Budżet UE: Finowie proponują kompromis

/ klimkin

  

Fińska prezydencja w radzie UE chce zintensyfikować prace nad wieloletnim budżetem UE na lata 2021-2027. Finowie zamierzają przedstawić propozycje rozdziału środków w dokumentach negocjacyjnych - wynika z nieoficjalnych informacji ze źródeł unijnych.

Na posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich w czwartek w Brukseli prezydencja Finlandii chce poinformować o swoim podejściu dotyczącym wieloletnich ram finansowych.

"Naszym głównym przesłaniem jest to, że wchodzimy w nową fazę negocjacji. Chcemy wyposażyć schemat negocjacyjny w liczby" - powiedziało dziennikarzom w Brukseli źródło unijne.

Do tej pory ministrowie rozmawiali o propozycji wieloletnich ram finansowych, ale miejsca, w których powinny figurować liczby, pozostawiono puste. Rumuńska prezydencja tak poprowadziła rozmowy, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej były zadowolone ze zmian w schemacie negocjacyjnym, ale państwa płatnicy netto z Holandią na czele uznały, że wyłaniający się z rozmów obraz nowych ram finansowych jest niezrównoważony.

Finowie planują tak pokierować dalszymi rozmowami, by na październikowym szczycie unijni przywódcy mogli wymienić się poglądami w tej sprawie, a w grudniu spróbowali osiągnąć porozumienie. To ambitne podejście, bo różnice między krajami członkowskimi są nadal bardzo duże.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że prezydencja w najbliższych dniach przekaże stolicom kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi budżetu i w ten sposób uzyskać odpowiedzi co do priorytetów poszczególnych rządów. Zarówno pytania, jak i odpowiedzi mają być niejawne, by nie utrudniać rozmów. Liczby w dokumentach mają się pojawić po wakacjach. W planach są także spotkania dwustronne z państwami członkowskimi.

Schemat negocjacyjny ma doprecyzować i uprościć warianty, aby ułatwić dyskusje między liderami unijnymi. Wiążąca ma być tylko wspólnie uzgodniona całość zgodnie z zasadą, że nic nie jest uzgodnione, dopóki nie zostanie uzgodnione wszystko.

Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu UE na lata 2021-2027 w maju 2018 r. Ma on wynosić 1 135 mld euro w środkach na zobowiązania, co odpowiada 1,11 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) UE-27 (bez Wielkiej Brytanii). Mimo brexitu UE ma zwiększyć wydatki na badania naukowe i innowacje, młodzież, gospodarkę cyfrową, zarządzanie granicami, bezpieczeństwo i obronę. Polska jest niezadowolona z proponowanej wysokości środków na politykę spójności, ponieważ została ona okrojona w przypadku naszego kraju o około jedną piątą, co przedkłada się na miliardy euro mniej na nowe drogi, szpitale, kolej i inne wydatki służące wyrównywaniu różnic między państwami członkowskimi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Zajęcia z edukacji seksualnej? Gowin odniósł się do apelu KEP i wspomniał o części samorządów

Jarosław Gowin / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Wicepremier Jarosław Gowin odniósł się do apelu, jaki Episkopat Polski skierował do rodziców dzieci w związku z planowanym wprowadzeniem przez niektóre samorządy dodatkowych zajęć z edukacji seksualnej w szkołach. Biskup Marek Mendyk przestrzega przed uczestnictwem w tych zajęciach. "Identyfikuję się z tym stanowiskiem jako katolik i jako przedstawiciel rządu" - powiedział Jarosław Gowin.

"Dziecko nie może uczestniczyć w żadnych zajęciach z edukacji seksualnej, wykraczających poza podstawy programowe bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów"

– napisał w apelu do rodziców przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Mendyk.

Apel udostępniony przez biuro prasowe Episkopatu Polski został skierowany do rodziców w związku z planowanym finansowaniem przez niektóre samorządy dodatkowych zajęć w placówkach oświatowych.

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział dziś w radiowej "Jedynce", że "jako katolik identyfikuje się z tym stanowiskiem".

"Ale co ważniejsze identyfikuje się z tym stanowiskiem także jako przedstawiciel rządu"

- podkreślił wicepremier.

[polecam:https://niezalezna.pl/284153-episkopat-reaguje-na-zapowiedzi-wprowadzenia-edukacji-seksualnej-jest-apel-do-rodzicow]

Jego zdaniem zasadą wychowania i zasadą działalności instytucji edukacyjnych polskiej szkoły powinna być wolność rodziców i ich pełne prawo do decydowania o tym w duchu jakich wartości wychowywane są ich dzieci.

"Szkoda, że niektóre samorządy niepotrzebnie chcą ideologizować szkołę. Ja należę do pokolenia, które pamięta doskonale czasy, gdy szkoły służyły nie wychowaniu, a indoktrynacji. Mam nadzieję, że obecne pokolenie polskiej młodzieży takiej indoktrynacji uniknie"

- mówił Gowin.

Gowin pytany, czy spór ideologiczny będzie jednym z ważniejszych motywów w toczącej się kampanii, powiedział:

"Czas pokaże. To nie jest tak, że - my, politycy Zjednoczonej Prawicy - chcemy wprowadzać te wątki sporów światopoglądowych do kampanii. Te wątki są wrzucane przez naszych oponentów"

Dopytywany, czy jego zdaniem ten spór ideologiczny się nasila wicepremier odpowiedział, że obawia się, iż może tak się wydarzyć.

"To jest pewien przejaw z jednej strony fanatyzmu przepraszam, że użyje tego słowa reprezentowanego przez środowiska, które wzięły sobie na sztandar pewną skrajną ideologię, skrajną i jeszcze raz podkreślam oderwaną od zdrowego rozsądku, takiego elementarnego poczucia rzeczywistości"

- podkreślił Gowin.

Z drugiej strony - jak dodał - "nasilenie sporów światopoglądowych jest konsekwencją pewnej bezradności partii opozycyjnych, które nie potrafią przekonywać Polaków do swojego stanowiska wchodząc w obszary, które dla Polaków są naprawdę ważne, chociażby służba zdrowia, funkcjonowanie polskich szkół, funkcjonowanie polskiego państwa, kwestie związane z gospodarką".

"I w związku z tym duża część polityków opozycji szuka takich tematów zastępczych"

- ocenił Gowin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl