Płażyński: "Władze Gdańska wydają publiczne środki na prywatne biznesy”. Jest pytanie o dotację

zdjęcie ilustracyjne / jenszhonk CC0

  

- Władze Gdańska wydają publiczne środki, publiczne pieniądze na prywatne biznesy. I na to naszej zgody być nie może – powiedział dziś na konferencji prasowej przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska Kacper Płażyński. Klub zarzuca władzom Gdańskiego Ośrodkowi Sportu, miejskiej instytucji, bezprawne wydanie 17 tys. zł na organizację części komercyjnych zawodów sportowych.

Jak podkreślił Płażyński, GOS ogłosił przetarg na zabezpieczenie ratownicze uczestników imprezy Sailfish Open Water Gdańsk. Zawody te były skierowane m.in. dla triathlonistów i odbyły się w czerwcu na plaży w Gdańsku-Stogach. - GOS ogłosił ten przetarg mimo tego, że był jedynie partnerem tej imprezy i udzielał tylko patronatu tej imprezie. GOS nie był organizatorem tej imprezy - mówił Płażyński.

Dodał, że statut GOS zabrania dotowania w przypadku, gdy nie jest organizatorem imprezy.

 - Nie może być tak, że w Gdańsku pisze się przetargi na rzecz prywatnych podmiotów mimo tego, że nie ma się do tego umocowania – ocenił radny. - Wedle naszej najlepszej wiedzy i według naszych informatorów, którzy są przedsiębiorcami, to jest złamanie prawa. Liczymy tutaj na szybką reakcję władz Gdańska

– zaapelował samorządowiec. Poinformował też, że klub PiS złożył dziś interpelację do władz miasta.

Płażyński nie chciał podać nazwy firmy, która miała zyskać na dotacji GOS, choć znajduje się ona w materiałach przesłanych dziennikarzom mailem przez klub PiS.

- Ona skorzystała z pewnej pomocy miasta Gdańska, ale nie wiemy, na ile była świadoma tego, że Gdański Ośrodek Sportu zachowuje się w ten, a nie inny sposób. Tutaj jednak decyzje podejmował GOS i on jest odpowiedzialny za to, co się wydarzyło

– zaznaczył polityk PiS.

Radny PiS Andrzej Skiba dodał, że udział w tym wydarzeniu sportowym był płatny. - A zatem podmiot, który organizował to wydarzenie, robił to – co jest normalne w gospodarce rynkowej - dla zysku. Pytanie brzmi, dlaczego wykorzystano miejskie środki publiczne do dotowania prywatnego biznesu – naszym zdaniem w sposób niezgodny z prawem – zaznaczył Skiba.

Płażyński pytany, czy PiS podejmie w tej sprawie kroki prawne odparł: - Decyzje w tym zakresie zostaną podjęte po tym, jak otrzymamy odpowiedź na interpelację. (...) Szczerze mówiąc zawsze mnie dziwią te pytania, czy my będziemy składać zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Opisaliśmy tę sprawę w interpelacji i liczymy na to, że gdy władze się z nią zapoznają, to same zgłoszą to do organów ścigania. Bo wydaje się nam, że odpowiedzialna władza tak właśnie powinna się zachowywać – zaznaczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Twitter zawiesił 10 tys. kont z dezinformacją

zdjęcie ilustracyjne / edar CC0

  

Twitter zawiesił ponad 10 tys. kont z sześciu krajów (ZAE, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Chin, Ekwadoru i Hiszpanii), które angażowały się w dezinformację i pogłębianie podziałów w dyskusjach na wrażliwe tematy polityczne.

Platforma należąca do firmy zarządzanej przez Jacka Dorseya podjęła działania względem 267 kont, które były wykorzystywane w ramach skoordynowanych działań z Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Operacje informacyjne realizowane z ich pomocą wymierzone były w Katar oraz inne kraje, m.in. Iran. Profile rozpowszechniały również przekaz propagandowy wspierający rząd Arabii Saudyjskiej - donosi w piątek serwis Tech Crunch.

Według Twittera wszystkie te konta mogły być powiązane z aktywnością firmy technologicznej DotDev, której profil również został odcięty od możliwości korzystania z platformy.

Oddzielna grupa 4258 kont działających z terytorium Arabii Saudyjskiej kierowała przekaz mający oddziaływać przede wszystkim na użytkowników z Kataru i Jemenu. Według przedstawicieli serwisu Jacka Dorseya cytowanych przez TC „konta te często posługiwały się fałszywymi danymi osobowymi i zamieszczały wpisy na temat lokalnych spraw politycznych, takich jak wojna domowa w Jemenie”.

Jedynie sześć kont z grupy zablokowanych profili pochodziło z samej Arabii Saudyjskiej. Wszystkie powiązane były z rządem tego kraju oraz kontrolowanym przez władze aparatem medialnym. Profile te „angażowały się w skoordynowane działania na rzecz upowszechniania przekazu korzystnego dla saudyjskiego rządu, a także przedstawiały się jako należące do dziennikarzy czy związane z mediami” - poinformował Twitter.

W Hiszpanii na platformie zawieszono 259 kont, które związane były z partią polityczną Partido Popular założoną przez byłego frankistowskiego ministra zaangażowanego w kilka skandali korupcyjnych. Konta były wykorzystywane do pozorowania większego zaangażowania w sprawy PP w internecie. Według Twittera były aktywne jedynie przez krótki czas.

1019 usuniętych kont powiązano z Ekwadorem. Były one zaangażowane w działania na rzecz partii PAIS Alliance i rozpowszechniały treści na temat administracji prezydenta Moreno, szczególny nacisk kładąc na tematykę wolności słowa, technologii i rządowej cenzury - poinformowali przedstawiciele amerykańskiej platformy internetowej.

Twitter zawiesił również 4302 konta działające z terytorium Chin. Miały one pogłębiać podziały społeczne w dyskusjach na temat protestów w Hongkongu. Dla porównania, w sierpniu platforma usunęła 200 tys. kont angażujących się w tego typu działania związane z trwającymi od czerwca demonstracjami.

Usunięte z serwisu materiały zostały umieszczone przez Twittera w specjalnym archiwum danych dla naukowców i badaczy, którzy mogą uzyskać do niego dostęp celem prowadzenia prac m.in. w zakresie analizy zjawiska dezinformacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl