Żołna - jeden z naszych najbarwniejszych ptaków

żołna zwyczajna / Dûrzan cîrano; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

  

Żołna to jeden z naszych najbarwniejszych ptaków. Jednak pomimo jaskrawego upierzenie nie zawsze łatwo zaobserwować ją w terenie. Barwy doskonale maskują ptaka w wypalonym, od słońca krajobrazie pól, zieleni łąk i błękicie nieba. wtedy przy lokalizacji pomocny bywa jej charakterystyczny głos - silny, wibrujący trel, słyszany z ok. 200-300 m.

Żołna zwyczajna, żołna pospolita, żołna pszczołojad jest ptakiem wędrownym. Zamieszkujący południową Europę. W Polsce liczebność szacowana była do niedawna na 20-50 par lęgowych, a najważniejsze lęgowiska znajdowały się w południowo-wschodniej części kraju: na Ziemi Przemyskiej, Zamojszczyźnie i Kielecczyźnie. Obecnie największą w Polsce jest populacja świętokrzyska, która w roku 2007 liczyła 64 pary. 

Żołna jest gatunkiem otwartego krajobrazu o bogatej rzeźbie z pojedynczymi drzewami, krzewami i niewielkimi laskami często w pobliżu rzek i cieków wodnych. Zasiedla tereny o zróżnicowanej strukturze gospodarowania rolniczego, będące mozaiką pól, łąk i ugorów.

Żołny przylatują na lęgowiska europejskie z Afryki, gdzie na południe od Sahary spędzają od 6 do 7 miesięcy. W regionie świętokrzyskim pojawiają się w trzeciej dekadzie maja. Ptaki przylatują w grupie z której już w pierwszych dniach dochodzi do wyodrębnienia się par i rozlokowania w terenie. Następnie przez około 10 dni dobrana para uczestniczy w kopaniu nory, zakończonej komorą lęgową. Łączna długość korytarza waha się od 50 do 200 cm.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Utrudnienia na przejściu granicznym w Gronowie

zdjęcie ilustracyjne / Lechita [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Z powodu awarii sieci energetycznej we wtorek wstrzymana jest odprawa osób i pojazdów na polsko-rosyjskim drogowym przejściu granicznym w Gronowie (Warmińsko-Mazurskie) - poinformowała Straż Graniczna.

Rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG kpt. Mirosława Aleksandrowicz powiedziała, że do awarii zasilania na przejściu w Gronowie doszło we wtorek nad ranem. Do czasu usunięcia awarii odprawa została czasowo wstrzymana.

"Straż Graniczna zwraca się z prośbą do podróżnych o uwzględnienie tej informacji przy planowaniu tras przejazdu i kierowanie się na inne przejścia graniczne z obwodem kaliningradzkim"

- dodała.

Na pozostałych polsko-rosyjskich przejściach granicznych odprawy odbywają się normalnie. Z Gronowa najbliżej jest do przejścia w Grzechotkach.

Gronowo jest drugim pod względem liczby podróżnych drogowym przejściem granicznym z Federacją Rosyjską. W ciągu doby granicę w obie strony przekracza tu średnio 2,5 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl