Trwają rozmowy PSL z Kukiz’15

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Trwają rozmowy PSL z Kukiz'15 ws. budowy wspólnego bloku na wybory parlamentarne, dotyczą one kwestii programowych - powiedział dziś Marek Sawicki (PSL). To, co chce wnieść Kukiz'15, to przede wszystkim dzień referendalny i mieszana ordynacja wyborcza; możemy tu się porozumieć - ocenił.

Sawicki był pytany w TVP Info o rozmowy prowadzone przez PSL z Kukiz'15, czy ten ruch jest zdecydowany na zrezygnowanie ze swojego szyldu na wybory na rzecz startu w koalicji z PSL.

- To jest pytanie do Kukiz'15. Rozmowy trwają, przede wszystkim o kwestiach programowych. To, co chce wnieść Kukiz'15, to przede wszystkim dzień referendalny. Tu akurat jesteśmy otwarci. To są kwestie związane chociażby z mieszaną ordynacją wyborczą - tu również możemy się porozumieć, jest kilka elementów stycznych. My z kolei wnosimy bardzo mocno o pakiet dla przedsiębiorców. Tu także - mam nadzieję - bo jest wielu reprezentantów właśnie środowisk gospodarczych (w Kukiz'15)

- powiedział poseł PSL.

Według niego "dziś mamy sytuację, gdy trzeba mieć duże wpływy budżetowe, a to wypracowują ludzie pracy, a nie ludzie administracji". - Więc trzeba jasno powiedzieć, że przedsiębiorcom należy ulżyć - zaznaczył polityk.

Sawicki podkreślił, że ludowcy ostatnio głosowali za zaproponowanymi przez PiS pakietami socjalnymi. W związku z tym - jak dodał - że lider PO Grzegorz Schetyna "przeprosił" za podwyższenie przez rząd PO-PSL wieku emerytalnego, jego klub oczekuje, że PiS "przeprosi za podwyższenie wieku emerytalnego (dla rolników)".

- Bo do 2017 r. rolnicy mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Pan prezydent w 2017 r. złożył projekt przedłużenia tego rolnikom bezterminowo, a poprawką PiS wydłużono rolnikom wiek emerytalny. Trzeba więc przywrócić możliwość wcześniejszego wieku emerytalnego dla rolników - 55 dla kobiet, 60 dla mężczyzn. I mam nadzieję, że w tej sprawie z PiS także porozumienie znajdziemy - powiedział Sawicki.

- Jeśli PSL wejdzie do parlamentu, to warunkiem zawarcia koalicji z kimkolwiek będą elementy związane z emeryturą bez podatku, kwestiami związanymi z ułatwieniami dla małych i średnich przedsiębiorstw i przywrócenia wcześniejszego wieku dla rolników - dodał poseł ludowców.

Pytany o rozmowy z Grzegorzem Schetyną, Sawicki powiedział, że nie jest zainteresowany decyzją PO. - To jest kwestia PO, czy pójdzie jeszcze bardziej w lewo. PO miała zaproszenie do centrum, które proponujemy. Z tej propozycji nie skorzystała, buduje bardziej lewicową formację. Więc życzymy im powiedzenia - powiedział Sawicki.

Pytany o dalsze "transfery" - np. z PSL do PO, Sawicki powiedział, że nie spodziewa się rozłamu w partii. Jak zaznaczył, decyzje Rady Naczelnej PSL i piątkowego posiedzenia NKW "jasno określiły, w jakim kierunku na te wybory i w jakiej formule idzie PSL".

Dopytywany o informacje podawane przez "Wprost", że senator Jan Rulewski rozmawia z PSL o starcie z ich list w wyborach parlamentarnych, Sawicki powiedział: - Nie wiem, nie było chyba takiej rozmowy. Widziałem się z nim w ubiegłym tygodniu (...) nie widziałem zainteresowania kandydowaniem do parlamentu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tusk nie przekonał Johnsona

Boris Johnson / By EU2017EE Estonian Presidency - Boris Johnson, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62286829

  

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o sytuacji po głosowaniu w Izbie Gmin i czeka teraz na list w sprawie przedłużenia brexitu. Johnson z kolei napisał w liście do parlamentarzystów, że zamierza powiedzieć UE, iż dalsze odkładanie brexitu nie jest rozwiązaniem.

"Czekam na list. Właśnie rozmawiałem z premierem Borisem Johnsonem o sytuacji po głosowaniu w Izbie Gmin" - napisał Tusk na Twitterze.

"Nie będę negocjował z Unią Europejską przełożenia terminu. Powiem UE to, co mówiłem brytyjskiej opinii publicznej przez 88 dni mojego urzędowania na stanowisku premiera - dalsze opóźnienie nie jest rozwiązaniem. Jest zupełnie możliwe, że nasi przyjaciele w Unii Europejskiej odrzucą żądanie parlamentu o dalsze opóźnienie (albo nie podejmą decyzji szybko)"

- napisał z kolei Johnson w liście, którego treść cytuje stacja Sky News.

W sobotę Izba Gmin przyjęła poprawkę odkładającą poparcie dla uzgodnionego w czwartek porozumienia z UE do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw związanych z brexitem. W związku z tym Johnson powinien jeszcze w sobotę wysłać do Brukseli wniosek o przełożenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl