Budżet UE: Finowie proponują kompromis

/ klimkin

  

Fińska prezydencja w radzie UE chce zintensyfikować prace nad wieloletnim budżetem UE na lata 2021-2027. Finowie zamierzają przedstawić propozycje rozdziału środków w dokumentach negocjacyjnych - wynika z nieoficjalnych informacji ze źródeł unijnych.

Na posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich w czwartek w Brukseli prezydencja Finlandii chce poinformować o swoim podejściu dotyczącym wieloletnich ram finansowych.

"Naszym głównym przesłaniem jest to, że wchodzimy w nową fazę negocjacji. Chcemy wyposażyć schemat negocjacyjny w liczby" - powiedziało dziennikarzom w Brukseli źródło unijne.

Do tej pory ministrowie rozmawiali o propozycji wieloletnich ram finansowych, ale miejsca, w których powinny figurować liczby, pozostawiono puste. Rumuńska prezydencja tak poprowadziła rozmowy, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej były zadowolone ze zmian w schemacie negocjacyjnym, ale państwa płatnicy netto z Holandią na czele uznały, że wyłaniający się z rozmów obraz nowych ram finansowych jest niezrównoważony.

Finowie planują tak pokierować dalszymi rozmowami, by na październikowym szczycie unijni przywódcy mogli wymienić się poglądami w tej sprawie, a w grudniu spróbowali osiągnąć porozumienie. To ambitne podejście, bo różnice między krajami członkowskimi są nadal bardzo duże.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że prezydencja w najbliższych dniach przekaże stolicom kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi budżetu i w ten sposób uzyskać odpowiedzi co do priorytetów poszczególnych rządów. Zarówno pytania, jak i odpowiedzi mają być niejawne, by nie utrudniać rozmów. Liczby w dokumentach mają się pojawić po wakacjach. W planach są także spotkania dwustronne z państwami członkowskimi.

Schemat negocjacyjny ma doprecyzować i uprościć warianty, aby ułatwić dyskusje między liderami unijnymi. Wiążąca ma być tylko wspólnie uzgodniona całość zgodnie z zasadą, że nic nie jest uzgodnione, dopóki nie zostanie uzgodnione wszystko.

Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu UE na lata 2021-2027 w maju 2018 r. Ma on wynosić 1 135 mld euro w środkach na zobowiązania, co odpowiada 1,11 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) UE-27 (bez Wielkiej Brytanii). Mimo brexitu UE ma zwiększyć wydatki na badania naukowe i innowacje, młodzież, gospodarkę cyfrową, zarządzanie granicami, bezpieczeństwo i obronę. Polska jest niezadowolona z proponowanej wysokości środków na politykę spójności, ponieważ została ona okrojona w przypadku naszego kraju o około jedną piątą, co przedkłada się na miliardy euro mniej na nowe drogi, szpitale, kolej i inne wydatki służące wyrównywaniu różnic między państwami członkowskimi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Podsumowanie pierwszego tygodnia po wyborach - w niedzielę w "Politycznej kawie"

zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

Afera Amber Gold, co dalej z brexitem i podsumowanie pierwszego politycznego tygodnia po wyborach - to wszystko w "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza. Niedziela, godzina 12.00, Telewizja Republika.

W niedzielnym programie Tomasza Sakiewicza „Polityczna Kawa” (godz.12.00) gośćmi będą: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl