Komunistyczna tablica zdjęta z ratusza w Cieszynie. Taka była decyzja wojewody

Cieszyn; zdjęcie ilustracyjne / By Pankrzysztoff - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35459976

  

Komunistyczna tablica z 1980 r., która upamiętniała odznaczenie Cieszyna Krzyżem Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski „w 35. rocznicę wyzwolenia”, została zdjęta z gmachu ratusza. Zadecydował o tym wojewoda śląski na podstawie ustawy dekomunizacyjnej.

Inskrypcja na tablicy głosiła: „Uchwała Rady Państwa. Miasto Cieszyn w 35. rocznicę wyzwolenia odznaczone zostało Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 3 maja 1980”.

Tablica wraz dokumentacją opisującą jej historię trafiła jako depozyt do Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w uzasadnieniu swojej decyzji powołał się na opinię IPN.

- W Polsce Ludowej był konsekwentnie utrzymywany mit "wyzwolenia", które należało postrzegać jedynie pozytywnie. Obecnie jest znana skala zbrodni żołnierzy Armii Czerwonej, którzy obok walki z Niemcami mieli także na swoich rękach krew bezbronnej ludności cywilnej, współdziałanie z organami bezpieczeństwa ZSRS w eksterminacji żołnierzy AK i innych formacji niepodległościowych, grabież mienia, nieuzasadnione niszczenie zabudowań

 – wyjaśnił.

Wojewoda podkreślił w uzasadnieniu, że po zakończeniu II wojny pozostawione jednostki sił zbrojnych ZSRS, jako Północna Grupa Wojsk, "stanowiły oczywisty symbol podporządkowania Polski Rosji Sowieckiej, będącej de facto siłami okupacyjnymi”.

Wskazał także, że na tablicy wymieniona została Rada Państwa, jeden z naczelnych organów władzy PRL.

- Należy przypomnieć, że Rada Państwa wydała w nocy z 12 na 13 grudnia 1981r. dekret wprowadzający stan wojenny w Polsce, który został uchwalony niezgodnie z Konstytucją PRL. (…) Ponosi zatem pełną odpowiedzialność za późniejsze działania instytucji państwowych wymierzone we własnych obywateli

 – głosi uzasadnienie.

Zdaniem wojewody śląskiego nie ulega wątpliwości, że „tablica poprzez upamiętnienie uchwały Rady Państwa związanej z 35. rocznicą wkroczenia wojsk Armii Czerwonej do Cieszyna odwołuje się do organizacji, wydarzenia i daty, symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989, a co za tym idzie (…) podlega usunięciu”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Kolejna Polka została ministrem

Zdjęcie ilustracyjne / By Saeima - Baltijas Asamblejas 31.sesija Viļņā, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24604245

  

Jolanta Urbanowicz, litewska Polka, dzisiaj rozpoczęła pracę jako wiceminister oświaty, nauki i sportu Litwy. W jej gestii będzie kształcenie ogólne. Jest to kolejna osoba narodowości polskiej, która w tym kraju zajęła wysokie stanowisko resortowe.

We worek w litewskim Sejmie na ministrów zostało zaprzysiężonych dwoje Polaków, posłów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Rita Tamaszuniene objęła resort spraw wewnętrznych, a Jarosław Narkiewicz – resort transportu.

Jak poinformowało dzisiaj w komunikacie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy, prof. dr Jolanta Urbanowicz na Uniwersytecie Wileńskim ukończyła studia z zakresu języka litewskiego i literatury, a także administrację na Uniwersytecie Michała Romera w Wilnie, gdzie też obroniła doktorat.

Urbanowicz pracowała przy przygotowywaniu zadań egzaminacyjnych i ich ocenie. Pracowała też w Polskim Narodowym Centrum Egzaminacyjnym na Litwie, w różnych placówkach oświatowych. Przed objęciem pracy w ministerstwie pełniła funkcję prodziekana Wydziału Administracji Publicznej Uniwersytetu Michała Romera i była społeczną doradczynią litewskiego ministra oświaty Algirdasa Monkevicziusa.

Nowa wiceminister jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie oświaty; odbyła staże w Holandii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Estonii, Polsce, w Parlamencie Europejskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl