CBA solą w oku polityków Platformy Obywatelskiej. Likwidacja służby priorytetem PO-KO

zdjęcie ilustracyjne / cba.gov.pl

Jan Przemyłski

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portali Niezależna.pl, gdzie prowadzi program „Rozmowa niezależna”.

Kontakt z autorem

  

Centralne Biuro Antykorupcyjne powinno zostać zlikwidowane, a jego kompetencje przejęte przez policję i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego – stwierdzili politycy związani z Platformą Obywatelską – Koalicją Obywatelską podczas Forum Programowego pod koniec ubiegłego tygodnia w Warszawie. Jednak największe oburzenie wywołał zarzut prelegentów, jakoby funkcjonariuszom polskich służb specjalnych narzucany był „kult Żołnierzy Wyklętych i kult smoleński”.

Platforma Obywatelska, mimo że rządziła osiem lat, nie zrobiła nic w sprawie restrukturyzacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA). Odkąd władze w Polsce przejęła Zjednoczona Prawica, a polskie służby zaczęły działać, jak należy, politycy dzisiejszej opozycji co jakiś czas apelują o likwidację m.in. CBA, ale także Instytutu Pamięci Narodowej.

Pod koniec zeszłego tygodnia w Warszawie odbyło się Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej, podczas którego doszło do debaty z udziałem byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) w latach 2008–2013 gen. Krzysztofa Bondaryka, byłego szefa Służby Wywiadu Wojskowego (SWW) gen. Radosława Kujawy oraz wieloletniego doradcy sejmowej komisji ds. służb specjalnych Piotra Niemczyka. Wydarzenie opisał „Dziennik Gazeta Prawna”. Gen. Bondaryk podczas swojej przemowy stwierdził, że polskie służby trzeba odideologizować.

Mam na myśli kult Żołnierzy Wyklętych, kult smoleński. To ma na celu formowanie nowego typu funkcjonariusza w CBA czy ABW, który jest posłuszny jednej opcji politycznej. To nie są służby państwowe, ale służby partii rządzącej.
- stwierdził Bondaryk.

Za likwidacją CBA – jak napisał „DGP” – jest też Niemczyk. „Jego zdaniem funkcjonowanie biura to »kompletne nieporozumienie«, m.in. z powodu statystyk”. Niemczyk uważa ponadto, że policja już dzisiaj wykrywa ponad 60 proc. spraw korupcyjnych w Polsce.

Jeżeli sprawy takie dotyczą polityków szczebla centralnego, czyli posłów, ministrów – to wtedy powinna się tym zajmować ABW. Czasami w sprawach korupcyjnych jest bowiem wyraźny element kontrwywiadowczy, bo nie wiadomo, po co ktoś idzie do polityka z pieniędzmi.
- uważa.

O komentarz do całej sytuacji poprosiliśmy posła Jarosława Krajewskiego, członka sejmowej komisji ds. spraw służb specjalnych.

CBA jest instytucją, która powstała od nowa w czasach pierwszych rządów PiS. Dziwię się, że dla polityków PO patologią jest istnienie tej służby, a nie korupcja, którą zwalcza. Podejrzewam, że twierdzenie, aby zlikwidować CBA, z jednej strony jest podyktowane takim prostym podejściem, żeby zniszczyć wszystko, co stworzyło PiS, a z drugiej osobistymi doświadczeniami niektórych polityków, jak np. pana Stanisława G., wobec którego służba podjęła działania, jeszcze zanim Zjednoczona Prawica przejęła władzę.
- powiedział Krajewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...


Znaleziono ciało wnuczki Kennedy'ego

Robert, Ted, i John F. Kennedy / By Stoughton, Cecil (Cecil William), 1920-2008, Photographer - This media is available in the holdings of the National Archives and Records Administration, cataloged under the National Archives Identifier (NAID) 194238., Public Domain, https://common

  

Odnaleziono ciało Maeve McKean, zaginionej przed kilkoma dniami wnuczki zamordowanego w 1968 r. Roberta Kennedy'ego - informuje portal BBC News. Poszukiwania jej 8-letniego syna Gideona zostaną wznowione we wtorek rano czasu lokalnego.

Po zakrojonych na szeroką skalę poszukiwaniach ciało 40-letniej Maeve zostało znalezione w wodzie u wybrzeży zatoki Chesapeake w stanie Maryland, ok. 4 km na południe od miejsca, z którego wyruszyła w czwartek kajakiem ze swoim synem - przekazała w poniedziałek lokalna policja.

We wtorek rano czasu lokalnego zostaną wznowione poszukiwania chłopca.

McKean była prawniczką zatrudnioną na Uniwersytecie Georgetown; zajmowała się zdrowiem publicznym i prawami człowieka.

Na czas ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa McKean pojechała do domu swojej matki Kathleen Kennedy Townsend, córki Roberta Kennedy'ego, w Shady Side w stanie Maryland.

Jej mąż David McKean poinformował na Facebooku, że rodzina "poddała się kwarantannie" poza swoim stałym miejscem zamieszkania w Waszyngtonie, aby zapewnić dzieciom więcej przestrzeni. Przekazał, że jego żona i syn zniknęli, gdy popłynęli kajakiem po piłkę, którą się bawili. "Weszli na kajak, chcąc po prostu odzyskać piłkę, i jakoś zostali wypchnięci przez wiatr lub przypływ na otwartą zatokę - napisał w piątek. - Około 30 minut później zostali zauważeni przez obserwatora z lądu, który zobaczył ich daleko od brzegu i wezwał policję".

W zeszłym tygodniu policja przekazała, że kajak najprawdopodobniej natrafił na silne wiatry. Potwierdzono następnie, że przewrócony kajak, odpowiadający opisowi, został znaleziony w czwartek wieczorem, kilka godzin po zaginięciu dwójki.

Do poszukiwań służby ratunkowe użyły łodzi, śmigłowców, zastosowano też sonar.

Zaginięcie wnuczki i prawnuka "RFK" amerykańskie media opisują jako kolejny przypadek "klątwy Kennedych".

"RFK", prokurator generalny USA w latach 1961-64 i senator stanu Nowy Jork, został postrzelony 5 czerwca 1968 r. w Los Angeles, wkrótce po wygłoszeniu mowy w związku z wygraną w prawyborach prezydenckich Partii Demokratycznej w Kalifornii. Dwóch synów Roberta poniosło przedwczesną śmierć: David w wyniku przedawkowania narkotyków w 1984 r. w wieku 28 lat i Michael w 1997 r. w wieku 39 lat.

Starszy brat "RFK", 35. prezydent USA John F. Kennedy, został zamordowany w 1963 r. w Dallas, a jego syn John Jr. zginął wraz z żoną i szwagierką, gdy pilotowany przez niego samolot rozbił się u wybrzeży Massachusetts.

Wnuczka Roberta Kennedy'ego, Saoirse Kennedy Hill, zmarła w 2019 r. z przedawkowania narkotyków w rodzinnej rezydencji Kennedych w Hyannis Port w stanie Massachusetts.

Nastąpiło to kilka tygodni po 50 latach od skandalu wokół wypadku samochodowego, w którym młodszy brat "RFK", ówczesny senator Edward Kennedy, zjechał z mostu łączącego małą wyspę Chappaquiddick w Massachusetts z wyspą Martha's Vineyard, zabijając pasażerkę Mary Jo Kopechne. Niejasne okoliczności tej katastrofy skutecznie zniszczyły ambicje prezydenckie Edwarda.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts