Szef MSZ zadowolony z wyboru szefowej KE

/ flickr.com/European People's Party/CC BY 2.0

  

Przebywający w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wyraził zadowolenie z wyboru dotychczasowej minister obrony Niemiec Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Szef polskiej dyplomacji uzasadnił swoją pozytywną ocenę wyboru niemieckiej polityk na przewodniczącą Komisji Europejskiej m.in. proatlantyckim stanowiskiem von der Leyen.

"Myślę, że ona ma tutaj (w Stanach Zjednoczonych) szereg pozytywów, jeśli chodzi także o relacje transatlantyckie. Jako minister obrony Niemiec opowiadała się za ścisłymi stosunkami transatlantyckimi. To na pewno będzie cieszyć Stany Zjednoczone i nas, bo nam zależy na ścisłych stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi zwłaszcza w dziedzinie obronności. Ona to świetnie rozumie. Oceniamy ją dobrze także z tego względu, że ma podejście koncyliacyjne, niekonfrontacyjne"

 - mówił.

Szef MSZ wskazał, że zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone z "ostrożnym optymizmem" podchodzą "do jej działań na rzecz sformowania przez nią Komisji Europejskiej".

Czaputowicz wyraził ponadto opinię, że dzięki wyborowi von der Leyen na przewodniczącą KE "uniknęliśmy pewnego chaosu".

"Polacy generalnie głosowali >>za<< w Parlamencie Europejskim, oczywiście rząd, premier przecież uczestniczył w Radzie, która zaproponowała, wybrała tę kandydaturę"

- przypomniał szef polskiej dyplomacji.

"Polska pokazała, że konstruktywnie podchodzi do tworzenia instytucji europejskich i że jesteśmy w głównym nurcie (UE)"

- argumentował Czaputowicz w rozmowie z dziennikarzami w kuluarach środowej konferencji amerykańskiej organizacji pozarządowej Rada Atlantycka.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prof. Legutko nie przebiera w słowach. Ostro dostało się ustępującej Komisji Europejskiej!

na zdjęciu Frans Timmermans i Jean-Claude Juncker / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska i Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

W europarlamencie żywiołowo dyskutowano wokół podsumowania dokonań ustępującej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Calaude'a Junckera. Wypowiadający się w imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów europoseł PiS prof. Ryszard Legutko nie zostawił na unijnych komisarzach kończących swoją kadencję suchej nitki.

Legutko zwrócił uwagę, że odchodzącej Komisji Europejskiej można przypisać co prawda kilka zasług.

Podjęto wysiłki na rzecz większej integracji jednolitego rynku, zwiększenia pewności dostaw energii albo inwestycji w gospodarkę.
- powiedział przewodniczący EKR i docenił też plan na rzecz wzmocnienia małych i średnich gospodarstw.
 
Po chwili jednak eurodeputowany PiS zwrócił uwagę, że kadencja Jean-Calaude'a Junckera cechowała się licznymi rozczarowaniami.

Tracimy jedno z największych i najbardziej wpływowych państw członkowskich. To historyczne rozczarowanie.
- oświadczył prof. Legutko.

Polityk odniósł się do bezrefleksyjności Komisji Europejskiej w związku z brexitem.

Oczekiwałem, że taka refleksja nastąpi przed brexitem, a nie kiedy już praktycznie stał się faktem.
- powiedział.
 
Polski polityk stwierdził także, że niestety zamiast potrzebnych analiz, prowadzona jest polityka pogłębiania różnic.

Dostrzegano łamanie prawa w niektórych państwach członkowskich, mimo że nie były one łamane. Jednocześnie Komisja Europejska udawała, że nie widzi karygodnego łamania praw w tych krajach, które rzeczywiście się tego dopuszczały.
- punktował prof. Legutko.

Jako jeden z przejawów braku chęci współpracy z częścią demokratycznie wybranych rządów państw członkowskich przewodniczący EKR wskazał kwestię migracji.

Traktaty wskazują że sprawy migracji pozostają w gestii państw członkowskich. Pomimo tego, narzucono zasady, których kraje w ogóle nie chciały.
- podkreślił.

Eurodeputowany PiS ocenił, że „tak bezwzględna arogancja musiała doprowadzić do podwójnych standardów”.

UE miała służyć zbliżaniu krajów i obywateli, jednak z przykrością muszę stwierdzić, że aktualnie ustępująca Komisja była pierwszą, która oddaliła kraje i obywateli od siebie.
- skwitował polityk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, EKR

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl