Nowy Parlament Europejski ostro gromi Rosję. Ta rezolucja nie spodoba się na Kremlu!

Władimir Putin / kremlin.ru

  

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu z inicjatywy Anny Fotygi odbyła się debata na temat praw człowieka w Rosji oraz sytuacji ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych przez Kreml. Przyjęta została równiez krytyczna wobec Rosji rezolucja. Koordynator spraw zagranicznych grupy EKR Anna Fotyga wyraziła satysfakcję, że Parlament Europejski nowej kadencji podtrzymał swoją realistyczną ocenę rosyjskiej polityki praw człowieka wobec własnego społeczeństwa jak również i innych narodów i grup etnicznych. Była szefowa polskiej dyplomacji poinformowała również o szczegółach przyjętej dziś rezolucji.

Sytuacja stała się szczególnie poważna po nielegalnej aneksji Krymu i agresji na wschodnią Ukrainę.
-mówiła koordynator spraw zagranicznych grupy EKR.

Anna Fotyga wskazała, iż społeczeństwo ukraińskie z uwagą śledzi dzisiejsze obrady Parlamentu, co wpływa na jego stosunek do Europy.

Pozostajemy wyraziści i konsekwentni.
- mówiła Fotyga wskazując, iż rezolucja zawiera pełną listę więźniów politycznych.

Była szefowa polskiej dyplomacji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego ponowiła apel o ich natychmiastowe uwolnienie oraz potępiła działania i opresje wobec okupowanych narodów, w szczególności Tatarów krymskich.

Cieszę się, że rezolucja została uchwalona podczas pierwszej roboczej sesji Parlamentu. Ten fakt, jak i przebieg negocjacji nad wspólnym tekstem, dają satysfakcję i pokazują, że kwestia rosyjskiej agresji pozostanie wysoko na agendzie nowego Parlamentu.
- ocenia Anna Fotyga, współautorka przyjętej dzisiaj rezolucji.


W przyjętym dokumencie  Parlament Europejski ponowił swoje zdecydowane i klarowne stanowisko wspierania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, w tym nieuznawania nielegalnie anektowanego Krymu oraz wezwał Federację Rosyjską do pełnego wdrożenia rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ: z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy oraz z dnia 19 grudnia 2016 r. w sprawie sytuacji praw człowieka w Republice Autonomicznej Krymu i w Sewastopolu (Ukraina).  Europosłowie podkreślili, że przejście Rosji do rządów autorytarnych wywarło negatywny wpływ na stosunki między UE a Rosją oraz na stabilność w Europie i na świecie.

W rezolucji zaznaczono, że od początku czerwca 2018 r. ponad 70 obywateli Ukrainy zostało zatrzymanych z powodów politycznych w różnych regionach Federacji Rosyjskiej i na okupowanym Krymie, wymieniając wszystkie znane nazwiska więźniów politycznych i żądając ich uwolnienia.

Dodatkowo europosłowie wskazali, iż siły separatystyczne wspierane przez Rosję przetrzymują w regionie Donbasu co najmniej 130 ukraińskich więźniów, w tym co najmniej 25 żołnierzy, wzywając Rosję do opublikowania pełnej listy więźniów przetrzymywanych na okupowanych terytoriach ukraińskich w Donbasie i Ługańsku oraz do ułatwienia im kontaktów z rodzinami i prawnikami.

Parlament odniósł się także do przeprowadzonych w ostatnich tygodniach przez Rosję na okupowanym Krymie rewizji 26 domów, a następnie aresztowania 24 osób, z których większość to działacze rdzennych Tatarów krymskich, którym obecnie grozi nielegalne pozbawienie wolności do 20 lat. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. co najmniej 37 obywateli Ukrainy zostało bezprawnie aresztowanych przez Rosję na nielegalnie okupowanym Krymie, a prawie wszyscy z nich są przedstawicielami rdzennych Tatarów krymskich. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, EKR

Tagi

Wczytuję komentarze...


Tygrysica z nowojorskiego zoo zakażona SARS-CoV-2. Wirusem mogą zarazić się również inne zwierzęta

zdjęcie ilustracyjne / By Ltshears - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32481528

  

W nowojorskim ogrodzie zoologicznym stwierdzono, że mieszkająca tam tygrysica Nadia jest zakażona koronawirusem - tak wynika z przeprowadzonego u zwierzęcia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. - O ile wiemy, po raz pierwszy (dzikie) zwierzę nabyło Covid-19 od człowieka (...) To jedyne wytłumaczenie, jakie ma sens - powiedział Paul Calle, główny lekarz weterynarii w ogrodzie zoologicznym w nowojorskiej dzielnicy Bronx.

Zoo na Bronksie od trzech tygodni jest zamknięte dla zwiedzających. Przypuszcza się, że Nadię zainfekował jej opiekun, który jednak nie miał objawów choroby.

Pracownicy zoo zauważyli u 4-letniej samicy tygrysa malajskiego suchy kaszel. Poddana testowi na SARS-Cov-2 uzyskała wynik pozytywny.

Test przeprowadzono po tym jak Nadia, a także pięć innych tygrysów i lwów w zoo zaczęło wykazywać objawy choroby układu oddechowego. Jednak dotychczas koronawirusa nie wykryto u innych zwierząt w tym zoo.

- Chociaż (u zwierząt) zaobserwowano pewien spadek apetytu, koty w naszym zoo dobrze sobie radzą pod opieką weterynaryjną

– stwierdza oświadczenie wydane przez ogród zoologiczny. [polecam:https://niezalezna.pl/315959-uwaga-koronawirus-zabija-nie-tylko-ludzi-mowi-sie-o-niespodziewanej-ofierze-epidemii]

Ponieważ różne gatunki mogą inaczej reagować na nowe infekcje, nie wiadomo, jak COVID-19 rozwinie się u dużych kotów. Przedstawiciele zoo zapewniają, że będą wciąż uważnie je monitorować. Przewidują pełne wyleczenie zwierząt.

Jak powiedział prof. Michael Speidel, emerytowany naukowiec Uniwersytetu Harvarda w Bostonie, który zajmował się m.in. badaniami nad wirusami, nie zdziwiła go informacja o zarażeniu się dużego kota w ogrodzie zoologicznym w Nowym Jorku.

- Najnowsze badania chińskich naukowców wykazały, że COVID-19 mogą zarazić się krowy, koty, bizony, psy, kozy, owce, gołębie, a także świnie

 - tłumaczył.

Obecność SARS-CoV-2 odnotowano także m.in. u owczarka niemieckiego w Hongkongu i kota domowego w Belgii.

Amerykański resort rolnictwa zaleca wszystkim chorym na koronawirusa ograniczenie kontaktów ze zwierzętami, w tym także z domowymi. Należy ich unikać do czasu uzyskania dodatkowych informacji na temat wirusa.

Wcześniej ministerstwo oraz amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom informowały, że nie ma dowodów na to, iż zwierzęta mogą przenosić nowego koronawirusa na człowieka. Uważa się, że SARS-Cov-2 zakażający ludzi prawdopodobnie rozwinął się z bardzo blisko spokrewnionego koronawirusa wykrytego u nietoperzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts