Programowanie ma przyszłość. Ponad 80 proc. Polaków uważa, że jego nauka da dzieciom korzyści

/ pixabay.com/CC0/Free-Photos

  

Nauka programowania może przynieść korzyści dzieciom - uważa 82 proc. internautów i ponad połowa osób niekorzystających z internetu uczestniczących w badaniu Ministerstwa Cyfryzacji i NASK na temat wykorzystania technologii cyfrowych.

- Programowanie to kompetencja przyszłości. Pracujemy nad tym, by szansę na jej zdobycie miało możliwie najwięcej młodych Polaków, nie tylko z dużych miast, ale i mniejszych miejscowości

 – podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany w dzisiejszym komunikacie resortu. Dodał, że dlatego resort uruchomił w ubiegłym roku w 16 miastach średniej wielkości Kluby Młodego Programisty.

- Ich lokalizacje nie są przypadkowe. Wybraliśmy miejsca, gdzie oferta tego rodzaju zajęć nie jest tak bogata jak w dużych miastach

 – wskazał szef MC.

Według resortu przez pierwszych siedem miesięcy w bezpłatnych zajęciach w Klubach uczestniczyło ponad 20 tys. osób.

- Do października 2020 r. ta liczba się podwoi. We wrześniu ruszamy z kolejną turą warsztatów

 - oceniło ministerstwo.

Według badania, które resort cyfryzacji przeprowadził we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK, niezależnie od tego, czy ktoś jest stale online czy nie korzysta z internetu, uważa, że nauka programowania może przynieść korzyści dzieciom.

- Takiego zdania jest zdecydowana większość badanych internautów (82 proc.) i ponad połowa (55 proc.) osób niekorzystających z internetu

 - wskazali autorzy badania.

Starsi internauci (55-64 lat i powyżej 64. roku życia) podkreślają "korzyści miękkie" płynące z programowania, takie jak nauka logicznego myślenia, świadome podejście do nowych technologii, rozwój kreatywności, nauka cierpliwości i wytrwałości. Dla młodszych internautów (18-24 i 25-34 lata) nauka programowania częściej wiąże się z praktycznymi aspektami np. przewagą na rynku pracy.

Autorzy badania zwracają uwagę, że Polacy chcą, aby ich dzieci uczyły się programowania.

- Taką wolę wyraziło 80 proc. przebadanych przez nas rodziców-internautów oraz 55 proc. osób niekorzystających z internetu

 - wskazano.

W ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” zrealizowano dwa badania – z internautami w wieku 18 i więcej lat oraz z osobami niekorzystającymi z internetu w wieku 45-64 lat. W ramach pierwszego z modułów (zrealizowano techniką CAWI) przeprowadzono 4985 wywiadów, a drugiego (technika CATI) - 1000 wywiadów.

Jak podał resort, celem projektu jest promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Strzelanina w amerykańskiej bazie lotnictwa marynarki wojennej! Są ofiary

  

Trzy osoby zginęły, a 11 zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w piątek w bazie lotnictwa marynarki wojennej USA w Pensacola na Florydzie – podał rzecznik bazy Jason Bortz. Wsród ofiar jest napastnik. Stan dwóch rannych określa się jako krytyczny.

Na razie nie jest znana tożsamość napastnika, ani jego motywy. Baza Pensacola zatrudnia 16 tys. wojskowych i 7,4 tys. pracowników cywilnych. Jest jedną z najważniejszych baz szkoleniowych lotnictwa marynarki wojennej USA.

W środę doszło do strzelaniny w bazie wojskowej w Pearl Harbor na Hawajach; zginęły trzy osoby, w tym napastnik, żołnierz marynarki wojennej USA, który po ataku popełnił samobójstwo.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl