Debaty nad 500+ dla niepełnosprawnych

  

Rządowy projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji został ponownie skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny. Posiedzenie komisji w tej sprawie zaplanowano na dziś na godzinę 19.

Dziś po południu zakończyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zakłada on wprowadzenie comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

W związku z poprawkami zgłoszonymi przez posłów opozycji, projekt został ponownie skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny. Poprawki dotyczą m.in. zmiany minimalnej kwoty kryterium dochodowego. Posiedzenie komisji w tej sprawie zaplanowano na dziś na godz. 19.

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji odbyło się na posiedzeniu plenarnym w środę. Projekt ustawy odesłany został do komisji, która poparła go jednogłośnie.

Projekt ten przewiduje, że świadczenie w wysokości 500 zł będzie przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo do świadczenia (np. emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego), ale ze względu na niską wysokość, świadczenie to może nie wystarczać na zaspokojenie wzmożonych potrzeb życiowych, a w szczególności tych wynikających z naruszenia sprawności organizmu, na skutek którego osoby te potrzebują opieki i wsparcia w codziennym życiu.

Wprowadzenie nowego comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju. Premier Mateusz Morawiecki jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i fundusz solidarnościowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polska wygrała z Komisją Europejską ws. gazociągu OPAL. KE nie odwoła się od orzeczenia sądu

/ By 52655f, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56578218

  

- Komisja Europejska nie będzie odwoływała się od wrześniowego orzeczenia sądu Unii Europejskiej w sprawie Gazociągu OPAL - poinformowało PAP unijne źródło. Czas na zgłoszenie apelacji mija dzisiaj.

Sąd Unii Europejskiej zakwestionował we wrześniu decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku w sprawie wykorzystania gazociągu OPAL, czyli lądowej odnogi gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Decyzja sądu była zgodna z pozwem, który przeciwko decyzji Komisji Europejskiej złożył polski rząd i spółka PGNiG.

[polecam:https://niezalezna.pl/290547-koniec-zaleznosci-od-rosji-jestesmy-na-dobrej-drodze-by-uniezaleznic-sie-od-dostaw-ich-gazu]

W 2016 roku Komisja Europejska zgodziła się na rozszerzenie wykorzystywania OPAL-u przez rosyjski koncern Gazprom, który dotąd miał prawo do wykorzystania połowy mocy gazociągu. Polska sprzeciwiła się takiemu rozszerzeniu, argumentując, że postanowienie Komisja Europejska jest niekorzystne dla jej bezpieczeństwa energetycznego.

[polecam:https://niezalezna.pl/288073-gazprom-zmniejszyl-dostawy-przez-gazociag-opal]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl