Do wyborów parlamentarnych idziemy jako Koalicja Obywatelska - nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę; chcemy koalicji demokratów i patriotów.
- oznajmił Grzegorz Schetyna.

Lider Platformy Obywatelskiej uchylił rąbka tajemnicy na temat szczegółów funkcjonowania Koalicji Obywatelskiej w nowej formule.

Podjęliśmy jednogłośną decyzję o formule startu - idziemy jako Koalicja Obywatelska, nie koalicja partii, ale obywateli, ludzi aktywnych, samorządowców. Chcemy koalicji demokratów i patriotów. 20% miejsc na listach przeznaczymy dla ludzi opozycji obywatelskiej i organizacji pozarządowych. Zaprosimy także samorządowców
- mówił lider PO.
 
Schetyna zapowiedział, że formacja chce przedstawić listy wyborcze w przyszły piątek 26 lipca.
 
Ważne jest, żebyśmy w Senacie nie poszli przeciwko sobie i zrobię wszystko, żeby tak się stało.  [...] Jeżeli nie ma zgody, żeby wszystkie partie poszły razem, kończymy z formułą partyjną. Dzisiaj najważniejsze jest dla nas wydobyć energię z obywateli.
- mówił Schetyna.
 
Dostało się także ludowcom. Schetyna odniósł się do odcięcia się PSL od Koalicji Europejskiej.

Decyzja PSL kończy historię formuły Koalicji Europejskiej. Dzisiaj chcemy stworzyć nowy typ koalicji wyborczej. Koalicja Obywatelska to formuła, którą rozszerzamy o samorządowców, społeczników, ekspertów. Nie ma alternatywy dla największej partii opozycyjnej w budowaniu bloku, który ma pokonać PiS. To jest nasza odpowiedzialność, odpowiedzialność Platformy Obywatelskiej.
- mówił Schetyna.