Czy dojdą do skutku ekshumacje na Ukrainie?

Prace w Kruszowicach / poszukiwania.ipn.gov.pl

  

Ukraina jest gotowa do rozmów z Polską o trudnych relacjach historycznych, w tym o kwestii ekshumacji – oświadczył przedstawiciel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do spraw międzynarodowych Wadym Prystajko.

1 września Zełenski złoży wizytę w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Zełenskim w czerwcu w Brukseli zaprosił go na uroczystości rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

Ze stroną polską nie tylko jesteśmy gotowi do rozmów, jesteśmy wręcz skazani na to, by żyć w pokoju i szczęściu. Są to w zasadzie nasi sąsiedzi, nasi najbliżsi bracia i wiecie, że faktycznie odróżniamy się od nich jedynie alfabetem łacińskim i przewagą katolicyzmu (w Polsce) wobec prawosławia (na Ukrainie). Mamy świadomość naszej trudnej historii i powinniśmy dokonać wszelkich koniecznych kroków, by odnaleźć możliwość życia razem. Mamy jednego, wspólnego wroga i odczuwamy konieczność życia razem w przyjaźni i pokoju.

– powiedział Prystajko.

Oświadczył też, że on sam podczas wizyty Zełenskiego w Brukseli rozmawiał z przedstawicielami prezydenta Dudy, z którymi umówił się na dalsze spotkania.

Ustaliliśmy, że spotkamy się w najbliższym czasie, by poruszyć wszystkie kwestie. Ekshumacje są tylko jedną z tych kwestii. 

– podkreślił Prystajko, który ma objąć stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez stronę ukraińską po zdemontowaniu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach (podkarpackie), do którego doszło w kwietniu 2017 r.

W ubiegły czwartek – w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP – prezydent Duda oświadczył, że warunkiem upamiętnienia zbrodni na Wołyniu jest zgoda strony ukraińskiej na przeprowadzenie ekshumacji.

Prezydent podkreślił, że aby nie było złej pamięci, czyli wrogości, potrzebne jest upamiętnienie.

Warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji, żeby można było oznaczyć groby, żeby potomkowie znali te miejsca, w które mogą pojechać, gdzie mogą zapalić znicz, złożyć kwiaty, gdzie mogą się pomodlić, gdzie mają miejsce na chwilę refleksji, wspomnienia o swoich bliskich. Te relacje na przyszłość na tym musimy budować. 

– podkreślił.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Tylko wczoraj ponad 12 tys. kontroli na granicach

/ strazgraniczna.pl

  

W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej w niedzielę skontrolowano 12,6 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 7,5 tys. na granicy wewnętrznej z krajami UE - podała dziś Straż Graniczna.

Ograniczenia w ruchu granicznym obowiązują od 15 marca. Początkowo wprowadzono je na dziesięć dni. Zgodnie z zapowiedzią szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego obecnie mają potrwać do 13 kwietnia.

Granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. W Polsce mogą lądować tylko loty czarterowe.

Powyższe wytyczne to wynik rozporządzeń MSWiA opublikowanych 14 marca w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nimi wprowadzono tymczasowy zakaz wykonywania lądowania w polskich portach lotniczych międzynarodowych lotów pasażerskich z wyjątkiem lotów przewożących obywateli polskich na terytorium Polski samolotami wyczarterowanymi na zlecenie premiera.

Zawieszony do odwołania został również ruch na niektórych przejściach granicznych z Rosją, Ukrainą i z Białorusią, a na niektórych ograniczony. Również do odwołania ograniczony został ruch na niektórych przejściach granicznych z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją, gdzie czasowo została przywrócona kontrola graniczna.

Do Polski mogą wjechać obywatele RP, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli Polski, lub pozostają pod stałą opieką obywateli Polski, cudzoziemcy mający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego, cudzoziemcy mający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski, cudzoziemcy mający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

Polscy obywatele, którzy wracają do kraju, są rejestrowani, badani i kierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Kwarantanny nie muszą odbywać m.in. kierowcy transportu kołowego.

Od północy w piątek osoby, które z powodu zatrudnienia w innym kraju przekraczają granicę, po znalezieniu się w Polsce są obejmowane czternastodniową kwarantanną.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts