Za popularną aplikacją może czaić się zagrożenie? Ministerstwo wkracza do akcji

Aplikacja FaceApp w ostatnich dniach bije rekordy popularności. Eksperci ostrzegają jednak, że pod pozorem zabawy w "postarzenie" zdjęć czaić może się duże niebezpieczeństwo. Chodzi przede wszystkim o ochronę prywatności. Sprawą postanowiło zająć się polskie Ministerstwo Cyfryzacji i zapowiada przeprowadzenie odpowiedniej analizy.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/CC0/TeroVesalainen

- Od kilku dni, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie media społecznościowe zalewa fala zmodyfikowanych, "postarzonych" zdjęć użytkowników. Różni eksperci wskazują na możliwe ryzyka związane z nieodpowiednią ochroną prywatności użytkowników

 - podało ministerstwo podczas dzisiejszej konferencji.

Zapewniono, że sprawa będzie przedmiotem analizy, którą przeprowadzi Departament Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji.

- Na podstawie jej wyników zapadnie decyzja o ewentualnych dalszych krokach

- zaznaczono.

Ponadto resort wskazał, że dodatkową kwestię analizuje CSIRT NASK, czyli zespół monitorujący polską cyberprzestrzeń, reagujący na incydenty. Jego rolą jest sprawdzenie aplikacji pod kątem bezpieczeństwa informacji – m.in. ustalenie, gdzie trafiają dane użytkowników. Jej wyniki powinniśmy poznać niebawem.

Podkreślono, że eksperci CSIRT NASK na bieżąco analizują pod kątem bezpieczeństwa, np. danych czy informacji dostępne aplikacje mobilne kierowane do dzieci i młodzieży.

- W zależności od wniosków podejmiemy decyzję o ewentualnych dalszych działaniach

 – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Nie chcemy utrudniać życia użytkownikom. Chcemy ich przede wszystkim edukować i uświadamiać im, że czasem na pozór błaha zabawa, może mieć poważne skutki. Dlatego uruchomimy też specjalny punkt konsultacyjny. Chcemy, aby takie punkty konsultacyjne pojawiły się w całym kraju. Pracujemy nad tym

- dodał.

Poinformował, że MC planuje kampanię edukacyjno-informacyjną poświęconą bezpieczeństwu w sieci.

Resort tłumaczy, że każdy kto będzie miał wątpliwości ws. bezpieczeństwa aplikacji będzie mógł zapytać ekspertów NASK, czy jego obawy są słuszne, zgłaszając je zespołom CERT Polska (incydent.cert.pl) lub Dyżurnet (dyzurnet@dyzurnet.pl).

Ministerstwo przypomina, by sprawdzać m.in., czy zainstalowane aplikacje są bezpiecznie skonfigurowane i chronią prywatność użytkownika, a także, by pobierać aplikacje z zaufanych i bezpiecznych źródeł oraz usuwać aplikacje, z których się nie korzysta.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#cyberbezpieczeństwo #FaceApp #Ministerstwo Cyfryzacji

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo