Dlaczego Beata Szydło powinna szefować komisji w PE? Minister posłużył się przykładem... Schetyny

/ fot. Aleksiej Witwicki; zdjęcie w tle: Mateusz Kudła - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27090180;

  

W poniedziałek po raz drugi nie udało się przegłosować kandydatury Beaty Szydło na fotel przewodniczącej komisji zatrudnienia w europarlamencie. Politycy PiS nie kryli po tej sytuacji oburzenia, argumentując, że było to złamanie zawartych porozumień. Dziś głos w tej sprawie zabrał szef gabinetu politycznego premiera, Marek Suski. Dla zobrazowania sytuacji posłużył się przykładem... Grzegorza Schetyny.

Była premier, europosłanka Beata Szydło (PiS), w poniedziałek po raz drugi nie została wybrana w Strasburgu na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw społecznych Parlamencie Europejskim. Za jej kandydaturą opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34 parlamentarzystów. Politycy Prawa i Sprawiedliwości w mocnych słowach i dość jednoznacznie ocenili ponowne zablokowanie kandydatury Beaty Szydło na szefową komisji. 

- Odrzucenie kandydatury Beaty Szydło na szefową unijnej komisji ds. zatrudnienia to złamanie zawartych porozumień, to nigdy wcześniej nie miało miejsca. Była premier zapłaciła za to, że jest przedstawicielką katolickiego kraju i uznaje chrześcijańskie wartości

- mówił wczoraj z rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes partii, Jarosław Kaczyński. 

Dzisiaj w rozmowie z dziennikarzami do sprawy odniósł się szef gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego, Marek Suski. 

- Normalną zasadą poszanowania demokracji i ich reguł jest to, że opozycja obejmuje pewne funkcje, natomiast większość raczej nie wybiera reprezentantów opozycji, więc to jest łamanie zasad demokratycznych

- tłumaczył Suski.

Chwilę później posłużył się przykładem... Grzegorza Schetyny, lidera Platformy Obywatelskiej.

- Nawet w naszym Sejmie – my mamy większość i moglibyśmy nie wybrać np. na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Schetyny, a jednak uznajemy, że opozycja ma prawo do swoich reprezentantów. Tutaj zdecydowanie została złamana umowa i wyrażamy swoją dezaprobatę

- dodał Marek Suski.

Grzegorz Schetyna został wybrany na szefa sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych jednogłośnie w listopadzie 2015 r., podczas jednego z pierwszych posiedzeń Sejmu obecnej kadencji. 

- Wszystko jest przed nami, cztery lata wspólnej pracy. Mam doświadczenia z poprzedniej kadencji i akurat w komisji spraw zagranicznych. Z ministrem Waszczykowskim udało się zbudować porozumienie i dobrą wspólną pracę. Mimo, że się różniliśmy i mieliśmy inne zdania, to jednak nie walczyliśmy ze sobą

- mówił wówczas cytowany przez tvn24.pl Schetyna.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 300polityka.pl, niezalezna.pl, tvn24.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Twitter zawiesił 10 tys. kont z dezinformacją

zdjęcie ilustracyjne / edar CC0

  

Twitter zawiesił ponad 10 tys. kont z sześciu krajów (ZAE, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Chin, Ekwadoru i Hiszpanii), które angażowały się w dezinformację i pogłębianie podziałów w dyskusjach na wrażliwe tematy polityczne.

Platforma należąca do firmy zarządzanej przez Jacka Dorseya podjęła działania względem 267 kont, które były wykorzystywane w ramach skoordynowanych działań z Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Operacje informacyjne realizowane z ich pomocą wymierzone były w Katar oraz inne kraje, m.in. Iran. Profile rozpowszechniały również przekaz propagandowy wspierający rząd Arabii Saudyjskiej - donosi w piątek serwis Tech Crunch.

Według Twittera wszystkie te konta mogły być powiązane z aktywnością firmy technologicznej DotDev, której profil również został odcięty od możliwości korzystania z platformy.

Oddzielna grupa 4258 kont działających z terytorium Arabii Saudyjskiej kierowała przekaz mający oddziaływać przede wszystkim na użytkowników z Kataru i Jemenu. Według przedstawicieli serwisu Jacka Dorseya cytowanych przez TC „konta te często posługiwały się fałszywymi danymi osobowymi i zamieszczały wpisy na temat lokalnych spraw politycznych, takich jak wojna domowa w Jemenie”.

Jedynie sześć kont z grupy zablokowanych profili pochodziło z samej Arabii Saudyjskiej. Wszystkie powiązane były z rządem tego kraju oraz kontrolowanym przez władze aparatem medialnym. Profile te „angażowały się w skoordynowane działania na rzecz upowszechniania przekazu korzystnego dla saudyjskiego rządu, a także przedstawiały się jako należące do dziennikarzy czy związane z mediami” - poinformował Twitter.

W Hiszpanii na platformie zawieszono 259 kont, które związane były z partią polityczną Partido Popular założoną przez byłego frankistowskiego ministra zaangażowanego w kilka skandali korupcyjnych. Konta były wykorzystywane do pozorowania większego zaangażowania w sprawy PP w internecie. Według Twittera były aktywne jedynie przez krótki czas.

1019 usuniętych kont powiązano z Ekwadorem. Były one zaangażowane w działania na rzecz partii PAIS Alliance i rozpowszechniały treści na temat administracji prezydenta Moreno, szczególny nacisk kładąc na tematykę wolności słowa, technologii i rządowej cenzury - poinformowali przedstawiciele amerykańskiej platformy internetowej.

Twitter zawiesił również 4302 konta działające z terytorium Chin. Miały one pogłębiać podziały społeczne w dyskusjach na temat protestów w Hongkongu. Dla porównania, w sierpniu platforma usunęła 200 tys. kont angażujących się w tego typu działania związane z trwającymi od czerwca demonstracjami.

Usunięte z serwisu materiały zostały umieszczone przez Twittera w specjalnym archiwum danych dla naukowców i badaczy, którzy mogą uzyskać do niego dostęp celem prowadzenia prac m.in. w zakresie analizy zjawiska dezinformacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl