Nowy Parlament Europejski ostro gromi Rosję. Ta rezolucja nie spodoba się na Kremlu!

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu z inicjatywy Anny Fotygi odbyła się debata na temat praw człowieka w Rosji oraz sytuacji ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych przez Kreml. Przyjęta została równiez krytyczna wobec Rosji rezolucja. Koordynator spraw zagranicznych grupy EKR Anna Fotyga wyraziła satysfakcję, że Parlament Europejski nowej kadencji podtrzymał swoją realistyczną ocenę rosyjskiej polityki praw człowieka wobec własnego społeczeństwa jak również i innych narodów i grup etnicznych. Była szefowa polskiej dyplomacji poinformowała również o szczegółach przyjętej dziś rezolucji.

Władimir Putin
kremlin.ru

Sytuacja stała się szczególnie poważna po nielegalnej aneksji Krymu i agresji na wschodnią Ukrainę.
-mówiła koordynator spraw zagranicznych grupy EKR.

Anna Fotyga wskazała, iż społeczeństwo ukraińskie z uwagą śledzi dzisiejsze obrady Parlamentu, co wpływa na jego stosunek do Europy.

Pozostajemy wyraziści i konsekwentni.
- mówiła Fotyga wskazując, iż rezolucja zawiera pełną listę więźniów politycznych.

Była szefowa polskiej dyplomacji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego ponowiła apel o ich natychmiastowe uwolnienie oraz potępiła działania i opresje wobec okupowanych narodów, w szczególności Tatarów krymskich.

Cieszę się, że rezolucja została uchwalona podczas pierwszej roboczej sesji Parlamentu. Ten fakt, jak i przebieg negocjacji nad wspólnym tekstem, dają satysfakcję i pokazują, że kwestia rosyjskiej agresji pozostanie wysoko na agendzie nowego Parlamentu.
- ocenia Anna Fotyga, współautorka przyjętej dzisiaj rezolucji.


W przyjętym dokumencie  Parlament Europejski ponowił swoje zdecydowane i klarowne stanowisko wspierania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, w tym nieuznawania nielegalnie anektowanego Krymu oraz wezwał Federację Rosyjską do pełnego wdrożenia rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ: z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy oraz z dnia 19 grudnia 2016 r. w sprawie sytuacji praw człowieka w Republice Autonomicznej Krymu i w Sewastopolu (Ukraina).  Europosłowie podkreślili, że przejście Rosji do rządów autorytarnych wywarło negatywny wpływ na stosunki między UE a Rosją oraz na stabilność w Europie i na świecie.

W rezolucji zaznaczono, że od początku czerwca 2018 r. ponad 70 obywateli Ukrainy zostało zatrzymanych z powodów politycznych w różnych regionach Federacji Rosyjskiej i na okupowanym Krymie, wymieniając wszystkie znane nazwiska więźniów politycznych i żądając ich uwolnienia.

Dodatkowo europosłowie wskazali, iż siły separatystyczne wspierane przez Rosję przetrzymują w regionie Donbasu co najmniej 130 ukraińskich więźniów, w tym co najmniej 25 żołnierzy, wzywając Rosję do opublikowania pełnej listy więźniów przetrzymywanych na okupowanych terytoriach ukraińskich w Donbasie i Ługańsku oraz do ułatwienia im kontaktów z rodzinami i prawnikami.

Parlament odniósł się także do przeprowadzonych w ostatnich tygodniach przez Rosję na okupowanym Krymie rewizji 26 domów, a następnie aresztowania 24 osób, z których większość to działacze rdzennych Tatarów krymskich, którym obecnie grozi nielegalne pozbawienie wolności do 20 lat. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. co najmniej 37 obywateli Ukrainy zostało bezprawnie aresztowanych przez Rosję na nielegalnie okupowanym Krymie, a prawie wszyscy z nich są przedstawicielami rdzennych Tatarów krymskich. 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, EKR

#Parlament Europejski #Rosja #Krym #aneksja Krymu #Ukraina

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo