Wyzwolenie Ankony

Defilada wojskowa 2 Korpusu Polskiego po wyzwoleniu Ankony. Fot. [Marche: 0315_3642] WYSTAWA FOTOGRAFICZNA REGIONE MARCHE / www.cultura.marche.it

  

Apelem pamięci i złożeniem kwiatów uczczono w środę w Loreto żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy 75 lat temu – walcząc z Niemcami – wyzwalali miasta włoskiej Marchii nad Adriatykiem. Walki były ostre i zacięte – opowiadał weteran gen. Andersa kpt. Władysław Dąbrowski.

Stoimy dzisiaj nad mogiłami tych, którzy 75 lat temu szli – jak ich poprzednicy – z ziemi włoskiej do Polski. Tak potoczyły się losy Rzeczypospolitej tamtego pokolenia, że do Polski musieli odbyć bardzo długą drogę, a wielu z nich do Polski nie doszło i spoczywa na Monte Cassino, tu w Loreto i w Bolonii. Ta ziemia jest święta. Ta ziemia jest święta, bo Półwysep Apeniński to przecież kolebka naszej cywilizacji łacińskiej i chrześcijańskiej, ale ta ziemia jest święta też dlatego, że wsiąkła w nią polska krew – krew rycerzy wolności, tych którzy poświęcili się w imię najpiękniejszych ideałów: wolności, godności, niepodległości. Tutaj, w tym miejscu, każdy Polak może czuć ogromną dumę z tego, że należy do narodu, który zawsze w historii staje po stronie wartości, po stronie dobra. W tym miejscu chcemy, czując tę dumę, podziękować tym, którzy wtedy, 75 lat temu, byli rycerzami dobrej sprawy i obronili Europę przed cywilizacją śmierci, przed nazizmem.

 - powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który zorganizował weteranom dwudniową podróż do Włoch.

Obchody z okazji 75-lecia wyzwalania miast włoskiej Marchii, w tym Ankony, które potrwają we Włoszech do czwartku, odbyły się na polskiej nekropolii wojennej w Loreto – zbudowanej na kilku tarasach u stóp położonej na wzgórzu Bazyliki Loretańskiej. Spoczywa tam co najmniej 1080 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy w maju 1944 r. okryli się chwałą zdobycia Monte Cassino. Reprezentujący władze Włoch burmistrz Loreto Paolo Niccoletti, który został przez szefa UdsKiOR odznaczony medalem Pro Patria, podkreślił znaczenie polsko-włoskiej przyjaźni związanej nie tylko z poświęceniem żołnierzy gen. Andersa, ale także z postacią papieża Polaka Jana Pawła II.

Miasto Loreto i Polskę łączą szczególne więzy, przede wszystkim tutaj znajduje się polski cmentarz wojenny, tutaj ma swoją siedzibę zgromadzenie polskich sióstr. Loreto gościło aż pięć razy świętego Jana Pawła II i jesteśmy pierwszym miastem we Włoszech, które nazwało jego imieniem miejski plac. Pamiętajmy także o tym, że jesteśmy miastem partnerskim Częstochowy. Przed nami wielka odpowiedzialność, aby nie pozostawić młodych Europejczyków we władaniu wielkich kolosów: Rosji, Chin czy USA.

Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Ankony będą kontynuowane w czwartek m.in. przy dawnej bramie tego miasta – Porta Santo Stefano. W obchodach tych, poza polską delegacją, wezmą udział przedstawiciele włoskich władz.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Spekulacje o nowej roli Tuska. Czarnecki: Świadczą o braku wiary w PO i PSL

Donald Tusk / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Spekulacje o nowym projekcie politycznym Tuska świadczą o braku wiary w PO i PSL. Oczywiście Donald Tusk będzie chciał ingerować w sprawy Polski, ale póki co żadnej wizji przyszłości nie przedstawił – powiedział w Polskim Radiu 24 w rozmowie z Dorotą Kanią europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki.

Niektórzy komentatorzy mówiąc o premierze książki Donalda Tuska mówią, że jest to początek powrotu do polskiej polityki, zaczyn budowania nowej formacji Szymona Hołowni, której patronem miałby być właśnie Tusk.

– Skoro takie spekulacje mają miejsce, to oznacza brak wiary w istniejące ugrupowania, konkretnie dwa – Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe, które przecież są w tej europejskiej partii ludowej, którą od paru tygodni formalnie kieruje Donald Tusk

– stwierdził rozmówca Doroty Kani.

[polecam:https://niezalezna.pl/301291-tusk-apelowal-o-trwala-wspolprace-po-psl-wicemarszalek-sejmu-jasno-mu-odpowiedzial]

Jest rzeczą oczywistą, że Donald Tusk będzie starał się ingerować w sprawy Polski, które z jego punktu widzenia idą fatalnie, bo przecież drugą kadencję będzie rządzić Prawo i Sprawiedliwość, natomiast jest pytanie o kształt tej ingerencji. Na razie poza złośliwościami i różnymi bon motami tutaj żadnej wizji dla Polski nie przedstawił. Ale też nie dziwota, ponieważ podczas dwóch kadencji szefowania Rady Europejskiej żadnej wizji Unii Europejskiej, przyszłości Unii i Europy nie przedstawił. Trudno wymagać teraz od niego, by przedstawiał wizje przyszłości Polski” – powiedział Ryszard Czarnecki.

Polityk PiS zaznaczył, że Tusk nie jest politykiem, który ma cele strategiczne – w sensie wizji Europy i Polski. „ Tego od niego nie wymagajmy” – dodał.

– A to, że będzie atakował polski rząd, polskie władze – mimo demokratycznego mandatu tych władz – to oczywiste

– ocenił.

[polecam:https://niezalezna.pl/301078-holownia-oglosil-start-na-prezydenta-oklaskiwal-go-zaufany-czlowiek-donalda-tuska]

Ryszard Czarnecki nawiązał do rezygnacji Tuska w starcie w wyborach prezydenckich w Polsce.

To, że Donald Tusk zrezygnował ze swojej kampanii prezydenckiej, pokazał w ten sposób realizm, bo z prezydentem Andrzejem Dudą by przegrał. Tusk ma bardzo duży elektorat negatywny. Nie wyklucza to jednak jego ambicji politycznych, w sensie kreowania pewnych rzeczy. Tusk jest w ostrym konflikcie z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną. Myślę, że Donald Tusk może chcieć odroczyć swoje ambicje i myśleć o prezydenturze własnej, ale w 2025 r. Wtedy może liczyć na to, że ludzie zapomną o latach, gdy był premierem

– ocenił Czarnecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio 24

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl