Komunistyczna tablica zdjęta z ratusza w Cieszynie. Taka była decyzja wojewody

Cieszyn; zdjęcie ilustracyjne / By Pankrzysztoff - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35459976

  

Komunistyczna tablica z 1980 r., która upamiętniała odznaczenie Cieszyna Krzyżem Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski „w 35. rocznicę wyzwolenia”, została zdjęta z gmachu ratusza. Zadecydował o tym wojewoda śląski na podstawie ustawy dekomunizacyjnej.

Inskrypcja na tablicy głosiła: „Uchwała Rady Państwa. Miasto Cieszyn w 35. rocznicę wyzwolenia odznaczone zostało Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 3 maja 1980”.

Tablica wraz dokumentacją opisującą jej historię trafiła jako depozyt do Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w uzasadnieniu swojej decyzji powołał się na opinię IPN.

- W Polsce Ludowej był konsekwentnie utrzymywany mit "wyzwolenia", które należało postrzegać jedynie pozytywnie. Obecnie jest znana skala zbrodni żołnierzy Armii Czerwonej, którzy obok walki z Niemcami mieli także na swoich rękach krew bezbronnej ludności cywilnej, współdziałanie z organami bezpieczeństwa ZSRS w eksterminacji żołnierzy AK i innych formacji niepodległościowych, grabież mienia, nieuzasadnione niszczenie zabudowań

 – wyjaśnił.

Wojewoda podkreślił w uzasadnieniu, że po zakończeniu II wojny pozostawione jednostki sił zbrojnych ZSRS, jako Północna Grupa Wojsk, "stanowiły oczywisty symbol podporządkowania Polski Rosji Sowieckiej, będącej de facto siłami okupacyjnymi”.

Wskazał także, że na tablicy wymieniona została Rada Państwa, jeden z naczelnych organów władzy PRL.

- Należy przypomnieć, że Rada Państwa wydała w nocy z 12 na 13 grudnia 1981r. dekret wprowadzający stan wojenny w Polsce, który został uchwalony niezgodnie z Konstytucją PRL. (…) Ponosi zatem pełną odpowiedzialność za późniejsze działania instytucji państwowych wymierzone we własnych obywateli

 – głosi uzasadnienie.

Zdaniem wojewody śląskiego nie ulega wątpliwości, że „tablica poprzez upamiętnienie uchwały Rady Państwa związanej z 35. rocznicą wkroczenia wojsk Armii Czerwonej do Cieszyna odwołuje się do organizacji, wydarzenia i daty, symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989, a co za tym idzie (…) podlega usunięciu”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nielegalni imigranci znaleźli kolejny szlak do Europy? Niepokojące wieści światowej agencji

/ Waldemar Maszewski

  

- Możliwe, że pojawił się nowy szlak migrantów z Afryki Północnej do Europy - informuje agencja AP, powołując się na władze w Portugalii. Dzień wcześniej do południowych wybrzeży tego kraju drewnianą łodzią przypłynęło ośmiu mężczyzn z Maroka.

Agencja Associated Press informuje, że migranci mówią, że spędzili na morzu pięć dni i przebyli ok. 700 km. Mężczyźni, którzy mają od 16 do 26 lat, dotarli do Monte Gardo, miasta w regionie Algarve, położonego w pobliżu granicy z Hiszpanią.

Władze twierdzą, że migranci nie mieli przy sobie żadnych dokumentów. Ich łódź, była "rozklekotana", ale wyposażona w system nawigacji satelitarnej i dwa silniki zaburtowe. Portugalska policja dzisiaj poinformowała, że będą mogli pozostać w kraju.

"Musimy być czujni"

- powiedział szef sztabu generalnego sił zbrojnych Portugalii admirał Antonio Ribeiro i podkreślił, że to, czy migranci z Afryki udadzą się do Hiszpanii, czy do Algarve, "jest tylko kwestią wyboru".

W ostatnich latach setki tysięcy migrantów z Afryki przepłynęły Morze Śródziemne, żeby dostać się na południe Europy, ale do tej pory ich szlak nie prowadził przez Portugalię. Kraj ten przyjął za to wielu migrantów uratowanych na morzu

- pisze agencja AP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl