wieczorem zwykłą i miętową herbatę, wrzątek oraz chleb. Szefową kuchni od wielu lat jest Bożena Kamińska z Suwałk. Posiłki przygotowują pielgrzymi, którzy zgłosili się wcześniej do tej służby. Wspierają ich także w razie bieżących potrzeb inni ochotnicy.

Na ostatnim etapie tuż przed Mereczem (Merkine) pielgrzymka przekroczyła Niemen. Baza noclegowa została zorganizowana w jednej z miejscowych szkół. Jutro pielgrzymi dotrą do Oran (Vareny), a więc do granic dawnej II Rzeczypospolitej. Kolejne dni spędzimy już wśród naszych rodaków na Wileńszczyźnie. Dziękujemy za intencje przesyłane w komentarzach pod naszymi relacjami, także w mediach społecznościowych. Wszystkie włączamy w nasza pielgrzymkową modlitwę. Oczywiście naszych czytelników zapraszamy na kolejne relacje z trasy Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy organizowanej przez salezjanów.