Narasta konflikt we włoskiej koalicji rządzącej. W tle - sprawa wyboru von der Leyen

Matteo Salvini i Luigi Di Maio / Matteo Salvini - U.S. Army photo by Elizabeth Fraser /Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80173102; Luigi Di Maio - By Grillinobeach - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67140332; w tle

  

Nasila się konflikt we włoskiej koalicji rządowej Ligi i Ruch Pięciu Gwiazd. Do eskalacji doszło w wyniku rozłamu podczas głosowania w Parlamencie Europejskim nad kandydaturą Ursuli von der Leyen na szefową KE. Eurodeputowani Ruchu byli za, Ligi - przeciw.

Lider Ligi, wicepremier Matteo Salvini zarzucił dzisiaj Ruchowi "zdradę" wyborców i zawarcie sojuszu z centrolewicową opozycyjną Partią Demokratyczną na forum UE. Tak zinterpretował udzielenie poparcia von der Leyen.

- Po tym rządzie są tylko wybory

 - oświadczył dzisiaj Salvini odnosząc się do napięć w działającej od ponad roku koalicji i możliwości kryzysu rządowego. Następnie szef MSW podkreślił, że "gwarantem" demokracji pozostaje prezydent Sergio Mattarella, do którego należy decyzja, co zrobić w przypadku kryzysu. Przywódca Ligi wyraził opinię, że "nie zajdzie się daleko" w klimacie "obelg i polemik".

Lider Ruchu, wicepremier Luigi Di Maio, który w wywiadzie prasowym w czwartek zapewnił, że nie ma i nie będzie kryzysu rządowego i zarazem ocenił, że jego formacja jest stale atakowana przez koalicjanta, stwierdził następnie: "Dostaliśmy ciosy w plecy".

- Obelgi i kłamstwa wypowiedziane w ciągu ostatnich 48 godzin pod adresem Ruchu 5 Gwiazd, a także moim, nie mają precedensu

 - ocenił Di Maio, cytowany przez Ansę. Zarzucił Lidze dyskredytowanie Ruchu.

- To, co się stało, to coś bardzo poważnego

 - powiedział Di Maio. Jego zdaniem Liga chce zawrzeć ponownie sojusz z Forza Italia Silvio Berlusconiego. "Jeśli tak jest, niech to powie jasno, niech powie to Włochom. Niech powie prawdę tym, którzy na nią głosowali" - dodał podczas spotkania z parlamentarzystami Ruchu.

Po kilku godzinach ostrej wymiany zdań, Salvini ogłosił, że nie weźmie udziału w piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Dodatkowym powodem kolejnego w ostatnich miesiącach konfliktu koalicjantów jest badana obecnie przez prokuraturę sprawa domniemanego finansowania Ligi przez Rosjan. Ruch Pięciu Gwiazd domaga się, aby Salvini wyjaśnił tę sprawę w parlamencie. Gotowość złożenia wyjaśnień w tej sprawie wyraził premier Giuseppe Conte. Został zaproszony do Senatu na 24 lipca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kokaina w skrzyniach z bananami

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Blisko 76 kg kokainy o wartości około 5 mln lewów (2,5 mln euro) odkryła bułgarska policja w dużej partii bananów z Ekwadoru. Kontenery z podejrzanym ładunkiem przybyły do portu w Burgas pod koniec lipca i miały trafić do magazynu owoców i warzyw.

Statek handlowy przybył do portu Burgas z Ekwadoru, po drodze zatrzymywał się we Włoszech. Na jego pokładzie było 19 kontenerów z bananami, ułożonych w 20 tys. kartonowych pudeł.

Narkotyki znaleziono w czterech z nich przed transportem do magazynów. Wcześniej 3 tys. pudeł przetransportowano do Rumunii. Nie wiadomo, czy w nich były tylko banany.

Przedstawiciel policji w Burgas poinformował, że obecnie trwa kontrola wszystkich czterech krajowych magazynów należących do importera.

Według prokuratury szacunkowa wartość przejętej kokainy wynosi 5 mln lewów, ale po podzieleniu na mniejsze dawki w celu sprzedaży na ulicy wartość byłaby o wiele wyższa. W sprawie prowadzone jest dochodzenie, ale dotąd nie ma zatrzymanych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl