Szef MSZ zadowolony z wyboru szefowej KE

/ flickr.com/European People's Party/CC BY 2.0

  

Przebywający w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wyraził zadowolenie z wyboru dotychczasowej minister obrony Niemiec Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Szef polskiej dyplomacji uzasadnił swoją pozytywną ocenę wyboru niemieckiej polityk na przewodniczącą Komisji Europejskiej m.in. proatlantyckim stanowiskiem von der Leyen.

"Myślę, że ona ma tutaj (w Stanach Zjednoczonych) szereg pozytywów, jeśli chodzi także o relacje transatlantyckie. Jako minister obrony Niemiec opowiadała się za ścisłymi stosunkami transatlantyckimi. To na pewno będzie cieszyć Stany Zjednoczone i nas, bo nam zależy na ścisłych stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi zwłaszcza w dziedzinie obronności. Ona to świetnie rozumie. Oceniamy ją dobrze także z tego względu, że ma podejście koncyliacyjne, niekonfrontacyjne"

 - mówił.

Szef MSZ wskazał, że zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone z "ostrożnym optymizmem" podchodzą "do jej działań na rzecz sformowania przez nią Komisji Europejskiej".

Czaputowicz wyraził ponadto opinię, że dzięki wyborowi von der Leyen na przewodniczącą KE "uniknęliśmy pewnego chaosu".

"Polacy generalnie głosowali >>za<< w Parlamencie Europejskim, oczywiście rząd, premier przecież uczestniczył w Radzie, która zaproponowała, wybrała tę kandydaturę"

- przypomniał szef polskiej dyplomacji.

"Polska pokazała, że konstruktywnie podchodzi do tworzenia instytucji europejskich i że jesteśmy w głównym nurcie (UE)"

- argumentował Czaputowicz w rozmowie z dziennikarzami w kuluarach środowej konferencji amerykańskiej organizacji pozarządowej Rada Atlantycka.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Armia ugasi pożar w Amazonii?

pożar w Amazonii / twitter.com/@iaccenters_en

  

Brazylijskie wojsko wyraża gotowość do walki z rekordową liczbą pożarów w Amazonii - poinformował szef armii Edson Leal Pujol. Taką możliwość, w związku z rosnącą presją międzynarodową, rozważa także prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

"Wszyscy, którzy nalegają na ochronę brazylijskiej Amazonii, powinni wiedzieć, że nasi żołnierze zawsze będą czujni i gotowi do obrony i odparcia wszelkiego rodzaju zagrożeń"

- powiedział Pujol w przemówieniu podczas ceremonii Dnia Żołnierza w stolicy kraju Brasilii.

Zmobilizowanie armii rozważa także Bolsonaro, który pod presją opinii międzynarodowej zmienia swoje podejście do pożarów. Po tym, jak uznał szalejący ogień za zjawisko naturalne, a następnie oskarżył o wywoływanie pożarów organizacje pozarządowe, w piątek wyraził gotowość do zdecydowanych działań. Na pytanie dziennikarzy, czy do akcji wkroczy wojsko, odpowiedział: "Należy tego oczekiwać".

Prezydent ujawnił, że w piątek po południu czasu lokalnego spotka się z zespołem składającym się z ministrów obrony, środowiska oraz spraw zagranicznych w celu omówienia problemu i uzgodnienia środków do walki z pożarami.

Dzień wcześniej Bolsonaro stwierdził, że Brazylia nie ma środków, aby walczyć z pożarami. "Amazonia jest większa od Europy, jak można walczyć z kryminalnymi podpaleniami na takim obszarze? Nie mamy na to środków" - mówił dziennikarzom.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Pastwą płomieni padły rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i jednym z najważniejszych czynników hamujących zmiany klimatyczne.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć pastwiska i pola uprawne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl