Wyłudzał podatek VAT. Trafił do aresztu

/ pixabay.com /Creative Commons CC0/Ichigo121212

  

- Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji we Wrocławiu zatrzymali dziś kolejną osobę związaną z grupą przestępczą, która wyłudziła podatek VAT w wysokości co najmniej 9 milionów zł - poinformowała Prokuratura Krajowa.

W środę funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu we Wrocławiu we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Celno–Skarbowym we Wrocławiu zatrzymali Mirosława P.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału PK przedstawił zatrzymanemu Mirosławowi P. szereg zarzutów, w tym: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz przestępstw skarbowych. Podejrzanemu grozi do 15 lat więzienia.

"Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się szeregu przestępstw w celu uzyskania nielegalnego zysku przy okazji importu z krajów unijnych i dystrybucji śruty sojowej"

- poinformowała prokuratura.

W śledztwie ustalono, iż grupa działała od stycznia 2017 r. do grudnia 2018 r. m.in. w województwie dolnośląskim, dokonując obrotu towarami w postaci komponentów paszowych.

"Dopuszczali się przestępstw skarbowych celem wyłudzenia, w tym podatku VAT. Na obecnym etapie postępowania szacuje się, że wartość uszczupleń majątkowych wyniosła nie mniej niż 9 milionów 200 tysięcy złotych" - 

informuje PK.

Ofiarami nielegalnej działalności grupy zostali również niemieccy dostawcy śruty sojowej, którzy wydawali sprawcom towar. Ostatecznie nie otrzymali należnych im 10 mln zł.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania Sąd postanowił o zastosowaniu wobec oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Na wniosek Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, prokurator zastosował jako zabezpieczenie majątkowe blokadę środków na rachunkach bankowych na kwotę niemal pół miliona złotych.

Do tej pory zarzuty popełniania przestępstw w tej sprawie przedstawiono 16 podejrzanym. Wobec 6 osób zastosowano tymczasowe aresztowanie.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nadchodzą personalne zmiany w brytyjskim rządzie. Wszystko na rzecz nowego priorytetu

/ Boris Johnson / By Tasnim News Agency, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64751103

  

Nawet jedna trzecia ministrów w rządzie Borisa Johnsona zostanie wymieniona po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 stycznia – podają brytyjskie media. Analitycy wskazują, że priorytetem dla nowego rządu będą potrzeby wyborów z północy Anglii.

W poniedziałek Johnson dokona kosmetycznych, ale niezbędnych zmian w swoim gabinecie. Jak podał "The Sunday Times", zastąpieni zostaną minister kultury Nicky Morgan, która w czwartkowych wyborach nie ubiegała się o reelekcję, minister ds. Walii Alun Cairns, który zrezygnował ze stanowiska na początku kampanii, oraz wiceminister ds. środowiska Zac Goldsmith, gdyż przegrał wybory w swoim okręgu.

Do dużej rekonstrukcji rządu dojdzie na początku lutego, tuż po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Nastąpią wówczas nie tylko zmiany personalne, ale także strukturalne. Przesądzone jest właściwie, że zlikwidowane zostanie ministerstwo ds. wyjścia z UE, a jego czołowi urzędnicy przejdą do podlegającemu kancelarii premiera zespołu prowadzącego negocjacje z UE lub do ministerstwa handlu międzynarodowego.

Prawdopodobnie z ministerstwa spraw wewnętrznych wyodrębniony zostanie osobny resort ds. granic i imigracji. Połączone ma być ministerstwo handlu międzynarodowego z ministerstwem ds. biznesu, a z tego ostatniego ponownie wydzielone zostanie ministerstwo ds. energii i zmian klimatycznych. Wreszcie do ministerstwa spraw zagranicznych włączone zostanie ministerstwo rozwoju międzynarodowego, które zajmuje się pomocą zagraniczną.

Oprócz samych zmian w rządzie, personalnych i organizacyjnych, zmienią się także jego priorytety. Jak piszą zarówno "The Sunday Times", jak i "The Sunday Telegraph", Johnson chce, by gabinet w większym stopniu skoncentrował się na wyborcach z północy Anglii, którzy zwykle głosowali na Partię Pracy, ale w czwartek z powodu obietnicy dokończenia brexitu poparli konserwatystów. Celem tego przesunięcia uwagi ma być to, by po wyjściu z UE nie wrócili oni do laburzystów, lecz również w następnych wyborach oddali głos na konserwatystów.

Według prasy plan Johnsona składa się z trzech głównych elementów: znaczącego dofinansowania systemu publicznej opieki zdrowotnej NHS, aby laburzyści nie mogli w następnej kampanii używać argumentu o jego kryzysie, transformacji gospodarki poza Londynem, aby mieszkańcy północy kraju również mieli dostęp do wymagających wysokich kwalifikacji miejsc pracy, oraz dużych inwestycji infrastrukturalnych na północy kraju.

W czwartkowych wyborach do Izby Gmin Partia Konserwatywna odniosła zdecydowane zwycięstwo, zdobywając 365 mandatów, czyli o 80 więcej niż wszystkie pozostałe partie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl